Domů     Boříme mýty (nejen) z Betléma: Kde se vlastně narodil Ježíšek?
Boříme mýty (nejen) z Betléma: Kde se vlastně narodil Ježíšek?
21.12.2023

Je 25. prosince, když se zasněženým chlévem rozezní novorozenecký pláč. Maminka děťátko uloží do jesliček. Z jedné strany na něj dýchá pro zahřátí oslík, z druhé voleček. Zatím se schyluje k masovému krveprolití: Všichni chlapci mladší dvou let budou muset zemřít!

Víme, že oni muži donesou tři dary. A tak si myslíme, že byli tři. Foto: Pixabay Tři králové? Kdepak. A ani nevíme, kolik jich bylo... Foto: Pixabay Poutní Betlém dnes. Foto: Pixabay Zvířátkovskou tradici ve chlévě zpopularizuje František z Assisi. Foto: Pixabay

Ježíšek se narodil v chlévě?

Verdikt: MOŽNÁ

Shánění ubytování pro těhotnou Marii a jejího chotě Josefa vypadá beznadějně. Navíc je jisté, že mladičké děvče každou chvíli začne rodit. V bezvýchodné situaci přijmou ubytování v… Kde že? Vážně odstartoval Ježíšek svou pozemskou pouť v chlévě?

Narození v chlévě není totiž vůbec jisté. „Vešli do domu, a když tam uviděli dítě s jeho matkou Marií, padli na kolena a klaněli se mu,“ líčí evangelista Matouš. To ale ještě není konečná: Ve hře je totiž podle Bible dokonce i jeskyně!

Letopočet počítáme od roku narození Ježíše

Verdikt: NE

Nejen, že nevíme datum, my dokonce nevíme ani rok Ježíšova narození! Náš letopočet se přesto od něj odvíjí. Systém Anno Domini, v překladu z latiny „léta páně“, vyvine v Římě roku 525 mnich Dionysius Exiguus (asi 470–544).

Dionysius zahrne výpočet Ježíšova roku narození do své hlavní práce: Určení data Velikonoc. Ovšem, lidově řečeno, se přepočítá.

Jako jeden z důkazů stačí říct, že Matoušovo evangelium klade narození Krista rok před úmrtí Heroda Velikého, tedy absurdně do roku 5 př. n. l. Ze všech dostupných indicií nejsou ve shodě ani dnešní vědci:

Nejčastější interval jeho zrození je však kladen do období 7 až 4 př. n. l.

Ježíš se narodil v Betlémě

Verdikt: ANO

Pokud jsou důvodné pochybnosti o datu narození, snad alespoň lokace bude jistá… Jenže nad tím se někteří odborníci jen nakysle pousmějí. Je pravděpodobnější, že se Ježíš narodil v Betlémě.

Ovšem najdou se i teze, že mohlo jít o Nazaret, tedy místo, kde žijí jeho rodiče. My si ale nechejme ve hře jen Betlém. Ale ouha, ony jsou dva…

První, ten slavnější, najdete 8 kilometrů od Jeruzaléma, ovšem dnes již leží na území Palestinské autonomie. Druhý musíme hledat na severu. „Neexistují důkazy, že by Židé v prvním století žili v Betlémě,“ vysvětluje izraelský archeolog Aviram Ošri.

A naráží na ten, kam každým rokem míří zástupy věřících. Naopak druhý Betlém prokazatelně obydlený byl. Který je asi ten pravý?

Poutní Betlém dnes. Foto: Pixabay
Poutní Betlém dnes. Foto: Pixabay

Na Ježíška dýchají zvířátka

Verdikt: NE

Abychom si rozuměli, my dnes již samozřejmě nemůžeme s jistotou říci, kdo na Ježíška po jeho narození dýchal či nedýchal. A samozřejmě se to bude do značné míry odvíjet od toho, kde byl porozen.

Co však můžeme udělat, je vysledovat některé tradice až do chvíle jejich zrození…

Tím okamžikem je v tomto případě datum 24. prosince 1223, kdy se František z Assisi (1182–1226) rozhodne ztvárnit Ježíškovo narození ve středoitalské vesničce Greccio. Když místní vystoupají k jeskyni nad obcí, spatří jesličky, oslíka a telátko.

Od té chvíle na Ježíška musí dýchat z jedné strany oslík, a z druhé telátko, kravička nebo volek! František ještě doplní atmosféru čtením Lukášova evangelia.

Zvířátkovskou tradici ve chlévě zpopularizuje František z Assisi. Foto: Pixabay
Zvířátkovskou tradici ve chlévě zpopularizuje František z Assisi. Foto: Pixabay

Zrození Ježíše provázel astronomický úkaz

Verdikt: ASI ANO

Stavíte si doma betlém? Možná ho také máte i s připevněnou hvězdou nad chlévem s jesličkami. Co je to však za podivný úkaz? Proletěla snad tou dobou blízko Země kometa? O tom, že dobu Ježíškova zrození provází astronomický jev, asi nemusíme výrazně pochybovat. Ale jaký?

EPOCHA pátrá:

Již německý astronom Johannes Kepler (1571–1630) dne 17. prosince 1603 fascinovaně hledí na konjunkci Jupiteru a Saturnu. Usoudí, že právě tento jev mohou spatřit i tři mudrcové jdoucí do Betléma. Roku 7 př. n. l. je dokonce v trojnásobné konjunkci:

V květnu, září a prosinci. Dnešní astronomové pro změnu uvažují nad explozí supernovy, konkrétně v Galaxii v Andromedě. 23. února 4 př. n. l. zřejmě právě tento úkaz okrášlí pozemskou oblohu nad Asií.

Přišli tři králové

Verdikt: NE

Dne 6. ledna opět oslavíme svátek tří králů: Kašpara, Melichara a Baltazara. Právě oni, vedeni „betlémskou hvězdou“, přinesou Ježíškovi do Betléma tři vzácné dary: zlato, kadidlo a myrhu.

Jenže, tyto dary jsou ve skutečnosti jedinou jasnou informací, kterou o těchto vzácných a zjevně bohatých mužích máme…

Že známe jejich jména? Kdeže. Ty jim určí až mnohem později západní křesťané. Stejně tak určitě nejde o krále. V původním znění jsou to mágové – a poté mudrcové. A hlavně: Ani nevíme, kolik jich je! O počtu totiž Bible nehovoří, jasné je jen množné číslo. Prostě se předpokládá, že tři dary přinesou tři muži.

Tři králové? Kdepak. A ani nevíme, kolik jich bylo... Foto: Pixabay
Tři králové? Kdepak. A ani nevíme, kolik jich bylo… Foto: Pixabay

Herodes vyvraždil betlémská nemluvňata

Verdikt: MOŽNÁ

Herodes Veliký (asi 73–4 př. n. l.) je od roku 37 až do své smrti králem Judeje. V Bibli jde o jednu z nejzápornějších postav. Vždyť nechá vyvraždit z obavy o vlastní trůn chlapce do dvou let!

Kromě Bible neexistuje jiný pramen, který by o vraždění nemluvňat mluvil. To je zvláštní, vzhledem k tomu, jak skvěle je Herodes zmapovanou osobou. Betlém je navíc tou dobou malá obec – demograficky by tu nemělo být víc, jak 20 chlapců odpovídajícího věku.

Pokud se akce skutečně udála, měla mnohem menší rozsah. Anebo byla zaměněna. Herodes totiž nechá popravit své tři syny za podezření ze spiknutí!

Foto: Pixabay
Související články
Záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhady a tajemství
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Záhady a tajemství
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Záhady a tajemství
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
reklama
záhady a tajemství
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Bermudský trojúhelník není třeba představovat. Ale co takhle Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam podivné věci. Kromě mizení lodí, letadel i lidí tam prý operují mimozemšťané a něco tajemného je údajně i pod vodou! Většina z nás zná oblast zvanou Bermudský trojúhelník […]
Tváří k zemi, zkřížené kosti pod lebku: Americký upír má konečně tvář!
Na bílém kapesníčku se objeví pár kapek krve. V očích hostů na večírku v Jewett City se zrcadlí obavy. Jsme v 19. století. Tuberkulóza je v Connecticutu velkou neznámou. Zato o upírech tu slyšel každý…   Partička dětí se na začátku 90. let minulého století v dobrodružné náladě plíží po břehu řeky Pachang u pískovny […]
Rusanova expedice: Poslední zpráva před zmizením
Nekonečným ledem Nové země, souostroví v Severním ledovém oceánu na severu Ruska šlape pár mužských nohou. Je sám. Jeho jméno je Vladimir Alexandrovič Rusanov (asi 1875–1913). Ruský geolog a polární badatel nechá ostatní muže výpravy, ať se vrátí do tábora. Došly jim síly.   A Rusanov? Bezpečně vyvázne ze sněhové náruče a jako první člověk […]
Čupakabra: Krvelačný vysávač koz
Menší tvor takřka lidské postavy, hodně chlupatý, s velkýma černýma očima. „Nejí jen maso, ale i melouny,“ shodují se údajní očití svědci z Portorika.   To je první hrubý popis neznámého zvířete, které si vyslouží ve španělštině jméno složené ze slovíček chupar tedy vysávat a cabra, což značí kozu. Zkrátka čupakabra. Paradoxně, prvními objevenými oběťmi […]
reklama
zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz