Do všudypřítomného štěbetání ptáků v subtropickém pralese se prvně ozvou lidské hlasy. A tak, zatímco u nás vládne přemyslovský kníže Spytihněv I. (asi 875–915), začíná kolem roku 1200 daleko v Pacifiku pozvolná kolonizace ostrůvku o rozloze 163 km².
Připomíná ráj na zemi. Stabilní klima, teplota slabě nad 20 stupňů Celsia, o chlup méně srážek, než na dalších tichomořských ostrovech. Nežije tu jediný had a savce sem omylem dovezou až lidé – jde o krysy. Výprava přes oceán má sebou totiž jinak jen slepice.
Kdy přirazí ke břehům první loďky, nevíme. Najdou se teorie, podle kterých již roku 300, ve většině knih najdete dataci umístěnou někam mezi roky 700 až 900. Ovšem novější důkazy z radiokarbonového datování osídlení umisťují až k roku 1200.
Z pohledu evropské historie ovšem Polynésané patří již ke stálým obyvatelům a za objevitele Velikonočního ostrova je považován… A zde stojíme na tenkém ledě.
Jisté je, že o Velikonoční neděli roku 1722 zakotví u sopečného ostrůvku tři lodě výpravy nizozemského admirála Jacoba Roggeveena (1659–1729). Když se první z domorodců osmělí k návštěvě jedné z lodí, vrací se zpět s dárky. To spustí lavinu.
Námořníci brzy zjišťují, že malé prezenty místním nestačí a na lodích kradou, co je napadne. Situace eskaluje až ve střelbu, po které zůstává ležet v kaluži krve několik místních. Od Roggeveena víme, že v tu chvíli žije na ostrově maximálně 3000 lidí.
Admirál se stane prvním Evropanem, který sem vstoupí. Ví ale o ostrovu jako první? Ne. Kdo je tedy jeho objevitelem?
Co objevil proslulý bukanýr?
Píše se rok biskup 1567. Biskup Jednoty bratrské Jan Blahoslav (1523–1571) vydává svou slavnou Filipiku proti misomusům a španělský mořeplavec Álvaro de Mendaña de Neira (1542–1595) – mimo jiné objevitel Šalomounových ostrovů – zřejmě spatří Velikonoční ostrov.
Byl by tak prvním Evropanem, který si ho všimne. Alespoň tak vám to každý potvrdí ve Španělsku.
Většina Angličanů má zase za to, že objevitelem ostrova je anglický bukanýr Edward Davis, který ho má spatřit roku 1687. Poloha je ovšem tak vágní, že mohlo jít o zcela jiný kus země…