Domů     3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
30.11.2023

Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev.

Mona Lisa

Původ: Itálie

Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a Monu Lisu. Ta druhá však, navzdory dlouholetému trvalému pobytu, příliš francouzská není.

100% Made in Italy

Autorem obrazu je Ital, jistý Leonardo di ser Piero (1452–1519) z Vinci, městečka ležícího v samotném srdci Itálie. Namaloval ho v Itálii, přesněji řečeno během svého pobytu ve Florencii, na dřevěnou desku z topolu, který vyrostl v Itálii z italské půdy.

A žena, kterou namaloval je pravděpodobně Lisa del Giocondo (1479–1542), nebo možná Caterina Sforza (1463–1509), ale každopádně Italka jako poleno.

Do Francie se dostává až v roce 1516, kdy jeho autora pozve francouzský král František I. (1494–1547) a francouzským majetkem se stává o rok později, kdy mu ho Leonardo obraz prodá za 4000 zlatých dukátů.

Navíc se o jeho současnou celosvětovou proslulost a pozici nejslavnějšího obrazu světa postará další Ital.

Zaměstnanec Louvru Vincenzo Perugia (1881–1925), který v roce 1911 jeden z řadových obrazů muzea ukradne (protože se mu vejde pod kabát), a mediální hysterie z něj vzápětí udělá francouzský národní poklad.

(Leonardo da Vinci, Volné dílo, commons.wikimedia)
(Leonardo da Vinci, Volné dílo, commons.wikimedia)

Gilotina

Původ: Anglie

Když se řekne Francouzská revoluce, ozvěna rozsvítí v hlavě obrázek gilotiny, pod kterou postupně končí nepřátelé revoluce i její strůjci.

Navzdory tomu, i jménu, které získá po svém francouzském propagátorovi Josephu-Ignaci Guillotinovi (1738–1814), nejde o původní francouzský vynález.

Ztráta hlavy pro pár drobných

První předek gilotiny, nazývaný gibbet, stojí v anglickém městě Halifax. Jako první se 3,5 kg těžkou sekerovou čepelí upevněnou na spodek masivního dřevěného bloku seznámí v roce 1286 jistý John Dalton.

Čepel sviští v drážkách 4,5 metru vysokých sloupků nepříjemně často, protože k trestu smrti místní zákon odsuzuje každého zloděje přistiženého při krádeži v hodnotě alespoň 13,5 pence.

V provozu je do doby než Oliver Cromwell (1599–1658) trest smrti za drobné krádeže zakáže. Holinshedova kronika dokládá, že v roce 1307 je také v Irsku podobným zařízením popraven jistý Murcod Ballagh.

Používá se i ve Vlámsku, Německu a jedno stojí od roku 1564 také v Edinburghu. „Skotská holka“ jak se mu říká, připraví o hlavu více než 120 lidí.

Také francouzská královna Marie Antoinetta okusila na vlastní krk vynález zvaný gilotina. (Autor neznámý, Volné dílo, commons.wikimedia)
Také francouzská královna Marie Antoinetta okusila na vlastní krk vynález zvaný gilotina. (Autor neznámý, Volné dílo, commons.wikimedia)

Prosadí ji odpůrce trestu smrti

Francouzskou verzi sestrojí královský lékař Antoine Louis (1723–1792) s německým inženýrem Tobiasem Schmidtem a její použití 10. října 1789 navrhne společně s lékařem Josephem-Ignacem Guillotinem (1738–1814) po němž nakonec dostává jméno.

Ironií je, že ten je odpůrcem trestu smrti a prosazuje ji jen proto, že je humánnější než tehdy používané metody. Gilotina se každopádně stává symbolem francouzského práva a k veřejným popravám slouží až do 17. června 1939, kdy je provedena poslední.

Definitivně se gilotina odebere do muzea 9. října 1981, kdy je ve Francii zrušen trest smrti.

Akordeon dává obrázkům z Francie tu pravou autentickou náladu. Až na to, že akordeon není francouzský. Jean-Pierre Dalbéra, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)
Akordeon dává obrázkům z Francie tu pravou autentickou náladu. Až na to, že akordeon není francouzský. Jean-Pierre Dalbéra, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)

Akordeon

Původ: Německo, Rakousko

Zvuk akordeonu k Francii patří stejně neodmyslitelně jako Eiffelovka. zní v pařížských kabaretech, kavárnách, na oslavách i na ulicích. Jenže ani on není původem Francouz.

Německý vynález, italský import

Ty první ještě pod názvem Handäoline vynalezne a začne stavět Friedrich Buschmann (1805–1864) v Berlíně v roce 1822. Definitivní podobu i zvuk dá nástroji o sedm let později vídeňský výrobce hudebních nástrojů Cyrill Demian (1772–1849), který přidá klávesy a dodá tak nástroji klasický zvuk.

Pro jeho pojmenování akordeon si vypůjčí francouzské slovo pro accord. Z Rakouska a Německa se nástroj brzy dostane do Itálie a právě odtud ho nakonec italští imigranti koncem 19. století přivezou do Francie. Francouzi si ho okamžitě zamilují.

Dokonale vyhovuje francouzské mentalitě a je ideální pro pouliční produkce typické nejen pro Paříž. Jako národní symbol ho nakonec posichruje Edith Piaf (1915–1963), kterou akordeon doprovází už od počátků její kariéry při pouličním vystupování.

Foto: commons.wikimedia Titulka: Behzad Ghaffarian, Unsplash
Související články
Lifestyle
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Lifestyle
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Lifestyle
Zvrhlík? Temné stránky Romana Polanského: Genialita zastíněná zločiny
Roman Polanski, uznávaný filmový režisér, prožil těžké dětství poznamenané tragédiemi druhé světové války, kdy přišel o matku a musel se skrývat před nacisty. Jeho úspěšná kariéra byla na vrcholu, když mu vražda manželky šílenou sektou Charlese Mansona obrátila život vzhůru nohama. V roce 1977 však Polanski spáchal strašný zločin – znásilnění třináctileté dívky, za což […]
Lifestyle
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
reklama
záhady a tajemství
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
Chození po ohni: Superschopnost pro každého, nebo podvod?
„To je jen podsvícený diodama, není to horký,“ říká jeden z kluků tlačících se u monitoru. „Mají krém s nanotechnologií, maže se na chodidla,“ oponuje další. Na obrazovce běží video s přechodem po žhavých uhlících. Je to podvod? Nebo to vážně jde?    Amerika, Čína, tropické ostrovy… Odkazy na přechody rozžhaveného uhlí najdeme rozesety v […]
reklama
zajímavosti
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Industriální styl má své kouzlo
panidomu.cz
Industriální styl má své kouzlo
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn