Domů     Mytická hora Sinaj: Pátráme po tajemném biblickém místě
Mytická hora Sinaj: Pátráme po tajemném biblickém místě
18.10.2023

Klikatící se cesta plná serpentin nebo schodiště o 3000 schodech. Cestu, jak vystoupat na posvátnou Mojžíšovu horu neboli Sinaj si můžete zvolit sami. Najdete ji v egyptském kraji Jižní Sinaj…

Proudí sem zástupy věřících i turistů. Jedni touží stanout na mystickém místě, jiní se těší na pozorování slunce padajícího za obzor. Klid k rozjímání tu zrovna nenajdete. Strmou cestu vzhůru lemují stánky s občerstvením a suvenýry.

S každou další tisícovkou schodů o něco narůstá i cena. Hora se tyčí do výšky 2285 metrů a Arabové jí neřeknou jinak, než Džabal Músá. Je to vážně tak jednoduché? Stačí se podívat do mapy a můžeme na Sinaj vyrazit?

Odpověď je nasnadě. Ne, není to tak jednoduché. Džabal Músá alias Sinaj se sice jmenuje stejně jako hora, kde dá Bůh Mojžíšovi Desatero přikázání, ale to ještě neznamená, že jí skutečně je.

EPOCHAplus.cz vás zve na túru po 8 vrcholcích Egypta, Izraele a Saudské Arábie. Čeká nás vpravdě detektivní pátrání po posvátné hoře. Bude úspěšné? Rovnou přiznejme, že těžko. Ve shodě totiž nejsou ani kapacity mezi archeology.

Výlet to ale bude – ať už Bibli považujete za písmo svaté nebo třeba studnici literárních žánrů – i tak zajímavý.

Je to jeden z nejslavnějších biblických příběhů, který de facto formuje civilizace. Ale... Odkud že to Mojžíš sestoupil? Foto: CC - volné dílo
Je to jeden z nejslavnějších biblických příběhů, který de facto formuje civilizace. Ale… Odkud že to Mojžíš sestoupil? Foto: CC – volné dílo

Kam vede Mojžíš Izraelity?

Har Karkom se tyčí na půl cesty mezi skalním městem Petra v Jordánsku a Kadéšem na území dnešní Sýrie. Italský archeolog Emmanuel Anati (*1930) je pevně přesvědčen, že toto je skutečná hora Sinaj. Proč?

Právě tohle místo lze označit za jedno z nejvýznamnějších epicenter náboženského života starověku. A to přes to, že nemá místo v učebnicích. Dnes jde o archeologický ráj. Najedete tu na 1000 nalezišť! Tradice posvátného místa vydrží tisíce let.

Stávaly zde kamenné sloupy i oltáře, okolí brázdí desetitisíce geoglyfů a rytin. Stále se nalézají nové. Tehdejší lidé dokonce budují zpevněné plošiny a po blízkém okolí rozeseté aglomerace.

Je jasné, že se tu koncentrovala řada prastarých kultů. Některé dochované výjevy jsou abstraktní, jiné zobrazují postavy lidí a zvířat a dokonce i jejich „křížence“.

Místem, kam chodí naši předci uctívat svá božstva, se stane již v dobách paleolitu, tedy starší době kamenné! Zavedl právě sem Mojžíš svůj lid? Jde o jediné místo na území dnešního Izraele, které by mohlo být za Sinaj považováno. Kde najdeme ty další?

Horkého favorita má i Saudská Arábie. Pátrat kolem 2578metrové Džabal al-Lúz se ale nepokoušejte – naleziště chrání ploty a vstup je jen na speciální povolení.

Jedním z těch, kdo si je jist tímto vrcholkem coby Sinajem, je i dobrodruh a amatérský archeolog Ronald Eldon Wyatt (1933–1999).

Sluší se ovšem dodat, že stejně tak identifikuje vyvýšeninu Durupınar ve východním Turecku ležící 30 kilometrů od Araratu coby Archu Noemovu. To ovšem nebude nikdy potvrzeno…

Klášter svaté Kateřiny na Sinaji. Ale je to ta pravá hora? Foto: Pixabay
Klášter svaté Kateřiny na Sinaji. Ale je to ta pravá hora? Foto: Pixabay

Popis by odpovídal, ale…

Může se v případě Džabal al-Lúz trefit? Možné to je: Vyšší horu bychom v oblasti hledali marně, ani tady nechybí pozůstatky starověkého oltáře s rytinami býčků, kruhy poskládané z kamenů, torza sloupů a nálezy nádob.

Bedlivé oko odhalí velkou skalní puklinu i vytyčenou hranici kolem hory. Obraz jako poskládaný podle biblického Exodu. Nechybí ani jeskyně. Jenže podobných míst najdeme víc. Kde?

Příhodně na Sinajském poloostrově, ze severu mezi Středozemním a z jihu Rudým mořem. Přestože je ve starověku jeho obydlenost zcela minimální, proudí tudy obchodní karavany, poutníci i celé armády. Právě tudy putují Izraelské kmeny tak – podle Bible 40 let.

Co hovoří ve prospěch hory Hashem el-Tarif oproti například Sinaji alias Džabal Músá? U starověké Sinaje musí (respektive musely) být pastviny. Kolem Džabal Músá by ale izraelitské kozy pošly hlady.

A stejně jako v případě Džabal al-Lúz, i zdejší místo mělo kultovní charakter. Má také průrvu, ze které je krásný výhled na přírodní amfiteátr. Průzkum místa navíc ukáže, že na vrcholku hory býval před staletími pramen – další plus bod pro toto místo.

Ostatně, každý geolog vám potvrdí, že prameny na vrcholcích hor platí celkem za raritu. Našli jsme tu pravou horu? Možná…

Kde je Sinaj? Můžete si vybrat... Mapa: Benutzer / Creative Commons by-sa-3.0 de
Kde je Sinaj? Můžete si vybrat… Mapa: Benutzer / Creative Commons by-sa-3.0 de

Tři dny cesty do Egypta

Izraelský zeměpisec Menashe Harel (1917–2014) má pocit, že se svět kolem na chvíli zatočil. Ztěžka usedne na kámen. Vytahuje notes a rychle dopisuje pár vět. Posvátný pocit ho stále neopouští. Koncept pro další z jeho knih, Sinajské cesty, je právě dokončen.

Vědec z Telavivské univerzity zvedne oči k vrcholku 622metrové Sin Bishar. Je si jistý: Tohle je skutečný Sinaj!

Jiné navržené hory Sinajského poloostrova smete ze stolu – většina z nich je v jižní části, která by dle něj nemohla uživit tak početnou skupinu s jejími zvířaty. V Bibli zmiňovaný Kadéš také není daleko.

A ačkoliv co do popisu místa najdeme vhodnější kandidáty, Harel zase dobře propočítá, jak dlouho by mohla cesta Izraelských kmenů na konkrétní místa trvat a horu vybírá i s tímto kritériem.

Teroristé na Sinaji

Na tohle místo se raději nevydávejte. Po okolí je ukryta řada nášlapných min. 900metrová hora Halal na Severním Sinaji totiž padne do oka jako dobrý úkryt teroristickým jednotkám.

Halal má coby posvátný Sinaj řadu podporovatelů v čele s britským koloniálním guvernérem Claudem Scudamorem Jarvisem (1879–1953), který je arabista a přírodovědec. Má skvělý vztahy s místními beduíny a kraj zná, jako žádný jiný Evropan. Může mít pravdu?

O něco pravděpodobnější než Halal se zdá 5. nejvyšší hora Egypta, 2070metrový Serbal ležící na jihu Sinaje v Národním parku svaté Kateřiny. I v jejím případě by pasoval biblický popis přesunu Izraelitů.

Za Sinajskou horu ji možná pokládají i mniši, kteří zde mají ve 4. století klášter.

Foto: CC, Pixabay
Související články
Záhady a tajemství
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Záhady a tajemství
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Záhady a tajemství
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
Záhady a tajemství
Chození po ohni: Superschopnost pro každého, nebo podvod?
„To je jen podsvícený diodama, není to horký,“ říká jeden z kluků tlačících se u monitoru. „Mají krém s nanotechnologií, maže se na chodidla,“ oponuje další. Na obrazovce běží video s přechodem po žhavých uhlících. Je to podvod? Nebo to vážně jde?    Amerika, Čína, tropické ostrovy… Odkazy na přechody rozžhaveného uhlí najdeme rozesety v […]
reklama
věda a technika
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity se vpasovala mezi pilíře moderní fyziky. Před 108 lety přinesl světu její dokonalejší verzi – obecnou teorii relativity.   Teoretický fyzik Albert Einstein (1879–1955) neměl laboratoř, stačil […]
Bakterie, které opraví beton
Říká se jim extrémofilové. Většinou jde o organismy s předponou mikro, ne ale vždy. Někdy se i vyšší formy života dokážou přizpůsobit prostředím, kam se člověk nemůže ani podívat. Schopnost mikroorganismů přežít za velmi nehostinných podmínek se rozhodl využít tým Henka Jonkerse z Delftské technologické univerzity v Nizozemí, aby vytvořili beton, který se sám opravuje. […]
Musí zvýšená hladina CRP znamenat léčbu antibiotiky?
Zvýšená hladina CRP znamená nespecifický ukazatel zánětu v těle. Ale nemusí se vždy jednat o infekci a rozhodne ne vždy se musí sáhnout po antibiotikách.   Testování CRP je obzvláště v tuto roční dobu pro praktické lékaře denním chlebem. K vyšetření využívají kapilární krev – kapku krve z prstu. Pomocí pravidelně kontrolovaného přístroje mohou znát výsledek vyšetření do […]
Vzkříšení pratura: Z vyhynulého zvířete se stane poklad
Naši předkové ho znali dobře, vyskytoval se v přírodě zhruba ve stejném počtu jako jelen. Ale lidská činnost způsobila, že se tento obrovský tvor postupně z přírody vytratil a stal se jen vzpomínkou. Vědci se však rozhodli tento stav změnit a moderními postupy se pokusili vrátit pratura zpět na svět. Toto mohutné zvíře s impozantními […]
reklama
záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nebylo to silné kamarádství
skutecnepribehy.cz
Nebylo to silné kamarádství
Můžete se rozhádat, na řadu let ztratit. Pravé přátelství však vydrží. To naše s Danou však mělo velké šrámy. Bylo to ve školce. Pamatuji, jak jsem měla lakovky a ta copatá blondýnka mi je záviděla. Schválně mi šlapala na nohu zablácenou botou. Tehdy jsme se pohádaly. Ale pak jsme se potkaly i ve škole, a jelikož jsme se znaly,
Obraz plačící chlapec: Proč nikdy neshoří?
epochalnisvet.cz
Obraz plačící chlapec: Proč nikdy neshoří?
Jako nejprokletější obraz na světě bývá označován Plačící chlapec. Údajně je na něm dítě, jehož rodiče zemřeli při požáru a ono pak proklelo každé místo, kde se nacházelo. Jakékoliv jeho zpodobnění má nosit smůlu a domy, v nichž se obraz objeví údajně často shoří na popel. Podle zpráv hasičů ale samotný obraz neshoří nikdy. Má
Omrzelo Paulovou snad manželství?
nasehvezdy.cz
Omrzelo Paulovou snad manželství?
Jana Paulová (69) ze seriálu Jedna rodina nedávno říkala, že už ji herectví netěší a ráda by změnu. Mnozí si tak mysleli, že se přestěhuje za dcerou do zahraničí a bude si chvíli užívat klid a také v
Sonda Juno navštívila nejbouřlivější těleso ve Sluneční soustavě
21stoleti.cz
Sonda Juno navštívila nejbouřlivější těleso ve Sluneční soustavě
Americká sonda Juno zkoumá Jupiter už od roku 2016. Největší planeta Sluneční soustavy je bezesporu zajímavým tělesem, ale to samé platí i o jejích oběžnicích. Proto sonda čas od času zaměří svou pozo
Co zaznamenal genetický disk z Kolumbie?
enigmaplus.cz
Co zaznamenal genetický disk z Kolumbie?
V rychle se rozvíjejícím hlavním městě Kolumbie Bogotě se bagry zakusují do vrstvy zeminy. Staví se další z mnoha domů. Kolem staveniště se hemží hledači pokladů. Přece jen, památkami po starých civil
Azizi Venice: Kde se městský ruch snoubí s klidem u vody
iluxus.cz
Azizi Venice: Kde se městský ruch snoubí s klidem u vody
V srdci Dubai South se skví Azizi Venice, unikátní projekt, který přináší dokonalý soulad moderního městského života a idylického pobytu u vodní hladiny. Rezidenční komplex nabízí širokou škálu bytový
Děsil Angličany Černý Douglas?
historyplus.cz
Děsil Angličany Černý Douglas?
Zjeví se jako duch, bleskově zaútočí a zmizí neznámo kam. Angličané z něj právem mají strach. James Douglas je nenechá vydechnout. Při vedení guerillové války neváhá vypálit i svá bývalá panství, jen aby je nepřítel nemohl používat jako opěrný bod. Angličané ke konci 13. století ovládnou Skotsko. William Douglas (1243–1298), jeden z tamních vlivných šlechticů,
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
nejsemsama.cz
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
Byla jsem člověk, který sahal hned po lécích a vyhledával lékaře. Léčitelům jsem nevěřila. Proto jsem si nejspíš musela vzít za muže včelaře. O koníčku mého druhého manžela jsem neměla dlouho ani ponětí. Až po tříleté známosti, když jsem začala trpět strašnými bolestmi hlavy, jej prozradil. Měla jsem těch nemocí mnoho už od dětství, byla jsem zhýčkané
Lázně Luhačovice navrátily Slunečním lázním původní lesk. Návštěvníci se mohou těšit na expozici Jurkoviče a Janáčka
epochanacestach.cz
Lázně Luhačovice navrátily Slunečním lázním původní lesk. Návštěvníci se mohou těšit na expozici Jurkoviče a Janáčka
Obnovený areál Slunečních lázní v Luhačovicích vznikl rekonstrukcí nevyužívaných lázeňských objektů a nyní slouží jako unikátní doklad lázeňství a kulturní atmosféry počátku 20. století. Ve zrekonstruovaných Slunečních lázních se snoubí luhačovická lázeňská tradice a typická Jurkovičova architektura s moderním pojetím trávení volného času. V celém areálu se zachovala jedinečná nálada z doby největšího rozkvětu lázní. „Jako akcionáři cítíme, že k vlastnictví
K vlasům bez lupů pomůže příroda
panidomu.cz
K vlasům bez lupů pomůže příroda
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Smažené závitky s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Smažené závitky s vepřovým masem
Suroviny 300 g mletého vepřového masa kulatý rýžový papír (8–10 kusů) 75 g rýžových nudlí 2 stroužky česneku hrst hub – Jidášovo ucho 1 větší mrkev 1 cibule 1 malé vejce sůl, pepř Postup