Domů     Vrazi, kteří se stali inspirací pro filmové trháky
Vrazi, kteří se stali inspirací pro filmové trháky
26.9.2023

Krimi je jedním z nejoblíbenějších žánrů, které sledujeme na televizních obrazovkách. Kteří vrazi se stali pro filmaře těmi nejinspirativnějšími?

Bruno Lüdke

Počet obětí: údajně nejméně 51

Kde působil:

Köpenick, Německo

Čím se vyznačoval: Žádnou z vražd mu nedokázali.

Jak skončil: Odsouzen k pokusům v nacistickém blázinci.

Dodnes není jasné, jestli si Bruno Lüdke vraždy vymyslel či nikoliv. FOTO: Getty Images
Dodnes není jasné, jestli si Bruno Lüdke vraždy vymyslel či nikoliv. FOTO: Getty Images

Silný kalibr i pro nacistické zabijáky

Noc, ve které přišel ďábel je německé drama nominované na Oskara, vykreslující příběh jednoho z nejvýkonnějších sériových vrahů Bruna Lüdkeho. To vše ale jen údajně.

Zajímavé na celém případu totiž je, že přestože se přizná k jednapadesáti vraždám, nikdy mu žádná není dokázána. Přiznat se měl prý proto, že ho nacisté vyslýchali a vyhrožovali zabitím.

Podle všeho si na své konto připíše první vraždu v roce 1927, když je mu pouhých osmnáct let. Do své sbírky má pak přidat další desítky vražd. K jeho zatčení má dokonce dojít ve chvíli, kdy souloží s mrtvolou.

Dodnes není jisté, kolik vražd má ve skutečnosti na triku a kolik si jich vymyslel. Ať tak, či onak, za své přiznání si vyslouží zavření do blázince, kde nacističtí doktoři zkoušejí na svých pacientech různé chemikálie. Při jednom z těchto pokusů Lüdke umírá.

Jeho příběh ale díky dramatu režiséra Roberta Siodmaka žije dál. Kromě silného tématu je film na festivalu v Karlových Varech oceněn za režii.

Fritz Honka

Počet obětí: 4

Kde působil: Hamburk, Německo

Čím se vyznačoval: Těla zavražděných skladoval doma a pozoroval.

Jak skončil: Odsouzen k patnácti letům na psychiatrii.

Fritz Honka si léčil komplex méněcennosti tím, že vraždil prostitutky. FOTO: Getty Images
Fritz Honka si léčil komplex méněcennosti tím, že vraždil prostitutky. FOTO: Getty Images

Škrtič se zmrzačenou tváří

Máte-li chuť podívat se na autentickou podívanou plnou hnusu, morbidity a čehosi, u čeho si na konci řeknete: „Tak na tenhle film bych raději zapomněl(a),“ rozhodně nesmíte vynechat snímek z roku 2019 U zlaté rukavice.

Tenhle zvrácený biják přináší příběh Fritze Honky, sériového vraha, který mezi lety 1970–1975 zavraždí nejméně čtyři ženy. Jako u mnoha vrahů i u něj hraje hlavní roli alkohol spojený s agresivitou.

U Honky se navíc ještě přidá komplex méněcennosti kvůli výšce 165 centimetrů. Ten se mu ještě prohloubí po autonehodě, kdy mu špatně sroste zlomený nos a on vypadá jako postižený.

I přes sem tam nějakou tu známost se mu ženy spíše vyhýbají, a tak směřuje k prostitutkách. Nejraději má ty bezzubé, bojí se totiž pokousání při orálním sexu. Brzy ale přitvrdí a během sexuálního aktu ženy zamorduje.

Jejich těla si pak doma ukládá v úložném prostoru. Co na tom, že hnilobný zápach brzy prostupuje celým barákem.

Co ovšem nečeká, je požár, který v domě vypukne v červenci 1975. Honka zrovna není doma, a tak první, co uvidí při návratu, je hasič, zvracející před domem. Ten totiž v bytě najde mumifikovaná těla mrtvých žen.

Honka je kvůli rozpadu osobnosti odsouzen k patnácti letům na psychiatrii. Ta si odsedí a pod novým jménem pak zbytek života stráví v pečovatelském domě v Hamburku, kde v roce 1998 umírá.

Olga Hepnarová

Počet obětí: 8

Kde působila: Praha, Československo

Čím se vyznačovala: Vraždila kvůli touze po změně.

Jak skončila: Popravena v Praze na Pankráci.

Svědci od soudu popisovali Olgu Hepnarovou jako nevinné děvčátko. Nikomu se nechtělo věřit tomu, co spáchala. FOTO: Janykula/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Svědci od soudu popisovali Olgu Hepnarovou jako nevinné děvčátko. Nikomu se nechtělo věřit tomu, co spáchala. FOTO: Janykula/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Odsouzeni k přejetí

Je 10. července 1973 a na tramvajové zastávce v Praze přešlapuje hlouček lidí, čekajících na tramvaj. Místo tramvaje ale do zastávky přijíždí náklaďák a v něm rozzuřená saň, dvaadvacetiletá Olga Hepnarová. Jen málokdo dnes nezná její jméno.

Jedna z nejhorších masových vražedkyň u nás se svým hrůzným činem dostala nejen do učebnic kriminalistiky, ale také na filmová plátna.

Tam její příběh přenesl spisovatel Roman Cílek, podle jehož knihy v roce 2016 vznikl snímek Já, Olga Hepnarová. Ten vykresluje nejen její vražedné běsnění, po kterém zůstane osm mrtvých, ale také její zlomenou osobnost.

Olga v podstatě nesnášela celý svět a rozhodla se s ním vypořádat po svém. Těsně před svým činem pošle do novin prohlášení: „Toto je můj rozsudek: Já, Olga Hepnarová, oběť vaší bestiality, odsuzuji vás k trestu smrti přejetím.“ Zabránit tragédii už ale nelze.

Osm životů vyhasne a Olga dostane trest smrti. Ten je vykonán v pankrácké věznici 12. března 1975.

Karol Kot

Počet obětí: 2

Kde působili: Krakov, Polsko

Čím se vyznačoval: Ve svém vraždění si počíná dost neschopně.

Jak skončil: Popraven v roce 1968.

Karol Kot nebyl příliš zručným vrahem, přesto některé činy dokonal. Nakonec doplatil na svou hloupost. FOTO: Polish Police/Creative Commons/Fair Use
Karol Kot nebyl příliš zručným vrahem, přesto některé činy dokonal. Nakonec doplatil na svou hloupost. FOTO: Polish Police/Creative Commons/Fair Use

Krakovský netvor

V březnu roku 2016 do českých kin vstupuje film s podtitulem:

„Sérioví vrazi se rodí v tichu a člověk si jich nevšimne, dokud se nestane jejich obětí.“ Snímek se jmenuje Červený pavouk a je inspirován nejmladším sériovým vrahem na světě, Polákem Karolem Kotem.

Ten se narodí v roce 1946 a jeho vražedné choutky se probudí už ve čtyřech letech. Tehdy se totiž omylem zatoulá na jatka a místo toho, aby byl zhnusen tím, co vidí, je vzrušen a inspirován. Brzy nato totiž začne týrat a zabíjet kočky a psy.

Další ranou pro jeho duši je narození sestry a tím ztráta jedinečnosti, kterou v rodině měl. Poslední kapkou je nepřijetí k vojsku. Tehdy se rozjíždí jeho vražedné řádění. Nutno ale podotknout, že je to tak trochu vrah amatér. První dvě oběti útok přežijí.

Další sice zemře, ale hned ta následující opět přežije. Nakonec stihne zavraždit ještě jedenáctiletého chlapce, který si vyrazil sáňkovat. Brzy nato už se nad ním začnou stahovat mračna.

Zamiluje se a nenapadne ho nic lepšího než se své dívce pochlubit, co vše má za sebou. Ta to okamžitě oznámí na policii. Zanedlouho tak na Karola padne obvinění ze dvou vražd, deseti pokusů o vraždu a čtyř pokusů o žhářství. Dne 14. května 1968 je Kot oběšen.

Jak sám režisér Marcin Koszałka říká, film je určený spíše pro náročného diváka. Není protkán krví a morbiditou, ale je zaměřený na popis atmosféry strachu, kterou v polském městě Krakov Kotovy činy vyvolaly.

Wolfgang Priklopil

Počet obětí: 0

Kde působil: Vídeň, Rakousko

Čím se vyznačoval: Z unesené dívky si udělal svoji otrokyni.

Jak skončil: Sebevraždou skokem pod vlak.

Priklopil byl psychopat, ale také perfekcionista. To je pro oběť dost nevýhodná kombinace. FOTO: Getty Images
Priklopil byl psychopat, ale také perfekcionista. To je pro oběť dost nevýhodná kombinace. FOTO: Getty Images

Osm let pod zámkem

Příběh zřejmě nejznámější unesené dívky skončí nakonec, dá se říci, šťastně. I když se děsivé zážitky onoho dítěte jen těžko popisují, pokusili se o to tvůrci filmu 3096 dní: Příběh Nataschi Kampuschové. Snímek rozhodně stojí za zhlédnutí.

Natasche je pouhých deset let, když ji v roce 1998 na cestě do školy unese Wolfgang Priklopil. Poté, co ji na vídeňské ulici Heinestraße přinutí nastoupit do své bílé dodávky, odveze si ji do připravené kobky pod garáží, kde ji vězní.

Nejprve ji z temné, smradlavé díry nepouští ani na krok. Naopak jí systematicky ničí osobnost neustálým zneužíváním, ponižováním a týráním. Později alespoň začne dívku pouštět po bytě, kde ji nutí vykonávat domácí práce.

To jí nakonec po osmi letech trýznění zachrání život. V nestřeženém okamžiku se Natasche podaří utéct k sousedce, která zavolá policii. Priklopil ještě před příjezdem mužů zákona utíká a skokem pod vlak dobrovolně ukončuje svůj život.

Film z roku 2013 se zaměřuje spíše než na trýznění a mučení na frustraci a osobnost Nataschi. Co přesně tehdy ve svém nitru prožívala, nikdy pořádně světu nesdělí. Psychologové ji však mají za extrémně silnou a odolnou osobnost.

Thierry Pauline

Počet obětí: nejméně 18+

Kde působil: Paříž, Francie

Čím se vyznačoval: Odmalička má problémy s okolím.

Jak skončil: Ve vězení umírá na HIV.

Thierry Pauline je známý jako monstrum z Monmartru. FOTO: Getty Images
Thierry Pauline je známý jako monstrum z Monmartru. FOTO: Getty Images

Zabiják starších žen

V roce 1994 se francouzská režisérka Claire Denis inspiruje Thierrym Paulinem, který v 80. letech v Paříži zavraždí několik žen. Natočí podle jeho příběhu film Nechce se mi spát.

V tomto případě ale nejde o krvavý masakr, režisérka jej promění ve spíše zneklidňující moderní film. Paulin se narodí v roce 1963 a matka s otcem si ho přehazují jako horký brambor. Ani jeden se mu každopádně příliš nevěnuje.

Postupem času přechází na dráhu zabijáka, a když navíc zjistí, že je HIV pozitivní, je mu jasné, že už ho nic než smrt nečeká, a své vražedné běsnění stupňuje. Když ho dopadnou, dá se říct, že je mu to takřka jedno.

Přizná se k jednadvaceti vraždám, z čehož mu jich dokážou osmnáct. Ve hře je pro něj i trest smrti.

Než se ale dočká rozsudku, umírá v cele na oslabení organismu jako důsledek HIV. Film je v tomto případě něco jako portrét vyloučených osobností, které se toulají na okraji společnosti.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Svět zločinu
Béziers 1209: Byl tento masakr nejbrutálnějším činem středověku?
Na počátku 13. století se jihofrancouzský Languedoc proměnil v dějiště jedné z nejtemnějších epizod středověku. Papež Inocenc III., znepokojen rychlým šířením katarského učení, sáhl po rázném řešení. Když selhaly pokusy o přesvědčování, vyhlásil křížovou výpravu – ta však namísto nápravy přinesla masové krveprolití. Béziers se stalo místem, kde křižáci nešetřili nikoho. Podívejme se, jak tato […]
Svět zločinu
Počátky italského organizovaného zločinu: Za vším stály citrusové háje
Správci citrusových sadů na Sicílii se mění ve zloděje. V roce 1872 přebírá uznávaný lékař Gaspare Galati řízení ovocného sadu Fondo Riella u Palerma. Podnik, který vybudoval jeho švagr, náhle zemřel. Oficiálně na infarkt, neoficiálně kvůli tomu, že se postavil mafii. Galati brzy zjišťuje, že švagr dostával výhružné dopisy a že za nimi nejspíš stojí […]
Svět zločinu
Zrod Cosa Nostry: Když se mafie stává státem ve státě
Po sjednocení Itálie v roce 1861 nastává v zemi chaos. Nový stát má minimální kontrolu nad odlehlými venkovskými oblastmi. Zejména na Sicílii se rozmáhá kriminalita, protože chybí efektivní policie a soudy. V tomto prostředí se daří rodinám, které umějí zajistit „řád“ výměnou za loajalitu a peníze. Mafia se vynořuje jako vlivný hráč, nelegitimní, ale v […]
Svět zločinu
Tragédie rodiny Chalifouxových: Příběh, který šokoval Ameriku i svět
Když se 5. srpna 1948 na titulní straně amerických novin Vidette-Messenger objevila fotografie matky obklopené svými dětmi a nápisem „4 děti na prodej“, stal se z ní okamžitě symbol poválečné bídy a lidské beznaděje. Děti namačkané k sobě, matka, která odvrací tvář – možná zahalená slzami, možná hanbou. Mnozí tehdy věřili, že jde o podvrh […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství Svatební košile: Nejtemnější příběh z Erbenovy Kytice
V časech, kdy noc osvětloval jen plamínek lampy a lidská představivost byla plná stínů a neznáma, vznikl jeden z nejmrazivějších příběhů české literatury. Dnes nás horory zaplavují digitálními efekty a hlasitými výkřiky, přesto se Erbenovi před více než 170 lety podařilo vytvořit děs, který dokáže proniknout až do kostí — bez jediného trikového obrazu. Jeho […]
Aghóríové a jejich pro Evropany těžko pochopitelný svět: Pojídají mrtvoly a mažou se kremačním popelem
Pokud zamíříte mezi věčné ohně do svatého města hinduistů i buddhistů, Váránasí, možná narazíte i na jednoho ze zhruba 20 posledních skutečných aghóríů. Tato sekta dříve čítající stovky stoupenců se osamostatnila zřejmě již ve 14. století. Proč je kolem ní stále tolik rozruchu, když jde v podstatě o padlou slávu? Aghóríové věří, že bůh Šiva […]
Co se stalo s pokladem templářů po 13. říjnu 1307? Záhada přetrvává
Řád templářů, oficiálně nazývaný Chudí rytíři Krista a Šalomounova chrámu, vyrostl během dvou staletí z malé skupiny křesťanských bojovníků v jednu z nejmocnějších vojenských i finančních sil středověké Evropy. Založení s cílem chránit poutníky ve Svaté zemi jim postupně otevřelo cestu k obrovskému bohatství – od zlata a stříbra přes rozsáhlé pozemky až po cenné […]
Bismarck – symbol síly i zkázy. Jak skončila nejmocnější loď Třetí říše
Bismarck patřil k největším a nejmocnějším bitevním lodím, jaké kdy Německo postavilo. Jeho osud se stal symbolem pýchy i tragédie nacistického námořnictva. Na vodu byl spuštěn za osobní účasti Adolfa Hitlera a měl narušovat spojenecké zásobovací trasy. Jen o několik let později však skončil na dně moře po dramatické bitvě v Dánském průlivu. Z více […]
historie
Konce expedicí do Arktidy i Antarktidy: Hroby v ledu i strastiplná pouť v rozbouřeném moři
Patří k nejodvážnějším britským námořníkům své doby. Právě proto Siru Johnu Franklinovi svěří Královské námořnictvo velký úkol: Najít a proplout severozápadní cestu, legendární mořskou trasu, která by spojila Atlantik s Pacifikem přes zmrzlé arktické vody. V roce 1845 vyplouvá John Franklin (1786–1847) z Anglie se dvěma špičkově vybavenými loděmi, Erebus a Terror, a s posádkou […]
Byl Nero krvelačný šílenec, který zapálil Řím?
Řím hoří, lidé umírají a jejich vládce stojí na věži paláce, drnká na kitharu a zpívá. Opěvuje zkázu města, které nechal sám zapálit. Tak praví dějepisci. Jenže opravdu to tak bylo? Opravdu byl císař Nero (37–68 n.l.) šílenec, který zapálil vlastní město? „Historie je něco, co se nikdy nestalo, sepsána lidmi, kteří u toho nebyli,“ […]
Tajemná smrt kontroverzního režiséra!
Jako každé ráno kráčí podél pobřeží a poslouchá šum mořských vln. Ranní pohodu rozvíří vyděšený výkřik. Kousek od ní leží znetvořené tělo, málo kdo by v něm hledal jedno z velkých jmen italské kinematografie. Filmař, homosexuál a marxista – všechna tato slova vystihují italského režiséra Piera Paola Pasoliniho (1922–1975). Jeho povaha vyhledávající skandály ho však jednou doběhne. […]
Nejstarší vánoční trhy v Evropě: Vídeňané doplňovali zásoby na zimu
Píše se rok 1296 a ve Vídni se poprvé otevírá „prosincový trh“ skromný, ale významný, jak si Vídeňané hned uvědomují. Uličky u katedrály ožívají vůní koření, čerstvého chleba a dokonce třeba i drobných, třeba jednoduchých dřevěných hraček, které udělají radost dětem. Tenhle středověký trh je dávným předchůdcem dnešních slavnostních adventních tržišť a nese v sobě ducha […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz