Domů     Muzeum Louvre: 230 let fenomenálního umění
Muzeum Louvre: 230 let fenomenálního umění
28.8.2023

Ve své galerii má nejslavnější obraz na světě – tajemnou Mona Lisu. Její věhlas občas trochu zastiňuje další skvosty, které Louvre, nejnavštěvovanější muzeum na světě, ve svých vznešených útrobách s láskou opečovává.

Za sebou má pohnutou historii. Například během druhé světové války stačilo málo a tisíce jedinečných uměleckých děl by skončilo v rukou nacistů. O napínavé momenty ale není nouze ani v současnosti.

Loni v květnu mrští muž, převlečený za invalidu na vozíku, dort na Mona Lisu. Možná jen chtěl předčasně oslavit výročí 230 let od otevření muzea, které připadá na letošní rok.

Mekka každého milovníka umění

Ve věhlasu mu v jeho domovské Paříži může konkurovat tak možná Eiffelova věž. „Tělo i duše Francie,“ tak muzeum někteří nazývají. Ročně projde jeho branami okolo 8 milionů lidí. Místních i turistů.

Pokud chtějí, dozvědí se, že Palác Louvre, ve kterém se muzeum nachází, je postaven králem Filipem II. Augustem (1165–1223) na sklonku 12. století a původně jde jen o strohou opevněnou tvrz, sloužící jako součást obrany před útoky ze západu. Nervózní je panovník hlavně z nedalekého Anglického království.

Jako hlavní vchod do muzea slouží slavná skleněná pyramida. Zahrála si i ve filmu Šifra mistra Leonarda. Foto: pxfuel
Jako hlavní vchod do muzea slouží slavná skleněná pyramida. Zahrála si i ve filmu Šifra mistra Leonarda. Foto: pxfuel

Změna rolí

Tehdy by do studených holých stěn nikdo neřekl, že jednou tady budou viset ty nejúžasnější díla těch největších umělců.

Svou dnešní vznešenou tvář, připomínající pohádkový zámek, začne budova dostávat ve 14. století, kdy jí Karel V. (1338–1380) vezme její obrannou roli a rozhodne se ji přeměnit na královskou rezidenci.

V úpravách pak pokračuje František I. (1494–1547), který v roce 1546 zahájí přestavbu Louvru ve stylu francouzské renesance. Mimo jiné potřebuje někam dávat svou sbírku uměleckých předmětů, které si vozí ze svých cest po Itálii. Další panovníci jeho krásu ještě zdokonalují.

Krev i umění

Trochu temnoty do rýsující se světlé budoucnosti Louvru vnese v srpnu 1572 tzv. Bartolomějská noc, kdy o život přijdou tisíce hugenotů, tedy francouzských protestantů. Řada předních protestantských šlechticů je povražděna přímo v Louvru.

Poté už ale naštěstí dostává před krví opět přednost umění. Ludvík XIV. (1638–1715) sice v roce 1682 vymění Louvre za Versailles, které se stane jeho novou královskou rezidencí, původní sídlo ovšem nechá využívat jako jakýsi ateliér pro rozličné umělce.

Velkolepých děl tak rychle přibývá, a když je během Velké francouzské revoluce tehdejší absolutní monarchie ve Francii nahrazena „vládou lidu“ a královské sbírky se stanou národním majetkem, začnou sílit hlasy, aby se z Louvru stalo muzeum.

Ročně projde jeho branami okolo 8 milionů lidí. Je to nejnavštěvovanější muzeum světa. Foto: unsplash
Ročně projde jeho branami okolo 8 milionů lidí. Je to nejnavštěvovanější muzeum světa. Foto: unsplash

Hojný přispěvatel Napoleon

To je oficiálně otevřeno 10. srpna 1793, na první výročí zániku monarchie pod názvem Muséum central des Arts de la République (Ústřední muzeum umění republiky) a veřejnosti je zdarma přístupné tři dny v týdnu.

Na začátku je tu k vidění 537 obrazů a 184 dalších uměleckých předmětů. Tři čtvrtiny pocházejí z královských sbírek, zbytek z majetku, zkonfiskovaného emigrantům a církvi.

O čtyři roky později přibude na zeď Louvru obraz ženy s nejslavnějším úsměvem na světě – Mona Lisy. V příštích letech se o rozšiřování místních sbírek stará hlavně Napoleon (1769–1821) a jeho konfiskace uměleckých děl a vzácných předmětů na dobytých územích.

Po jeho porážce u Waterloo v roce 1815 nastávají zdlouhavé tahanice, kdy se někdejší majitelé ukradených děl domáhají jejich vrácení. Některé se tak z Louvru stěhují, mnohé ale zarputilý ředitel muzea Dominique Vivant Denon (1747–1825) vydat odmítne.

Po Mona Lise zbude jen rám

A pak na dveře zaklepe 20. století. Hned na jeho začátku postihne Louvre pohroma. Jeden z jeho obrazů si vyhlédne zloděj. Dnes by jeho výběr vzbudil celosvětový šok. Tehdy, v létě roku 1911, ale není Mona Lisa mezi laickou veřejností nikterak populární.

Dílo italského všeuměla Leonarda da Vinciho (1452–1519) ukradne z Louvru 21. srpna 1911 jeho krajan, dělník Vincenzo Peruggia (1881–1925), a to z prozaických důvodů – chce Mona Lisu vrátit do vlasti jejího autora.

A tak se prostě ukryje v kumbále s košťaty, počká do konce zavírací doby, pak obraz, vyndaný z rámu, strčí pod plášť a ve vhodný okamžik se vytratí ven.

Dva roky mu leží zamčený v dřevěné bedýnce s dvojitým dnem, na konci roku 1913 ho pak za 500 000 lir nabídne florentskému obchodníku se starožitnostmi Alfredu Gerimu. Ten na něj ovšem zavolá policii, a tak se obraz 4. ledna 1914 vrací do Louvru.

V současnosti Louvre vlastní více než 600 000 uměleckých děl, z nichž zhruba 500 000 je k vidění alespoň online. Foto: pixabay
V současnosti Louvre vlastní více než 600 000 uměleckých děl, z nichž zhruba 500 000 je k vidění alespoň online. Foto: pixabay

Muž, který zachránil Louvre

Další těžká zkouška čeká muzeum na začátku druhé světové války, kdy si na jeho vzácný obsah brousí zuby nacisté. Na odpor se jim ovšem postaví Jacques Jaujard (1895–1967), ředitel pařížského Národního muzea a člověk, který dokáže předvídat věci příští.

A tak vymyslí vůbec nejsmělejší plán evakuace umění, uskutečněný za druhé světové války. Už v závěru roku 1938 nacvičují zaměstnanci Louvru na jeho pokyn evakuaci. Na ostro se pak vše rozjede 25. srpna 1939, ani ne dva týdny před vstupem Francie do války.

Muzeum je na Jaujardův pokyn na tři dny uzavřeno, oficiálně kvůli opravám. Ještě toho večera je z rámů vyjmuto na 800 obrazů.

Hitler má smůlu

Nákladní auta se během příštích dnů plní bednami s barevnými značkami podle důležitosti obsahu. Červený terčík označuje ty nejvzácnější skvosty, zelený slavná díla a žlutý zbytek.

Mona Lisa, cestující na odpruženém lehátku ze sanitky, si vyslouží červené terčíky hned tři. Během tří dnů skončí v bednách více než 4000 artefaktů. Obrazy, kresby, tapiserie, sochy, nábytek. Vše míří do zámku Chambord, ležící zhruba 160 km jižně od Paříže.

Během války pak Jaujard přesouvá umělecká díla jako figurky na šachovnici. Před nacisty je stále o krok napřed. Tak třeba Mona Lisa vystřídá hned několik hradů a opatství, aby na konci války skončila v Musée Ingres v Montaubanu, 50 km severně od Toulouse.

Jacques Jaujard obdrží za své činy několik vyznamenání a je po něm pojmenován hlavní vchod do École du Louvre, vysoké školy v Paříži, zaměřující se na studium dějin umění, archeologie, epigrafiky, antropologie a muzeologie.

Foto: pxfuel, unsplash, pixabay Tit Foto: pxfuel
Související články
Zajímavosti
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Zajímavosti
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Zajímavosti
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Zajímavosti
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
reklama
lifestyle
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Zvrhlík? Temné stránky Romana Polanského: Genialita zastíněná zločiny
Roman Polanski, uznávaný filmový režisér, prožil těžké dětství poznamenané tragédiemi druhé světové války, kdy přišel o matku a musel se skrývat před nacisty. Jeho úspěšná kariéra byla na vrcholu, když mu vražda manželky šílenou sektou Charlese Mansona obrátila život vzhůru nohama. V roce 1977 však Polanski spáchal strašný zločin – znásilnění třináctileté dívky, za což […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Pád Ikony: Temné Tajemství Jimmyho Savilea. Obtěžování a znásilňování nezletilých dívek?
Jimmy Savile byl jednou z nejznámějších tváří britské televizní scény, idolizovaný pro svou práci s dětmi a rozsáhlou charitativní činnost, která mu dokonce vynesla šlechtický titul. Jeho image lidumila a baviče však měla děsivou stinnou stránku. Až po jeho smrti vyšly najevo děsivé skutečnosti – Savile zneužíval svou moc k obtěžování a znásilňování nezletilých dívek. […]
reklama
lifestyle
Oplétačky se zákonem těch nejslavnějších herců světa
Na stříbrném plátně či na obrazovce je obdivujeme i ve chvílích, kdy jim scénář předepíše dělat potíže, nechat se zatknout, nebo dokonce odsoudit. Jenže některé z filmových hvězd tohle zažívají na vlastní kůži i v civilním životě.   Ani největší sláva, vydělané miliony či hvězdy na chodníku slávy nejsou zárukou spořádaného života. Občas možná strážci […]
Brian Jones: Zakladatel a sólový kytarista kapely The Rolling Stones utonul v bazénu
Brian Jones pochází z dobře situované anglické rodiny. Jeho matka Louisa je učitelkou hry na klavír a jeho otec, i když povoláním letecký inženýr, hraje velmi dobře na klavír i varhany a vede pěvecký sbor v místním kostele. Brian hraje na klarinet a ve čtrnácti letech se stává prvním klarinetistou školního orchestru. V roce 1957 […]
Kariéra Brittany Murphy: Strmý vzestup a tragický pád
V životě Brittany Murphy, oblíbené americké herečky a zpěvačky, nebyl nikdy nedostatek energie a vášně. Narodila se 10. listopadu 1977 v Atlantě ve státě Georgie a svými talenty si rychle získala pozornost nejen Hollywoodu, ale i milionů fanoušků po celém světě. Její kariéra se rychle rozvíjela, ale tragický konec přišel až příliš brzy. Smrt ve […]
Hugh Grant, Eddie Murphy a Jerry Sandusky: Tři skandály slavných celebrit
Hollywoodské celebrity nejsou imunní vůči skandálům, které mohou zničit kariéru nebo osobní život. Hugh Grant, Eddie Murphy a Jerry Sandusky jsou příklady toho, jak se veřejné skandály mohou dotknout lidí z různých profesí. Hugh Grant byl v roce 1995 přistižen kalifornskou policií v autě s prostitutkou Divine Brownovou. Až po letech přiznal, že k tomuto […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Industriální styl má své kouzlo
panidomu.cz
Industriální styl má své kouzlo
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn