Selfíčko není nic nového pod sluncem. Vždyť ten nejstarší dochovaný pochází z roku 2650 př.n.l. A také Ježíš si jich pár pořídil. Tomu nejznámějšímu se dnes říká Veroničin šátek.
Každopádně zachytit sama sebe není v dobách předsmartfounových vůbec jednoduché. Kdo neměl talent na malování, moc toho nezmohl. Kdo ho měl, většinou neodolal, a nějaký ten svůj vlastní portrét si dříve či později pořídil. Od amatérů po ty slavné. A i mezi těmi nejslavnějšími jsou některé ještě slavnější.
Vincent Van Gogh
Kdy: 1889
Také Vincent Van Gogh (1853–1890) během svého bouřlivého života nashromáždí sbírku více než 30 autoportrétů, z nichž mnohé dnes patří mezi jeho nejznámější obrazy. Vincent bez vousů, Vincent s kloboukem a samozřejmě Vincent bez ucha.
Tuto epizodu svého života nemůže opomenout a zachytí ji hned dvakrát. Ač si uřízl lalůček levého ucha, na obraze to vypadá, že má zavázané to pravé. To proto, že při malování používá zrcadlo a obraz je tedy zrcadlově otočen.
Slavný autoportrét se od předchozích liší také tím, že je zasazen do reálného prostředí. Pozadí tentokrát není jen barevnou plochou, ale jsou za ním vidět dveře, plakát na stěně.
Frida Kahlo
Kdy: 1940
Mexická malířka Frida Kahlo (1907-1954) sice touží být lékařkou, osud to však vidí jinak. V sedmnácti je těžce zraněna při nehodě autobusu a v nemocnici začne malovat.
Za svého života si sice příliš slávy neužije, dnes však její obrazy prodávají za milionové sumy. Velmi často přitom maluje sama sebe. Ze 143 namalovaných obrazů je 55 autoportrétů. Proč?
„Protože jsem tak často sama, a protože má tvář já to, co znám nejlépe.“ Ač patří mezi její nejznámější díla řada autoportrétů, tím nejslavnějším je pravděpodobně Autoportrét s trnovým náhrdelníkem.
Je na něm zavěšen mrtvý kolibřík, čím se tradiční symbol štěstí mění v symbol neštěstí a celý obraz pak evokuje nejen pocit bolesti, ale také odhodlání tuto bolest nést. Ať už fyzickou nebo psychickou, kterých obou za svého života užije měrou vrchovatou.
Andy Warhol
Kdy: 1986
Také Andy Warhol (1928–1987) považovaný za ikonu pop-artu, se může chlubit řadou autoportrétů. Nejslavnějším je pravděpodobně ten z roku 1986, kdy krátce před smrtí vytvoří sérii velkých akrylových sítotiskových autoportrétů v pěti barevných variantách.
Jsou vytvořeny v jeho newyorském ateliéru (na adrese 22. East 33rd Street), do kterého se v roce 1984 přestěhoval ze své slavné Továrny.
Stal se, vedle Campbellovy polévky (psali jsme o ní v Epoše 22/2018) a Marylin, jedním z jeho nejslavnějších výtvorů.
Ten, který měl ve své sbírce americký módní tvůrce Tom Ford (*1961) se v roce 2010 prodá za rekordní sumu 32,5 milionů dolarů (tedy přibližně 741 milionů korun).
Druhá, červenočerná varianta, se prodá o rok později za 27,5 milionů dolarů (tedy přibližně 620 milionů korun).