Domů     Blesky v číslech: Žhavý kráječ oblohy s mimořádnou silou
Blesky v číslech: Žhavý kráječ oblohy s mimořádnou silou
2.5.2023

I když jsme na něj během bouřky připraveni, stejně svým nástupem dokáže pořádně polekat. Zvláště, když udeří nedaleko od nás. Blesky, to ale nejsou jen chvilkové vrásky na nebi, ale také kupa čísel a zajímavostí.

Svým způsobem do nich promlouvá i naše země. Vždyť je to právě český šikula Prokop Diviš (1698–1765), který v roce 1754 na zahradě v Příměticích u Znojma vztyčí první uzemněný bleskosvod na světě. O šest let tak předběhne Benjamina Franklina (1706–1790).

100

Tolik blesků zasáhne každou vteřinu po světě zemský povrch. Jejich doba trvání je sice většinou velice krátká (0,0001–0,003 s), ale síla mimořádná – každý blesk představuje až jednu miliardu voltů elektřiny.

Prostřednictvím energie z jednoho blesku by se tak dalo opéct asi 160 000 toastů.

30 000 °C. Až takovou teplotu může mít okolní vzduch při úderu blesku. Foto: unsplash
30 000 °C. Až takovou teplotu může mít okolní vzduch při úderu blesku. Foto: unsplash

30 000 °C

Až takovou teplotu může mít okolní vzduch při úderu blesku. Je to pětkrát víc než na povrchu Slunce. Technicky vzato, blesk je pohyb elektrických nábojů a nemá tak teplotu;

odpor vůči pohybu těchto nábojů však způsobuje zahřívání materiálů, kterými blesk prochází. Pokud je objekt dobrým vodičem elektřiny, nezahřeje se tolik jako špatný vodič. A právě vzduch je velmi špatným vodičem elektřiny.

600

Přibližně tolikrát je ročně bleskem zasažen symbol USA Socha svobody. Je tak jasné, že pořekadlo o tom, že blesk neuhodí dvakrát na stejné místo, neplatí.

Potvrzuje to i další americká dominanta, 102patrový mrakodrap Empire State Building. Ten to každý rok schytává asi 23krát. V roce 1902 zasáhne blesk vrchol Eiffelovy věže tak silně, že je nutná poměrně rozsáhlá rekonstrukce.

6000–24 000

To je rozpětí, ve kterém se pohybuje průměrný počet úmrtí po zásahu bleskem za rok. K nejrůznějším poraněním dochází přibližně 240 000krát ročně. Nejoblíbenější jsou pro blesky oblasti s hornatým terénem a prouděním vzduchu s vysokou vlhkostí.

Třeba střední Afrika. Obecně si blesk vybírá spíše muže. Ti jsou zasaženi 4krát častěji než ženy. Nejčastější oběti mají mezi 20 až 45 lety. Zajímavé je, že 9 z 10 lidí zásah přežije.

6000–24 000. To je rozpětí, ve kterém se pohybuje průměrný počet úmrtí po zásahu bleskem za rok. Foto: pixabay
6000–24 000. To je rozpětí, ve kterém se pohybuje průměrný počet úmrtí po zásahu bleskem za rok. Foto: pixabay

768

Takovou horizontální vzdálenost v kilometrech pokryje v dubnu roku 2020 na jihu Spojených států amerických nejdelší zaznamenaný blesk. Rozprostře se nad územím tří států – Texasu, Louisiany a Mississippi. Předchozí rekordman má 709 km a je zaznamenán v říjnu 2018 v Brazílii.

17,102

Tolik vteřin na obloze mezi Uruguayí a severní Argentinou září v červnu 2020 nejdéle trvající blesk. O 0,37 sekundy tak překoná ten, který se objeví v březnu roku 2019 nad severní Argentinou.

1

Alespoň tolikrát za rok v průměru udeří blesk během letu do dopravního letadla. Cestující si to ale většinou, díky náležitě uzpůsobené konstrukci s velmi dobrou vodivostí, která odvede statickou elektřinu pryč z letadla, ani nevšimnou. Existují samozřejmě i výjimky, které naopak mají fatální následky.

1971

Rok, kdy dojde k neštěstí s nejvyšším počtem úmrtí způsobených zásahem blesku. Odehraje se 24. prosince 1971 ve vzduchu na trase z Limy do Pucallpy v Peru.

Letoun Lockheed L-188 Electra s 92 lidmi na palubě se tehdy doslova rozpadne poté, co úder blesku zasáhne pravé křídlo a následně vzplane motor.

Katastrofu přežije jediný člověk, 17letá dívka, která 11 dní bloudí amazonskou džunglí, než ji zachrání místní rybáři.

7

Tolik úderů blesku přežije strážce národního parku Shenandoah ve Virginii Roy Sullivan (1912–1983), přezdívaný „lidský hromosvod“. Nikdo v historii není zasažen víckrát.

Poprvé se tak stane v dubnu 1942, naposledy v červnu 1977. V posledních letech jeho života se mu lidé kvůli tomu dokonce preventivně vyhýbají.

1847

Z toho roku pochází první známá fotografie blesku. Jejím autorem je Američan Thomas Martin Easterly (1809–1882).

První dosud dochovaný snímek blesku je ovšem až z roku 1882 od Williama Nicholsona Jenningse (1860–1946), fotografa, který zachycováním blesků a zkoumáním jejich rozmanitosti stráví polovinu života.

100. Tolik blesků zasáhne každou vteřinu po světě zemský povrch. Foto: pixabay
100. Tolik blesků zasáhne každou vteřinu po světě zemský povrch. Foto: pixabay

250

Tolik blesků denně se vytvoří nad jezerem Maracaibo v severozápadní Venezuele. A to v průměru 297 dní v roce. Jde o místo s nejčastějším výskytem blesků na Zemi.

2

Do tolika základních kategorií lze rozdělit blesk. Může být jednak produktem výboje v rámci bouřkového oblaku, a nebo výboje mezi bouřkovým oblakem a zemským povrchem.

1998

Rok, kdy blesk v provincii Kasai v demokratické republice Kongo zabije 11 mladých lidí ve věku 20 až 35 let. Dalších 30 lidí utrpí popáleniny.

Stane se tak přímo během fotbalového zápasu a vzhledem k tomu, že všechny oběti představují hráči hostujícího týmu, začnou se fanoušci vzájemně obviňovat z čarodějnictví.

1947

Rok, kdy po zásahu bleskem při koupání v rybníku Stráž na okraji Pelhřimova umírá Dalibor Lipský (1930–1947). Není mu ani 17 let. Pokud vám je to příjmení povědomé, nepletete se.

Jde o nejmladšího bratra režiséra Oldřicha Lipského (1924–1986) a herce Lubomíra Lipského (1923–2015) a podle slov sourozenců, nejtalentovanějšího z nich.

27–35

Tolik procent sopečných erupcí je doprovázeno tzv. sopečnými blesky. Vznikají díky velkému množství drobounkého sopečného prachu, zhuštěného na malém prostoru.

Tak dochází k velkému tření těchto částeček a vzniká statická elektřina, stejně jako třeba při česání vlasů. Jako vůbec první popíše sopečné blesky v roce 79 římský spisovatel a právník Plinius mladší (61–113) při výbuchu Vesuvu.

18

Do konce tohoto století se věří, že zvonící kostelní zvony odpuzují blesky. Řada z nich má proto na sobě latinský nápis fulgura frango, tedy lámu blesk. Jakmile vypukne bouřka, utíkají zvoníci do zvonice, aby rozezněli zvon.

Jenže vysoká věž s obřím kovovým objektem uprostřed je ve skutečnosti tím nejhorším možným místem, kde mohou v tu chvíli být. V letech 1753 až 1786 je tak jen ve Francii zasaženo a zabito bleskem 103 zvoníků.

3

Tolika budete dělit, když potřebujete určit vaši vzdálenost od bouřky. Nejprve je ale potřeba počítat sekundy mezi bleskem a hromem, výsledek vydělíte třemi a máte vzdálenost bouřky v kilometrech.

Foto: pxfuel, unsplash, pixabay Tit Foto: pxfuel
Související články
Věda a technika
Kladivo a pírko na Měsíci: Jak Apollo 15 potvrdilo Galileiho teorii
V roce 1971 provedli astronauti Apolla 15 jednoduchý, ale revoluční experiment. Na povrchu Měsíce pustili současně geologické kladivo a sokolí pírko. Výsledek? Oba předměty dopadly ve stejný okamžik, čímž potvrdily Galileiho teorii z 16. století. Proč byl tento pokus tak důležitý a co nám říká o gravitaci? Lidé se snaží zkoumat zákonitosti fungování vesmíru už […]
Věda a technika
Voda ve vesmíru: Jak si astronauti myjí vlasy?
Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se voda chová zcela jinak než na Zemi. Místo toho, aby tekla, vytváří dokonalé koule, které volně poletují prostorem. Jaké další fascinující vlastnosti má voda v mikrogravitaci a jak se s ní astronauti každodenně potýkají? Vodní koule ve vesmíru Voda se ve vesmíru, respektive v prostředí mikrogravitace, které panuje na […]
Věda a technika
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho […]
Věda a technika
Psychologická zrcadla: Jak Rorschachův test odhaluje naše skryté já
Jednou z nejznámějších psychologických testovacích metod je Rorschachův test, který vznikl před více než stoletím. Můžou osově souměrné barevné kaňky pomoci odhalit, co nás trápí nebo jací jsme? Netopýr? Netopýr s děravými křídly? Můra? Maska? Vydlabaná dýně na Halloween? Ženská postava bez hlavy? Válečná loď a její odraz na hladině? Anděl? Dva lidé útočící na třetího uprostřed? […]
reklama
svět zločinu
Nejhorší masová vražda v dějinách Spojených států
Samozvaný mesiáš Jim Jones (1931–1978) založil v Indianapolis v 50. letech křesťanskou sektu Chrám lidu, jejímž prostřednictvím kázal o rovnosti a bojoval proti rasismu. Na první pohled to vypadalo téměř skvěle, tak proč ten tragický konec? Ačkoli byl Jones běloch, během několika let získal do svých řad tisíce stoupenců, zejména Afroameričanů. Sám Jones v roce […]
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
reklama
historie
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“ […]
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
Titanic: Příběh zkázy, který stále fascinuje svět
14. dubna 1912 se navždy zapsal do historie jako den, kdy nejluxusnější parník své doby, Titanic, narazil do ledovce a navždy zmizel v temných hlubinách Atlantiku. Jeho tragický osud dodnes vyvolává otázky: Mohlo se katastrofě předejít? A co všechno se ještě můžeme dozvědět z trosek, které pomalu mizí v mořských hlubinách? Lokalita: přibližně 600 kilometrů jižně […]
Krysí stezky: Jak nacisté prchali do Jižní Ameriky
Italské kláštery, chorvatské přístavy a argentinské úřady – objevte fascinující trasy, po kterých unikali nejhledanější nacističtí zločinci do bezpečí jihoamerických diktatur. Tyto takzvané „krysí stezky“ představovaly složitou a často utajovanou síť kontaktů a logistické podpory, která umožnila stovkám, možná i tisícům pachatelů hrůzných zločinů druhé světové války uniknout před spravedlností spojeneckých mocností. Fenomén útěku nacistických […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz