V uruguayských redakcích to hučí jako v úlu. Několik deníků obdrží zprávu o vraždě bývalého lotyšského nacisty. Tajemný vzkaz prozrazuje i konkrétní lokalitu. Jeden z šéfredaktorů se domnívá, že jde o vydařený vtípek, nakonec ale vše předá policii.
Ta v oblasti skutečně objeví vůz a v něm někdejšího pohlavára s roztříštěnou lebkou.
Jak moc může člověku změnit život válka? Herbert Cukurs (1900–1965) platí za miláčka národa, díky leteckým kouskům ho tisk přirovnává k Charlesi Lindberghovi (1902–1974).
S příchodem nacistů ale Cukurs načíná temnou životní kapitolu, která ho nakonec bude stát krk.
Vášnivý vypalovač synagog
Syna železničáře paradoxně v mládí vyloučí z mládežnické organizace, protože inklinuje k bolševismu. Po studiích patří Cukurs k předním aviatikům, absolvuje například let z Rigy do japonského Tokia. Roku 1933 obdrží prestižní Harmon Trophy, ocenění pro nejlepšího pilota.
Následně Cukurs zkonstruuje vlastní stroj a křižuje s ním nad Čínou. Jenže na dveře klepe válka a někdejšího vojáka osloví nacistická ideologie. Nechá se naverbovat do Komanda Arajs, speciální jednotky vedené Viktorsem Arājsem (1910–1988). Dle několika svědectví přímo napomáhá vraždění v rižském ghettu.
Nejdříve 30. listopadu 1941 a poté 8. prosince. Společně s nacistickými oddíly vyhání za město na 25 tisíc nevinných Židů. Uprostřed lesa nebožáky čeká kulka.
„Vystoupil z auta s pistolí uloženou v koženém pouzdře u boku a rozdával pokyny,“ uvede jeden z pamětníků. Dále nechává vypalovat synagogy, při jedné takové události vyvede Židy z okolních domů a zamkne je uvnitř doutnajícího svatostánku.
Varování ve stylu Mosadu
Před Rudou armádou utíká do Brazílie. Jižní Amerika mu prospívá, vyhne se všem procesům. Přestože není nikdy odsouzen, jeho jméno několikrát zazní u norimberského tribunálu.
V Sao Paulu rozjíždí firmičku na vyhlídkové lety, jenže postupně po něm začne pátrat lovec nacistů Simon Wiesenthal (1908–2005) a hlavně agenti Mosadu.
A právě tajná služba na něj narazí jako první. Skrze Jaakova Meidada (1919–2012), který se vydává za rakouského nacistu Antona Künzleho se Izraelci dostávají do Cukursovi blízkosti. Nabídnou mu výhodný obchod a vylákají ho do Montevidea.
V uruguayské metropoli ho stejně jako v případě Adolfa Eichmanna (1906–1962) přepadnou.
Cukurs se ale brání, a tak agent sahá po zbrani a Lotyšovi dvakrát prostřelí hlavu. Život nacistického pohlavára končí 23. února 1965. O zhruba čtrnáct dní později obdrží několik uruguayských médií zprávu o zabití Cukurse. Nejdříve jí považují za vtip, jenže policie 6. března objeví tlející tělo.
Kousek od něj najde také dokumenty týkající se válečných zločinů. Dva dny poté exploduje nedaleko synagogy v Montevideu nálož, později se zjistí, že jde o reakci na vraždu Mosadu.