Jeho kouzlo tkví hlavně v unikátní kombinaci tenorového saxofonu s klarinetem. Glenn Miller (1904–1944) se ale zapíše do historie ještě něčím jiným: Dosud nevysvětleným zmizením.
Miller má důvod k radosti. Jeho Tuxedo Junction se během prvního týdne na trhu prodalo na 115 000 kusů! V roce 1942 se stane dobrovolníkem u námořnictva a časem dostane na starost 50členný armádní orchestr.
Odehraje s ním na 800 koncertů! 24. srpna roku 1944 zvon z pařížské katedrály Notre-Dame oznamuje, že je Francie svobodná! 15. prosince 1944 zamíří do Paříže i Miller. V útrobách letounu Noorduyn Norseman letí zahrát vojákům i civilistům.
Stroj vzlétá ze základny Royal Air Force (RAF) u vesnice Clapham v hrabství Bedfordshire. V Paříži ho ale vyhlížejí marně.
Kde mohlo letadlo s Glennem Millerem zmizet? Možná nad Lamanšským průlivem. Počasí v době přeletu ale panuje skvělé, stroj navíc řídí zkušený pilot.
Jedno z vysvětlení mohou poskytnout letci z RAF. Ti se ve stejnou chvíli vracejí z náletu na vestfálský Siegen. 138 letounů Lancester se potřebuje zbavit zátěže. Co když si nevšimnou malého stroje Noorduyn Norseman pod sebou a zasypou ho bombami?
„Myslím, že jsem viděl malé letadlo, které se zřítilo do vody,“ konstatuje člen RAF Fred Shaw. Případ se zdá vyřešený. Ale aby Millerův letoun vlétl přímo do rány Lancesterům, musel by se značně odchýlit od své dráhy.
Proč by to ale dělal? „Letadlo Glenna Millera jsme s 134. baterií omylem sestřelili za druhé světové války,“ přichází s dalším možným vysvětlením bývalý voják Clarence B. Wolfe.
Nešťastný omyl se měl udát u Folkestonu, který najdete na pobřeží Anglie. I ten je ale mimo trasu plánovaného letu a navíc, jak by se podařilo sestřelení letadla opouštějícího Británii na dlouhá desetiletí utajit? Podle většiny historiků je to nesmysl.
Ve hře je ještě třetí teorie, zřejmě nejbizarnější. Vyrukuje s ní Hunton Downs, ve své době pravá ruka generála a pozdějšího prezidenta Dwighta D. Eisenhowera (1890–1969).
„Miller mluvil skvěle německy, jeho koncerty v Evropě byly jen záminkou,“ tvrdí. Eisenhower hudebníka prý vyslal na tajnou misi, během které měl i vyjednávat s Němci! A jak Downs vysvětluje Millerův konec? Král jazzu byl údajně zastřelen v pařížském nevěstinci.
Pro legendu jeho velikosti se prý takový konec nehodí, a tak je jeho skutečné úmrtí ututláno.