Domů     Ukrývá Smaragdová deska tajemství vesmíru?
Ukrývá Smaragdová deska tajemství vesmíru?
7.3.2023

Hermetismu se ne nadarmo říká kolébka ezoterických nauk. Původ má ve starověkém Egyptě a je spojován s legendárním filozofem Hermem Trismegistem.

Nejvýznamnější je Smaragdová deska, která prý obsahuje veškeré moudro světa, cestu ke spáse a klíč k božskému vědění. Co o této desce víme dnes? A proč tak fascinovala již Carla Gustava Junga?

Hermes Trismegistos, tedy doslova Hermes třikrát veliký, je postava, kterou mnozí považují za zakladatele všeho okultního vědění vůbec.

Tenhle legendární učenec vzniká ale jen v legendách smíšením řeckého boha Herma a egyptského boha Thovta.

To ale nijak nebrání celému středověku, aby ho považoval za reálnou postavu a vlastnoručního autora hermetických spisů, které jsou po něm nazvány.

Hermes Trismegistos FOTO: Tomisti / Creative Commons / volné dílo
Hermes Trismegistos FOTO: Tomisti / Creative Commons / volné dílo

Tajné kroužky zasvěcených

Když se Alexandr Veliký (356–323 př. n. l.) v roce 332 před Kristem dostává do Egypta a dobyde ho, přichází helénismus.

Egypťané jen žasnou nad kulturní vyspělostí svých dobyvatelů a nadšeně přijímají prvky řecké kultury – a naopak Řekové jsou fascinováni starobylostí egyptských chrámů a tajuplností jeho božstev.

Na mnoha místech začínají vznikat kulty, mystéria a tajné kroužky zasvěcenců, které ten či onen kus z řecké a egyptské mytologie spojují dohromady a snaží se tak dosáhnout lepšího pochopení veškerenstva. Možná právě teď se rodí první hermetické texty.

Kdy? Nemáme tušení…

Protože jsou všechny texty obsažené v Corpus hermeticum anonymní, respektive připsané legendární postavě, je pro dnešní badatele velmi těžké říci, ze které doby skutečně pocházejí.

Má za to, že legendami opředená Smaragdová deska je pravděpodobně úplně nejstarší částí celého souboru textů, který je během středověku téměř zapomenut, jen aby ho mohli s o to větší slávou objevit renesanční myslitelé se svou oživenou oblibou v tajných společnostech a okultnu.

Střízlivé odhady badatelů vycházejí z toho, že minimálně některé části hermetických spisů – třeba právě Smaragdová deska – musí existovat již někdy kolem druhého století, protože se dá prokázat jejich vliv na různé kacířské a ezoterní směry křesťanství.

Arabové na scéně

Jako za mnoho antické moudrosti i za zachování Smaragdové desky vděčíme arabským učencům. Zatímco evropský středověk upadá do kulturní temnoty, kterou udržuje při životě snad jen několik klášterů, islámský svět kvete vzdělaností.

Významné texty jsou překládány do arabštiny a šířeny po celém arabském světě. Mezi nimi samozřejmě nemůže chybět Smaragdová deska.

Evropa je pozadu – 300 let!

Ta arabské filozofy fascinuje úplně stejně jako mnohem později renesanční učence nebo nás dnes. Arabské spisy zachovávají Smaragdovou desku asi ve 20 kopiích, z nichž nejstarší dochovaná pochází z devátého století, ale je dozajista opisem o mnoho starší verze.

Evropa značně pokulhává. Nejstarší latinské znění se objevuje až o více než 300 let později!

Jak ovlivnit hmotu?

A co že tahle tajemná deska vlastně říká? Jádrem jejího učení je: „Co je dole, je jako to, co je nahoře, a to, co je nahoře, je jako to, co je dole.“ Jenže co to znamená?

„Co je dole, to je svět fyzický a hmotný, co je nahoře, je svět metafyzický,“ říká o této mystické nauce významný český mág František Kabelák (1902–1969). Stále to zní zmateně?

Smaragdová deska v podstatě říká, že ovlivňováním fyzické roviny můžeme ovlivňovat rovinu duchovní a naopak, ovlivňováním duchovní roviny můžeme dosáhnout efektu ve skutečném světě. To je voda na mlýn mnohých alchymistů.

Ti se pokoušejí celá staletí ovlivňovat hmotu zde na zemi pomocí mystických technik.

Co na to inkvizice? Kupodivu nic…

Myslíte, že vyznavači textu, který se dovolává autority řecko-egyptských božstev, budou krutě pronásledováni například inkvizicí? Kupodivu ne! Od 12. století dál se Smaragdová deska v latinském překladu stává dědictvím západní kultury.

Šíří se v mnoha opisech, pravda, často trochu „pod pultem“, ale přesto nezadržitelně. A vyjadřují se k ní největší teologické i filozofické autority své doby.

Biskup Albert Veliký (1200–1280), katolickou církví uctívaný jako světec a učitel církve, věnuje Smaragdové desce pojednání ve svém spise o kovech a minerálech a zakladatel moderní vědecké metodologie, františkánský mnich a filozof Roger Bacon (1214–1294), ji přeloží a podrobně okomentuje.

Marsilio Ficino FOTO: Web Gallery of Art / Creative Commons / volné dílo
Marsilio Ficino FOTO: Web Gallery of Art / Creative Commons / volné dílo

Platon a Mojžíš si rozumějí

Fascinující text Smaragdové desky, v němž mnozí příznivci okultních nauk nalézají doslova klíč k poznání celého vesmíru, se těší od vrcholného středověku dodnes čím dál tím větší oblibě.

Když Marsilio Ficino (1433–1499) zakládá ve Florencii akademii ke studiu platonských textů, objevuje se na seznamu studovaných děl i hermetický korpus a v první řadě právě Smaragdová deska. Sám Ficino o Smaragdové desce doslova píše:

„V tomto prastarém prameni se stejně tak dobře odráží Platon, ztělesnění veškeré filozofie, jako i Mojžíš a proroci, kteří ztělesňují křesťanskou víru. A jedno s druhým nestojí v rozporu.“

Desce propadne i Newton!

Ani přírodovědci 18. století neuniknou tajuplnému kouzlu Smaragdové desky.

Jeden příklad vydá za všechny – Isaaca Newtona (1642–1726), slavného fyzika, přírodovědce a matematika, Smaragdová deska natolik fascinuje, že opouští na čas svou vědeckou práci na optice a mechanice a studuje, překládá a komentuje její text!

Dokonce při tom jde tak daleko, že považuje porozumění mystickým naukám, které Smaragdová deska zosobňuje, za nutnou podmínku opravdového vědeckého bádání o přírodních vědách.

Také Isaac Newton toužil proniknout do tajemství Smaragdové desky. FOTO: newton.cam / Creative Commons / volné dílo
Také Isaac Newton toužil proniknout do tajemství Smaragdové desky. FOTO: newton.cam / Creative Commons / volné dílo

Mystika hlubin duše

Ani moderní doba na Smaragdovou desku nezapomene. Je to slavný psycholog Carl Gustav Jung (1875–1961), který jí dává psychologický význam.

Tento prastarý text podle něj odráží obecně platné principy lidského vnímání skutečnosti a je tedy odrazem lidské duše. Odkaz mystického textu žije dál.

Ať již původní Smaragdovou desku sepsal kdokoliv, její odkaz je stále živý a i dnes inspiruje bezpočet lidí, kteří se nebojí poodkrýt roušku hlubin tajemna.

Foto: Houghton Library / Creative Commons / volné dílo, Tomisti / Creative Commons / volné dílo, Web Gallery of Art / Creative Commons / volné dílo, newton.cam / Creative Commons / volné dílo
Související články
Záhady a tajemství
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Záhady a tajemství
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
reklama
historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.