Rituální oběti dodnes budí hrůzu. Spojit s nimi můžeme inckou, aztéckou i mayskou kulturu. Ta největší dosud odhalená se odehrála v dávné Říši Chimů. Překvapivě ale není vyloučeno, že k podobným praktikám možná mohlo dojít i u nás…
Pozůstatky po zřejmě největší rituální dětské oběti našli v roce 2018 archeologové na severozápadě Peru poblíž města Huanchaco. Na jednom místě zde v jediný den zemřelo 140 dětí a 200 mladých lam. „Vůbec jsem nečekal, že tam něco takového objevíme.
Šlo o rituální a velmi systematické zabití,“ popisuje krutý objev antropolog John Verano z Tulanovy univerzity v New Orleans. Obětiny z naleziště Huanchaquito-Las Llamas tvořily děti ve věku 5-14 let a zhruba rok a půl staré lamy.
Rozřezané hrudní koše dětí podle odborníků svědčí o tom, že lidé z Říše Chimů (zrodila se v 10. století v údolí Moche na severu Peru, kolem roku 1475 ji pohltili Inkové) svým obětem během rituálu vyjímali srdce.
Radiokarbonové datování potvrdilo, že kostry pocházejí z let 1400-1450, tedy ještě z předkolumbovské doby. „Obětovali to, co jim bylo nejdražší.
Asi se domnívali, že dětské oběti nepomáhají,“ přemítá člen výzkumného týmu Haagen Klaus, antropolog z univerzity George Masona v americkém státě Virginia. Obětí si Chimové zřejmě chtěli naklonit bohy, aby bylo příznivé počasí a dobrá úroda.
Podivné pohřby z Čech
Možná vás překvapí, že obětním rituálům, při kterých šly na smrt děti, nejspíše docházelo i u nás. V Hostivicích u Prahy byly v letech 1997 a 1998 objeveny dvě jámy s kostrami dětí a zvířat. Pochází z doby před 3500 př. n. l. Jde o oběti nebo nezvyklý pohřeb?
„Podobné pohřby jsou ze stejného období známé z Německa a bývají dávány do souvislosti s oběťmi,“ myslí si současný publicista Bohumil Vurm. Dětské oběti ale přinášeli i Kartaginci, ato své bohyni Tanit.
Ve 20. letech 20. století badatelé v kartaginském Tofetu objevili urny z 3. století př. n. l. s pozůstatky dětských koster. Studie amerického antropologa Jeffreyho H. Schwartze z roku 2010 ale říká, že nemuselo jít o oběti.
Dívku připravovali na smrt
Mayové obětovali děti bohu deště Tlalokovi, aby pláčem přivolali vláhu. V mayském městě Chichén Itzá se nachází Posvátný cenot, kruhový závrt užívaný ve 13. století jako obětiště.
V letech 1904-1910 zde americký archeolog Edward H. Thompson našel na 20 koster, včetně dětí.
V roce 1999 našli archeologové v hrobce na vrcholu peruánské sopky Llullaillaco mumie tří inckých dětí z doby kolem roku 1400. Analýza vlasů zemřelé asi třináctileté dívky ukázala, že před smrtí požila hodně alkoholu a listy koky. Naznačuje to, že děvče bylo obětováno bohům.