Domů     Řídila chod světa delfská věštírna?
Řídila chod světa delfská věštírna?
11.12.2022

Jeden z nejmocnějších řeckých bohů Apollon údajně pomáhá věštkyním v čele s Pýthií předvídat budoucnost. Do Apollonova chrámu poblíž města Delfy si jezdí pro radu panovníci, státníci ale i prostí lidé téměř tisíc let.

Během této doby se jim od kněžek dostává rad, jak se rozhodnout. Ve většině případů ovšem nechávají věštby hodně prostoru pro vlastní výklad jejich slov…

Popularita místa vzdáleného asi 150 kilometrů na severozápad od Atén začíná růst již v osmém století před naším letopočtem.

V následujících letech si jen málo významných mužů té doby dovolí učinit nějaké významné rozhodnutí bez toho, aby ho podepřel názor delfské věštkyně.

Vliv a bohatství věštírny tak postupně stoupá a ne náhodou je často označována jako omphalos, což řecky znamená pupek světa. Věštkyně umí vždy ukázat budoucnost, jen občas ji adresáti neumí správně pochopit.

Poblíž může být špeh

V průběhu 6. století před naším letopočtem se poblíž antického Řecka začíná rodit nový a silný soupeř – Perská říše. V té době stojí v jejím čele Kýros II. Veliký (590/580–530 př. n. l.), který postupně buduje svou moc.

Mezi nimi se rozkládá Lýdská říše, zabírající přibližně území dnešních tureckých provincií Manisa a Izmir, mající právě na Řecko čilé obchodní vazby. Lýdský král Kroisos (595–547 př. n.

l.) sleduje zrození silného souseda na východě s obavami, uvažuje o válce. Nemůže si být ale jist, že jeho rádci nejsou ve službách Peršanů či naopak Řeků. Rozhodne se tedy obrátit pro radu na věštkyně.

Kýros II. byl jedním z největších dobyvatelů historie. FOTO: Ernst Wallis / Creative Commons / volné dílo
Kýros II. byl jedním z největších dobyvatelů historie. FOTO: Ernst Wallis / Creative Commons / volné dílo

Jak přechytračit věštkyně

Jakkoli sláva delfskou věštírnu předchází, Kroisos se rozhodne nejprve věštkyně vyzkoušet. Vyšle tedy několik poselstev do delfské, ale i dalších okolních věštíren a sám zatím přichystá kněžkám malou léčku.

Ověřit si platnost věštby do budoucna sice nemůže, ale vzdálenost by přece neměla ženám schopným nahlížet do budoucnosti bránit vidět ani současnost.

Poselstva tak dostanou poměrně jednoduché zadání – přesně po 100 dnech na cestě se mají věštírny dotázat, co právě král dělá nebo čím se zabývá. Výhodou je, že ani poslové v té chvíli nemohou nic tušit, a tak král získává jistou výhodu.

Želva v kotli

V den, kdy mají vědmy odpovídat, Kroisos udělá velmi nezvyklou věc. Přikáže ulovit velkou želvu a nechá ji vařit v měděném hrnci společně s kusem čerstvě poraženého jehněte.

Když pak jeho delegace předstoupí do chrámu boha Apollona v Delfách, Pýthie se nadechne a v extatickém stavu začne vykřikovat: „Cítím teď vůni vařené želvy s velkým štítem, v měděném hrnci se vaří spolu s jehnětem.

Měděný kotel je dole, poklice nahoře.“ Podobné sdělení posly přirozeně šokuje. Nezdá se jim příliš pravděpodobné, že by něco podobného král chystal. Proto se od Lýdie vrací poměrně zklamaní a s velkou skepsí předstupují před krále.

Ten ale místo hněvu začne jásat. Delfská věštírna jako jediná poskytne odpověď.

Jak si nejlépe vyložit proroctví slavné Pýthie? FOTO: Jastrow / Creative Commons / volné dílo
Jak si nejlépe vyložit proroctví slavné Pýthie? FOTO: Jastrow / Creative Commons / volné dílo

Jak na Peršany

Kroisa výkon věštkyň přesvědčí a zahrne je mnoha dary. Nyní už ví, koho má požádat o pomoc. A neváhá tak učinit. „Mám zaútočit na perského krále?“ zní jeho dotaz a Pýthie začne věštit. I tentokráte je její odpověď pro krále příznivá. Alespoň na první pohled.

„Překročíš-li řeku Halys, zničíš říši velikou,“ prohlásí Pýthie. Král je nadšen, porazí Peršany a posílí svou moc. Začne se okamžitě připravovat na rozhodující válku. Vydá se přes hraniční řeku a zprvu se vše vyvíjí velmi dobře.

Jenže u Pterie, dřívějšího hlavního města Asyrské říše, na něj čeká vojsko a v jeho čele Kýros II. V krvavé bitvě je lýdské vojsko na hlavu poraženo a Peršané celou říši ovládnou.

Kroisa ani ve snu nenapadne, že zničená může být jeho vlastní říše, nikoli Perská.

Drogy spouští vize

Historická literatura často popisuje věštbu tak, že Pýthie vystoupí na vyvýšené místo ke své trojnožce a zhluboka se nadechne z vázy na ní umístěné. Nedávné geologické průzkumy ale ukazují, že věštbu a její průběh ovlivňuje možná ještě jedna drobnost.

Kněžky jsou obvykle obyčejné dívky z nedalekých Delf, které se v běžném životě nevyznačují žádnými zvláštními schopnostmi. Před samotnou věštbou ale sestupují do posvátné komory, koupou se v kalském prameni a také se zde napijí vody.

Jenže právě na úpatí hory, kde se rozkládá chrám, vyvěrá na povrch země etylen, plyn, který je schopný navodit změny vědomí a může se projevovat podobně jako dnešní drogy. Dost možná jsou tak delfské pýthie ve skutečnosti narkomankami.

Pýthie není podle všeho jen jednou jedinou ženou, ale je to spíše obecné označení pro hlavní kněžku Apollonova chrámu.

Prostor pro interpretaci

Tomu, že vědmy jsou během svých vizí pod vlivem silných drog, ostatně nasvědčuje i způsob jejich vyjadřování. Jejich řeč je obvykle téměř nesrozumitelná a často přechází jen v jakési mumlání, přičemž své vize spíše nesouvisle vykřikují.

Proto jim na blízku musí vždy stát kněz, jehož úkolem je přeložit pýthiiny výroky posluchačům do srozumitelné řeči. To jim samozřejmě umožňuje přizpůsobit celou věštbu okolnostem.

Vzhledem k velkému vlivu delfské věštírny jsou tito kněží velmi vážení a je tak dost dobře možné, že právě u nich se sbíhají informace z celého tehdejšího světa a k jejich uším se donesou i věci, o kterých jejich současníci ani netuší.

Je tedy možné, že jsou to právě oni, kteří jsou schopni budoucnost odhadnout a uzpůsobit věštbu tak, aby se zdála pravdivá?

Pýthie při věštění sedávala na trojnožce. FOTO: John Collier / Creative Commons / volné dílo
Pýthie při věštění sedávala na trojnožce. FOTO: John Collier / Creative Commons / volné dílo

Pyrrhovo vítězství

Kněží v Delfách navíc oplývají ještě jednou důležitou schopností. Umí dobře mluvit a dokážou – jak se o tom ostatně přesvědčí i Kroisos – vyložit slova věštkyně velmi dvojznačně. A tak dá Pyrrhos I. Épeirský (319–272 př. n.

l.) na radu Pýthie, která tvrdí, že se svým lidem porazí římské vojsko. Dobrodružný Pyrrhos se nedá do další války příliš pobízet.

A skutečně se mu podaří Římany několikrát porazit a jejich moc oslabit, ovšem náklady na válku jsou pro jeho říši tak obrovské, že citelně ohrozí její stabilitu. Proto po bitvě u Auscula v roce 279 před Kristem prohlásí: „Ještě jedno takové vítězství a jsme zničeni.“ Přesto se delfské kněžky nemýlí.

Římští císaři utnou moc Delf

I když se delfská věštírna udrží na výsluní velmi dlouho, ani její věštkyně nejsou – pravděpodobně – schopny předpovědět svůj vlastní konec. Někdy ve 4. století před naším letopočtem získá Delfy pod svou vládu Filip II. Makedonský (382–336 př.

n. l.) a moc kněžek Apollonova chrámu začne upadat. Pádu Delf se věnuje i historik Plútarchos (46–120) ve své knize O selhání věštírny.

Boje mezi Makedonci a Římem nakonec znamenají i zkázu delfské věštírny, kterou nejdříve vyrabuje císař Sulla (138/134–78 př. n. l.) a více než 500 soch si odsud odváží i Nero (37–68).

První křesťanský císař Theodosius (347–395) pak věštírnu svým ediktem zruší – jako místo pohanského kultu.

Foto: tamara semina / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Ernst Wallis / Creative Commons / volné dílo, Jastrow / Creative Commons / volné dílo, John Collier / Creative Commons / volné dílo
Související články
Záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Záhady a tajemství
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Záhady a tajemství
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
reklama
věda a technika
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
reklama
svět zločinu
Spartakiádní vrah znásilňoval, vraždil, okrádal
Čeká na příležitost. Když už je zjevné, že se žena blíží k domu, kde bydlí, „lov“ začíná. Napadne ji zezadu a odtáhne ji za oplachtovanou dodávku. Provazem ji škrtí tak dlouho, dokud jeho oběť neztratí vědomí. Nelíbí se mu, a tak se spokojí s jejími věcmi. Během totalitní historie Československa se tělovýchovná slavnost nazývaná spartakiáda stala pomyslnou […]
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí […]
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno