Není snad známějšího jména ve světě vědy, než je právě Nobel, vždyť právě díky jeho závěti jsou každoročně oceňováni vědci a významné osobnosti na poli medicíny, fyziky, chemie, míru a literatury.
Alfred Nobel byl švédský chemik a za svého života se nesmazatelně zapsal do dějin jako vynálezce dynamitu. Kromě každoročně udělovaných Nobelových cen byl na jeho počest taktéž pojmenován chemický prvek nesoucí název nobelium.
Uměl se narodit
Je nutné podotknout, že měl Nobel k úspěchu „našlápnuto“ díky jeho zámožné podnikatelské rodině. Jeho otec Immanuel Nobel (1801–1872) byl chemik, inženýr a vynálezce, stavitel mostů a matka Andriette Ahlsell Nobel (1805-1889) sama pocházela z bohaté rodiny.
Alfred Nobel měl dva starší bratry a jednoho mladšího. Právě díky vlivu rodiny se Alfredovi dostalo skvělého vzdělání a v pouhých sedmnácti letech hovořil plynně pěti jazyky.
V roce 1842 se rodina Nobelových přestěhovala do ruského Petrohradu, kde studoval medicínu, fyziku a chemii. Už za studií si velice oblíbil chemii, které se následně věnoval celý život. Chemii začal důkladněji studovat v roce 1850, když přesídlil do Paříže.
Další čtyři roky pracoval ve Spojených státech pod dohledem Johna Ericssona (1803-1889), stavitele pancéřové válečné lodi Monitor. Po návratu do Petrohradu pracoval jako chemik v továrně svého otce a zaměřil se hlavně na výzkum a výrobu výbušnin.
Je to bomba!
„Moje továrny na dynamit zřejmě ukončí války dříve než všechny ty vaše kongresy.
Ten den, kdy dva armádní sbory budou schopné zničit jeden druhého během sekundy, se všechny civilizované národy s hrůzou odvrátí od války a rozpustí své armády,“ prohlásil Alfred Nobel poté, co vynalezl dynamit.
Stockholmský vědec si snad skutečně myslel, že jeho vynález dokáže skoncovat s násilím a se všemi válečnými konflikty. Místo toho tento „vynález zkázy“ s nitroglycerinem zabíjel lidi, zvířata, ničil města a vše, co mu přišlo do cesty.
Alfred Nobel za svůj život „pohádkově“ zbohatl a kromě jeho továrny, nesoucí název Dynamit Nobel AG, založil zhruba 90 podniků ve 20 zemích světa a vytvořil pravděpodobně první nadnárodní společnost v historii.
Stal se jedním z nejúspěšnějších vynálezců 19. století, prozíravým obchodníkem a velkolepým mecenášem. Na kontě má celkem více něž 350 patentů.
Ocenění jako pokání
Jeho životní pouť ukončila poměrně předčasně mozková příhoda v roce 1896. Alfred Nobel ve své závěti rozhodl, že jeho majetek bude vložen do fondu, z něhož bude každoročně udělována cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě.