Rakovina prsu je nejčastější onkologické onemocnění žen. Každoročně si tuto diagnózu v Česku vyslechne víc než 7000 pacientek.
Z dat o výskytu rakoviny vyplývá, že nových případů je v současné době zhruba o třetinu víc než v době zavedení screeningu v roce 2002. Díky včasnějšímu záchytu malých nádorů ale klesá počet žen, které nemoci každý rok podlehnou.
Prevence tak hraje klíčovou roli. Pokud je rakovina prsu odhalena včas, výrazně se tím zvyšuje šance na vyléčení. Proto je důležité v rámci prevence absolvovat pravidelná vyšetření, doplněná dalšími metodami, jako je například samovyšetření.
Software pro vyhodnocení rakoviny prsu vyvíjí tuzemská společnost OR-CZ v konsorciu s Fakultní nemocnicí Brno.
AI pomůže
Výsledkem bude řešení na bázi umělé inteligence a neuronových sítí, které bude analyzovat mamografické snímky a automaticky detekovat podezřelé útvary.
Jelikož je systém založen na principech umělé inteligence, sám se za asistence lékařských odborníků a jejich rozhodování dokáže průběžně učit a své výsledky zpřesňovat. Pomůže to k lepší detekci onemocnění a snížení počtu úmrtí.
Právě říjen je zasvěcený prevenci rakoviny prsu. Doprovází jej celá řada osvětových a podpůrných akcí, jako je pochod za zdravá prsa podporovaný Avonem.
Řetězec CrossCafe se letos opět stal generálním partnerem kampaně Ostře sledovaná prsa, jejímž cílem je upozornit veřejnost na důležitost prevence v boji proti rakovině prsu.
Po celý říjen prodává speciální „prsní“ hrnečky a zároveň podporuje běh Race for the Cure.