Domů     7 otazníků vznášejících se nad Machu Picchu
7 otazníků vznášejících se nad Machu Picchu
22.10.2022

Machu Picchu je jedním z nejtajemnějších komplexů staveb, které na naší planetě najdeme. Mnoho otázek týkajících se tohoto inckého města zůstává stále nezodpovězeno. Za jakým účelem bylo na tak těžce dostupném místě zbudováno? A kam vlastně zmizeli jeho původní obyvatelé?

Ruiny zapomenutého inckého města objevuje až roku 1911 americký archeolog Hiram Bingham. Do té doby o něm věděla jen hrstka Kečuánců žijících v této oblasti, protože Machu Picchu po opuštění původními obyvateli zarostlo hustým pralesem.

Ostatně Binghama takřka za ruku dovedl do tohoto tajemného města jedenáctiletý kečuánský chlapec jménem Pablito Alvarez.

Brzy potom se z Machu Picchu stala turistická senzace, která je od roku 1983 zařazena mezi památky světového dědictví UNESCO a v roce 2007 se dostává mezi sedm nových divů světa. Co je však na celém městě tak záhadného?

Jeden z prvních snímků Macchu Picchu vznikl krátce po objevení lokality, v roce 1912. FOTO: Hiram Bingham / Creative Commons / volné dílo
Jeden z prvních snímků Macchu Picchu vznikl krátce po objevení lokality, v roce 1912. FOTO: Hiram Bingham / Creative Commons / volné dílo

Kdy bylo postaveno?

Podle archeologů mělo město vzniknout mezi 13. a 15. stoletím, přesněji možná mezi roky 1440 až 1450. Stavbu měl nařídit nejspíše vládce Pachacútec Yupanqui (1438–1472).

S přesností těchto údajů je to ale velmi složité, protože Inkové po sobě nezanechali žádné písemné zdroje. Jediné, z čeho se tak dá čerpat, jsou archeologické nálezy a záznamy v podobě tzv. kipu, tedy zauzlovaných provázků.

Není však jasné, zda tímto způsobem Inkové i psali, nebo zda jím pouze zaznamenávali početní operace.

Jak bylo postaveno?

Bylo použito klasické incké metody stavění – tedy za použití kvádrového zdiva tvořeného z opracovaných a na sebe položených kamenů. Maltu ani jiné pojivo Inkové nepoužívali.

Je jisté, že stavba musela být extrémně náročná, protože Machu Picchu leží ve výšce několika set metrů nad údolím (celkově ve výšce 2430 metrů nad mořem).

Celé město je skvěle propracované – nechybí tu centrální náměstí, obytné čtvrti, chrám, pohřebiště nebo důmyslný vodovodní systém. Ve městě žilo odhadem asi 5000 obyvatel. To, jak bylo město postaveno, však až taková záhada není.

Nejvíce si totiž odborníci lámou hlavy s následující otázkou: Za jakým účelem?

K čemu město sloužilo?

Je jisté, že takto položené město nemělo administrativní, vojenskou ani obchodní důležitost. A dodnes tedy zůstává záhadou, k čemu vlastně sloužilo.

Podle jedné z teorií se jednalo o posvátné místo pro rození posvátných inckých žen, jimž se říkalo „Sluneční panny“. Podle jiné teorie, za níž stojí výzkumy Johna Rowa a Richarda Burgera, jde zase o sídlo vládce Inků Pachacutiho.

Další badatel, Johan Reinhard, zase předkládá důkazy o tom, že místo pro město bylo vybráno podle okolních hor, které byly pro Inky posvátné.

Podle jiné teorie mohlo být Machu Picchu vystavěno za účelem hospodářské kontroly okolních oblastí, které si Inkové žijící na této hoře podmanili. A nakonec uveďme ještě teorii, podle níž mohlo jít o vězení.

Mapa města FOTO: Holger Behr / Creative Commons / volné dílo
Mapa města FOTO: Holger Behr / Creative Commons / volné dílo

O čem svědčí nalezené kostry?

Na místě bylo nalezeno mnoho kosterních pozůstatků. Zajímavé je, že ze 173 původně nalezených těl patří 150 ženám. To opět poukazuje na to, že místo bylo možná určeno primárně ženám. Teoretizuje o tom i objevitel místa Bingham.

Později se však ukáže, že původní výzkumy byly chybné a že zastoupení mužů a žen na místě bylo zhruba 50 : 50 (nakonec se zde postupem času nalezlo asi 250 koster).

Jedny z nejnovějších teorií tak poukazují na to, že místo mohlo sloužit jako bydliště pro vládnoucí elitu v čele s hlavním inckým vládcem.

Další archeologické nálezy však vyvracejí i tuto teorii, jelikož podle mnohých objevů je zjevné, že zde nežili jen Inkové, ale také lidé z přilehlých oblastí, například od jezera Titicaca.

Jak se město jmenovalo?

Do dnešních dní se nedochoval ani původní název města. Machu Picchu mu tak dnes říkáme podle přilehlé hory, která se nad ruinami tyčí. Nepleťte si ji však s tou, kterou vidíte na typické fotografii města.

Na nejběžnějším pohledu na Machu Picchu totiž vidíte horu Huayna Picchu, zatímco hora Machu Picchu se nachází za zády fotografa. Zajímavé je také to, že objevitel města Hiram Bingham dal nejdříve městu název „Ztracené město Inků“. Pod stejným názvem vyšla i jeho kniha, která místo nejvíce proslavila.

Důležitým místem je Chrám Slunce. FOTO: Fabrizio Guzmán / Creative Commons / volné dílo
Důležitým místem je Chrám Slunce. FOTO: Fabrizio Guzmán / Creative Commons / volné dílo

Jak zaniklo?

Také zánik města je vedle jeho funkce dodnes nevyřešenou záhadou. Zřjmé je to, že Inkové město náhle opustili (zhruba sto let po jeho dokončení, tedy přibližně v roce 1572), a to poté zcela zchátralo. Důvod toho, proč odešli, však dodnes zůstává nejasný.

Nápadné samozřejmě je i to, že k tomu došlo v době, kdy bylo území kolonizováno Španěly. O tom, že by však Španělé věděli o městě nebo že by obyvatelé města věděli o Španělech, však nemáme žádné informace.

A tak se varianta, že místní byli vyhnáni, nebo dokonce vyvražděni kolonizátory, jeví spíše jako teoretická. Nabízí se také možnost potyčky mezi Inky samotnými, protože bývalo zvykem, že poražení byli všichni zmasakrováni.

Jenže na kosterních pozůstatcích nalezených na tomto místě nejsou žádné známky hromadného vraždění patrné. Pravděpodobné je i to, že většina obyvatel Machu Picchu zemřela na neštovice.

Každopádně díky tomu, že až do objevení americkým archeologem v roce 1911 nebylo město nalezeno Španěly, nebylo vykradeno ani poničeno, a tak si jeho krásu můžeme prohlížet dodnes.

Proč leží právě na tomto místě?

O tom, že šlo pro Inky o velice významné místo, svědčí i mimořádná poloha města. Okolní útesy se zvedají strmě do výšky 450 metrů od hladiny řeky, která teče v údolí. Řeka způsobuje i to, že se zde ráno zvedá mlha, jež město dokonale maskuje.

Je zjevné, že město mělo být tajné a že jeho poloha byla známa jen velmi malému množství lidí. To nám samo o sobě může alespoň něco málo napovědět o jeho účelu. V údolí se nacházely dva mosty, které se daly velmi snadno odstranit. Nejspíše pro případ, že by do Machu Picchu chtěla vtrhnout nepřátelská armáda.

Foto: icelight / Creative Commons / CC BY 2.0, Hiram Bingham / Creative Commons / volné dílo, Holger Behr / Creative Commons / volné dílo, Fabrizio Guzmán / Creative Commons / volné dílo
Související články
Záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Záhady a tajemství
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Záhady a tajemství
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
reklama
lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn