„Pane doktore, vždycky když se ráno probudím, půl hodiny nemůžu otevřít oči a vstát. Co s tím mám dělat?“ „Tak se probouzejte o půl hodiny později,“ odpoví lékař.
U vtipu starého 1500 let se možná za břicho popadat nebudete. Je však jedním z důkazů, že podobné úsměvné historky si lidé vyprávějí již ve starověku.
Tuto byste našli v řecké knize Filogelos – nejstarší dochované sbírce vtipů na světě! Pochází ze 4. až 5. století a anekdot v ní najdete asi 260. Mnohé vám budou připadat trochu zvláštní, u některých se třeba zasmějete i dnes.
Co třeba jak jeden sedlák nevalné inteligence chce všem ukázat, jakého má zázračného osla? Naučí ho prý cokoliv, třeba i přestat jíst! Když oslovi nějakou dobu nedává žádné jídlo, zvíře pojde hlady.
„To je ale smůla, jakmile jsem ho naučil nejíst, tak mi chcípne,“ stěžuje si sedlák.
Rozesmátá antika
Možnými autory knihy Filogelos (doslova „Milovník smíchu“) jsou řecký filozof Hieroklés nebo gramatik Filagrios, všechny ty vtipy ale jistě nevymysleli sami.
Sepsali to, co si lidé kolem nich povídali, protože vtipy se předávají z generace na generaci už mnohem dřív.
V Římě je pověstným vypravěčem údajně i sám císař Augustus (63 př. n. l. – 14 n. l.). A který „jeho“ vtip uslyšíte nejčastěji?
Možná jak císař projíždí svou říší a v davu si všimne muže, který se mu nápadně podobá. „Nebyla, někdy vaše matka ve službách v císařském paláci?“ zeptá se ho. „Ne, má výsosti, ale můj otec tam určitě byl.“
Kolují i vtipy narážející na Augustovu ženu Livii (58 př. n. l. – 29 n. l.), známou tím, že jde pro moc i přes mrtvoly. „Cože jsi dnes takový otrávený?“ ptá se Livia syna císařova přítele. „Třeba jsi mi něco dala do polévky.“
Když se nudí faraon…
„Člověk je nadrženější než osel, brzdí ho však jeho peněženka,“ stojí na 28stránkovém papyru pocházejících z doby až 300 př. n. l., který humorně naráží nejen na prostituci, ale i jiné zvyky a nešvary starých Egypťanů.
A jak to tehdy mají s manželstvím? Žena slepá na jedno oko žije s mužem v manželském svazku již 20 let. Muž si však jednou najde jinou ženu a své manželce řekne:
„Rozvádím se s tebou proto, že jsi slepá na jedno oko!“ „A to jsi zjistil až po 20 letech manželství?“ ptá se překvapená žena.
Tento vtip pochází zhruba z roku 1000 př. n. l. Jiné, jak dokládá například tzv. wescarský papyrus, se však v Egyptě vyprávějí už o 600 let dříve. „Víte, jak pobavit znuděného faraona?
Naložíte loď plnou žen oblečených jen v rybářských sítích a faraona pošlete na ryby.“
O ženách a mužích
Rádi se zasmějí i ve staré Mezopotámii.
Když na počátku 21. století britští historici z Univerzity ve Wolverhamptonu jako výsledek svého bádání zveřejní deset nejstarších vtipů světa, úplně první je ten ze sbírky sumerských přísloví z doby až 1900 před Kristem! „Jedna věc se ještě nikdy nestala. Mladá žena se neuprdla svému muži v klíně.“
Váháte, jak si nejstarší známý vtip vyložit? Nejste sami, i podle odborníků je interpretace nejspíš dost otevřená.