Domů     Noční móda: V pyžamu vyrazte na večírek nebo pláž!
Noční móda: V pyžamu vyrazte na večírek nebo pláž!
31.12.2021

Spíte jen tak v oblečení, bez oblečení, anebo si vezmete pyžamo? Že je to přeci jasné? Není to tak dávno, kdy jakýkoliv speciální spací oděv vůbec nebyl samozřejmostí…

Když je člověk unavený, prostě se odvalí do postele a usne. Nač se zdržovat převlékáním! Na mnoha místech světa to tak lidé dělají celá staletí.

Pravda, někde si sundají alespoň to nejšpinavější svrchní oblečení a nechají si spodní prádlo, ve kterém byli celý den. Tímto prádlem je často jakási spodní košile, od které je pak už jen krůček ke košili noční – prvnímu oficiálnímu druhu nočního oděvu!

První noční košile se objevují ve 14. století v Itálii, v 15. století pak i nás. Většinou jsou čistě bílé, často mají tvar obrovského pytle a nosí je ženy i muži. Až do 19. století totiž nic jiného na výběr nemají.

Nejstarší zmínky o nošení „sukně ložničné“ v Čechách pocházejí z roku 1492. Vlastně jde o velkou noční košili, střihově podobnou košilím na den. Foto: Ganossi / Pixabay.
Nejstarší zmínky o nošení „sukně ložničné“ v Čechách pocházejí z roku 1492. Vlastně jde o velkou noční košili, střihově podobnou košilím na den. Foto: Ganossi / Pixabay.

Oblečení na nohy

Alternativa ke košili však ve skutečnosti existuje už dávno. Zhruba od 13. století se objevuje v různých částech Asie, na Středním východě a především v Indii. Ovšem neslouží na noc – nosí se celý den!

Základem pohodlné soupravy jsou široké kalhoty stažené šňůrkou, které dostanou jméno nejspíš podle hindského či perského „pae jamah“. Což znamená doslova „oblečení na nohy“. Z toho vznikne pyjama a nakonec i naše pyžamo!

I když jde tedy především o kalhoty, samotné se rozhodně nenosí. Doplňuje je volná hedvábná tunika a označení pyjama se postupně přenese na obojí dohromady.

Evropané v růžovém

Když Indy hovící si v pyžamech pozorují evropští kolonisté, nedá jim to a vyzkouší si je také. Na denní nošení už sice mají svoji módu, ovšem pohodlné indické oblečky si oblíbí v noci! Nejprve na misích, okolo roku 1870 si je vezmou s sebou do Evropy.

Tam už tedy o úplnou novinku nejde. Jisté noční soupravy se objevují v Anglii už v 17. století, ale moc se tehdy neuchytí, resp. brzy vyjdou z módy. A podivně se konzervativní obyvatelé starého kontinentu dívají na pyžamo i teď.

Jako první ho tu oblékají někteří angličtí šlechtici – jejich pyžamo je většinou růžové, dost extravagantní a budí posměch.

Než muži skutečně odhodí noční košile a zjistí, že pyžamo je praktičtější, letopočet se přehoupne do 20. století. Bílou a růžovou doplní další barvy, kostky a proužky. Zbytečně drahé hedvábí zas dostupnější materiály. Takže brzy už mají pyžamo vlastně skoro všichni.

Není pravda, že pyžama se na ven už nenosí! Naprosto běžné je to třeba v Číně. Lidé si zkrátka odpoledne obléknou doma pyžamo a klidně v něm jdou navštívit sousedy. Foto: rimantux / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.
Není pravda, že pyžama se na ven už nenosí! Naprosto běžné je to třeba v Číně. Lidé si zkrátka odpoledne obléknou doma pyžamo a klidně v něm jdou navštívit sousedy. Foto: rimantux / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.

Pro ženy na pláž

Pořád však mluvíme o mužích, žen se to ještě v drtivé většině netýká! Ty mají buď svoji noční košili, nebo spí (ještě i ve 20. století) pouze ve spodním prádle, na které si ráno obléknou šaty.

Na druhou stranu se ale první dámské noční soupravy s kalhotami objevují už v roce 1886. Jakýsi propínací živůtek s vysokým límečkem a našitou kaskádou krajek se zapíná na knoflíčky a doplňují ho krátké nohavice s kanýry.

V prvním dámském pyžamu, které připomíná spíš pánské modely, se projde sama Coco Chanel (1833-1971) při přehlídce své kolekce v roce 1918. Molo tehdy vede po pláži ve francouzském městě Deuville a není to náhoda.

Nová dámská pyžama jsou totiž skutečně určena hlavně na pláž! Ale klidně i jen ta na procházku. Nebo na doma.

Ideálně s podpatky!

Pokud byste ve 20. letech 20. století dostali pozvánku na dámský čajový dýchánek, nad vhodným oblečením váhat nemusíte. Základem je pyžamo z luxusního materiálu! A co k němu? Co možná nejvyšší podpatky a ladící doplňky!

V pyžamu není ostuda vyjít na ulici – naopak. Ve 30. a 40. letech se v nich procházejí po společenských akcích hollywoodské hvězdy.

I když tedy oficiálně tvrdí, že jde o kalhotový kostým, volné nohavice a splývavé kabátky převázané páskem podobnost s pyžamem těžko mohou zapřít.

Pyžama a běžné oblečení se vlastně od začátku svými prvky i styly prolíná. Stačí se podívat na klasický mužský model s knoflíčky a límečkem, který je odvozený od tradiční vojenské uniformy.

Ne vždy se ale pyžamová móda drží takto při zemi. Ve své zlaté éře jsou pyžama zdobená kožešinou, péřovým boa a dalšími luxusnímu prvky, byť slouží třeba jen na doma. Tedy je to tak zhruba do druhé světové války.

Když pak muži odjedou na frontu a ženy zůstanou na domácnost a děti samy, na žádné strojení už není čas…

Proč se dřív často nosily noční čepice? V ložnicích se netopilo a lidé se klepali zimou. Foto: Creative Commons /CC BY-NC 2.0.
Proč se dřív často nosily noční čepice? V ložnicích se netopilo a lidé se klepali zimou. Foto: Creative Commons /CC BY-NC 2.0.

U ulic konečně do postele?

Po válce již téměř nikdo nepochybuje o tom, že tento stylový pohodlný kousek patří především do ložnice. Rozhodně to ale neznamená, že módní trendy v oblasti pyžam od této chvíle končí.

U těch dámských se například v 50. letech prosadí styl zvaný baby doll, komplet krátkých šortek a nařaseného topu s límečkem a balónovými rukávy.

V 60. letech přichází do módy nepřehlédnutelná palazzo pyžama – extrémně široké nohavice, často zdobené korálky a třásněmi. A v 70. letech například tzv. pyjama dressing, což je souprava krátkých šortek a saténového kabátku s dlouhými rukávy.

Pyžama dodnes inspirují slavné světové návrháře a rozdíl mezi nočním a venkovním oblečením už je opět někdy dost zanedbatelný. Jestli si pyžamo vezmeme do postele, anebo na party, je už pak na každém z nás.

Foto: úvodní foto: Dean Drobot / Pixabay 1: Pixabay 2, 3: Creative Commons
Související články
Lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Lifestyle
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Lifestyle
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Lifestyle
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
lifestyle
Harmonie pod hladinou. Poznejte svět volného potápění
Když se člověk noří bez přístroje do hlubin na jeden nádech, svět se zpomalí. A zatímco naše tělo spolupracuje a my ani netušíme jak, naše mysl může být protivníkem, který nás brzdí. Freediving neboli volné potápění není jen výkonnostním sportem, kde jde o to vydržet co nejdéle pod vodou bez dechu. Ukazuje, jak mocná je […]
Démon alkohol: Jaké negativní dopady má na tělo?
Dlouhá léta vědci tvrdili, že umírněné pití alkoholu je pro lidské zdraví přínosnější než úplná abstinence. Nejnovější výzkumy však toto negují a naopak přicházejí s tvrzením, že jakkoliv umírněná konzumace alkoholu je vždy rizikem pro zdraví. Jak nám alkohol škodí? Umírněná konzumace alkoholu měla podle dřívějších studií snižovat riziko infarktu, zpomalovat řídnutí kostí neboli osteoporózu […]
Od plotny až na vysokou školu: Přelom ve vzdělávání žen
Dívka nebývala v rodině vždy výhrou. Bylo nutné zajistit jí věno, aby se mohla dobře vdát. Scénář jejího života už byl většinou předem daný. Založit s mužem rodinu, porodit spoustu dětí a postarat se o ně. Vzdělávat se? To bývala představa z říše snů. Názory na ženské vzdělávání se začínají měnit až v průběhu 2. poloviny 19. století. Vzdělávání […]
Festival v Riu se slaví už více než 300 let
Pět dní extáze v rytmu samby. Pět dní hudby, tance a extravagantních oslav života. Pět dní nezřízené konzumace jídla i alkoholu. Pět dní bez zábran. Karneval v brazilském Riu de Janeiro je největší a nejopulentnější oslavou na planetě. Ulice druhého největšího města Brazílie se koncem února už tři sta let proměňují v jeden velký taneční […]
reklama
historie
Nepolapitelná špionka vraždila nacisty silou pěti mužů
Žena v roli špionky se v historii mnohokrát osvědčila. Jednou z těch slavných je Nancy Wakeová. Prokáže neuvěřitelnou odvahu. Ačkoliv jí mnohokrát jde o krk, s německými nacisty nemá slitování. Australanka Nancy Wakeová (1912–2011), žijící od roku 1932 v Paříži, se po obsazení Francie v létě 1940 společně se svým manželem Henrim Fioccou (1898–1943), zapojuje do odboje. Už v listopadu 1942 po […]
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
27. května 1942 se v Praze odehrál jeden z nejvýznamnějších atentátů druhé světové války. Parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na Reinharda Heydricha, obávaného zastupujícího říšského protektora. Tento čin nejenže vedl k Heydrichově smrti, ale také k brutálnímu nacistickému teroru, který následoval. Přesto se stal symbolem odvahy a naděje pro celý československý národ. Druhá […]
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz