Mongolové věří, že jde o magickou bytost. Mají z něj strach – takový, že o něm mluví jen po sklence alkoholu. Pak se ale pozoruhodně shodují. Může Olgoj Chorchoj, rudý smrtelně jedovatý písečný červ, skutečně existovat?
Nejseverněji položená ze všech pouští, jedna z nejstarších a největších. Gobi. Najdete tu rozpadlé zbytky Velké čínské zdi, stepi, a na pouhých třech procentech z ní i žlutavé písečné duny.
Pokud se sem, do Mongolska či Číny vydáte, můžete potkat třeba sněžného leoparda, gobijského medvěda nebo vzácný druh koně Převalského. Výpravy sem ale jezdí ještě za jedním tvorem – a to i přes to, že ho zřejmě nikdo neviděl.
V píscích Gobi se má svým charakteristickým mrskavým pohybem plazit mytický písečný červ Olgoj Chorchoj! Červův jed je prý silný – leptá kovy a zabije člověka i velblouda. Příběhů o setkání s podivným plazem kolují desítky. Žádná z expedic ale nikdy na červa nenarazí.
Pekelně jedovatá šiška salámu
Co o tomto písečném červovi víme? Nejčastěji je prý k vidění v červnu a červenci v jižní části asijské poušti Gobi, a to až do 50. let minulého století. Od té doby počty jeho pozorování klesají. Připomíná tlustou žížalu o délce 0,5 až 1,5 metru.
Mongolští pastevci o něm občas říkají, že vypadá jako šiška salámu. Svůj jed prý dokáže plivat – a to až do vzdálenosti šesti metrů! Jak poznáte, že bude útočit? Snadno. Z jemného odstínu růžové chytne jeho tělo nádech do rudé a vztyčí se čelní část těla.
Chtělo by se říci hlava, ale to problém. Ta se totiž od pozadí nedá okem rozeznat. Podle některých badatelů Olgoj Chorchoj dokáže tělně generovat elektrický výboj a poté ho směřovat na potenciálního útočníka.
Takový názor zastává i kryptozoolog a spisovatel Ivan Mackerle (1942–2013). V roce 1990 se vydá do pouště Gobi. Mackerle a za pomoci podzemních náloží vyvolá sérii otřesů, aby ho nalákal. Marně. Po červovi jakoby se slehl písek.
Legenda nebo skutečnost?
Olgoj Chorchoj tak stále zůstává na nedlouhém seznamu kryptozoologie, tedy oboru zkoumajícího živočichy, jejichž existenci potvrzují jen pozorování, legendy a historické záznamy. Takovým tvorům se říká kryptidé.
Přestože je pravděpodobné, že písečný červ bude ve skutečnosti jen legendou nebo jiným druhem, nelze zprávy o něm úplně zamést pod koberec.
Vždyť kryptozoologové slavili triumf například objevením nejbližšího příbuzného žiraf, okapi (Okapia johnstoni) žijící u řeky Kongo. Tento tvor přitom patřil z pohledu klasické zoologie také jen do domorodých mýtů.
Možná je to had
Čím by tedy obávaný písečný červ mohl jinak být? Řada zoologů se domnívá, že jde ve skutečnosti o některý druh z čeledi scinkovitých. Řeč je o pestré čeledi plazů, z nichž někteří zástupci mají malé nohy, ti žijící v suchých krajích kupodivu žádné.
Olgojem by mohl být například zavlečený scink uťatý (Tiliqua rugosa), který byl zatím pozorován jen v Austrálii. Velikostí by odpovídal, i ocas se zprvu těžko rozezná od hlavy. Má sice ostře fialový jazyk, ale jedovatý není.
Druhou možností je hroznýšek východní (Eryx miliaris). Jde o hada, který se vyskytuje výhradně v pouštních částech Asie.