Farmaření provází lidstvo od nepaměti. Poté, co skončila éra lovců a sběračů, nadešel čas farmářů. Nicméně doba se mění a lidstvo se musí přizpůsobovat. Jak se pěstuje ovoce a zelenina na farmách budoucnosti?
Nesmazatelným faktem zůstává, že se populace lidí za posledních 60 let ztrojnásobila, to znamená, že je zapotřebí také trojnásobné množství jídla.
Symbióza chovu ryb a pěstování zeleniny v uzavřeném systému, takzvaná akvaponie, je v Česku na vzestupu, a nejen v Česku. Podle mnohých odborníků by mohla být akvaponie nadějí pro další generace.
Symbióza ryb a rostlin
Akvaponické zemědělství sestává z kombinace intenzivního chovu ryb s intenzivním pěstováním rostlin bez využití půdotvorného substrátu. Z toho vyplývá název akvaponie – akvakultura + hydroponie.
Výzkumy jasně prokázaly, že rybí exkrementy jsou ideálním hnojivem schopným kompletně nahradit stále více nedostatkovou půdu.
Zatímco v akvakultuře se jedná o nepotřebný odpad, rostliny jsou schopné rozložené exkrementy vstřebat a využít je pro svůj vlastní prospěch. Navíc tak vyčistí vodu od látek pro ryby toxických, takže může jít znovu do oběhu.
Vědci a experimentátoři se shodují na tom, že se tímto způsobem hospodaření dá ušetřit až 90 % vody oproti klasickému pěstování rostlin v půdě. V době, kdy je téma sucha problémem číslo jedna, jde o vskutku zajímavé řešení pěstování.
Snazší pěstování i rybolov
Z vyjádření odborníků vyplývá, že udržovatelné pěstování rostlin je stejně důležité jako chov ryb. Zvýšená poptávka po rybách vytváří stále větší tlak na jejich lov v mořích a oceánech.
Světový rybolov dosáhl v devadesátých letech svého ekologického stropu a případné další zvyšování tlaku na rybí populace není možné, protože by vedlo k jejich devastaci. Z tohoto důvodu je nutné poptávku po rybách uspokojovat právě produkcí akvakultury.
Akvakultura je za posledních 50 let celosvětově nejrychleji rostoucí odvětví živočišné výroby s ročním nárůstem produkce kolem 8 %. V současnosti pokrývá již více než 49 % spotřeby ryb určených pro lidskou konzumaci.
Voda jako nedostatkové zboží
„Akvaponie vyžaduje pro svůj provoz minimum vody. Může se jednat dokonce o méně než jednu desetinu v porovnání s konvenčním zemědělstvím.
V akvaponických systémech není potřeba půdy, což spolu s minimálními nároky na zdroj vody činí tyto systémy ideální do pouštních oblastí či městského prostředí, jako jsou například střechy domů a průmyslových budov,“ říká Ing. Jan Mráz Ph.D. z Ústavu akvakultury a ochrany vod.