Domů     Gigantický titanský škrtič: V pohodě slupne i krokodýla, nepohrdne ani želvou!
Gigantický titanský škrtič: V pohodě slupne i krokodýla, nepohrdne ani želvou!
27.12.2021

Procházíte jihoamerickým deštným pralesem, všude bzučí hmyz a křičí ptáci. V dálce je slyšet podivný zvuk, kolem nohou se náhle prosmýkne obří had. Míří k vodě, kde si počíhá na krokodýla. Postrach nese jméno Titanoboa a jedná se o největšího hada v historii.

Domovem noční můry všech, kteří mají fobii z hadů, je dnešní Kolumbie. V uhelném dole Cerrejón nalezl mezinárodní tým archeologů třicet fosílií, jedná se především o obratle. Experti odhadují, že jeho váha mohla být kolem jedné tuny.

Co se týče délky, pohybujeme se na hranici patnácti metrů, což je dvakrát více než anakonda.

Chladnokrevný zabiják

Období, ve kterém se Titanoboa cerrejonensis vydává na lov, označujeme jako paleocén. Žije zhruba před 60 miliony let, kdy světu vládnou podstatně vyšší teploty než dnes. Plazi díky tomu údajně rostou s okolním klimatem.

Počasí bylo rovněž konstantní bez teplotních výkyvů, i tento fakt hadům a všem chladnokrevným živočichům vyhovuje. Díky tomu mohou efektivněji využívat energii a vyčlenit ji na jiné oblasti jako je například růst těla.

Paleontologové po nálezu prozkoumali na třicet fosilií různých jedinců. Většina z nich patří dospělým plazům, objevily se však ostatky i po mláďatech. Titanoboa tráví většinu času ve vodě stejně jako dnešní anakondy. Vědci tak odvozují ze sedimentární struktury hornin v regionu.

Titanoboa by dnešní anakondu hravě strčil do kapsy, možná by si na ní i pochutnal.(Foto: J. Steven/ commons.wikimedia.org/ CC BY-SA 3.0)
Titanoboa by dnešní anakondu hravě strčil do kapsy, možná by si na ní i pochutnal.(Foto: J. Steven/ commons.wikimedia.org/ CC BY-SA 3.0)

Jednu želvu a krokodýla k tomu

Prehistorický škrtič má velmi pestrý jídelníček, jehož hlavní položkou jsou aligátoři. Nepohrdne ani rybou nebo dokonce želvou, část jeho potravy tvoří také menší savci. Je rovněž zajímavé, jakým stylem Titanoboa loví.

Číhá totiž v přilehlých bažinách a čeká na sebemenší zaváhání oběti. Kvůli absenci jedových zubů spoléhá především na své mohutné tělo.

Titanoboa nemusí příliš přemýšlet, koho sní, protože hadi bez problému stráví želví krunýř či kosti. Útoky probíhají jednoduše, buď kořist zavalí tělem a udusí ji, nebo na ni zaútočí svými zuby.

Podobně jako anakonda má Titanoboa řadu ostrých zubů. Pokud oběť zakousne, není šance na útěk. Zajímavostí je také kanibalismus, který bývá u takto velkých hadů na denním pořádků. Když zahlédne menšího jedince, neváhá a jde lovit.

Konec titána

Nadvláda Titanoboa musí logicky jednou skončit. Vědci nabízí dvě teorie. Jedna pracuje s tezí, v níž se plazi zvětšují a zmenšují na základě klimatických podmínek.

Globální teplota na rovníku se postupně snižovala, čímž nastává i smrskávání obřího škrtiče. Titanoboa není schopen udržet svůj metabolismus a rázem se stává lovnou zvěří pro ostatní dravce.

Šance může využít například Gigantophis, had, jenž prožil velkou část života pod vodou a změna počasí ho tolik netrápí.

Druhá teorie o zmizení Titanoboa mluví o transformaci přírodních podmínek. V době paleocénu se jedná o svěží deštné pralesy s velkým počtem protékajících řek. Aktuálně jsou v oblasti nalezišť uhelné doly. Kolumbie se rovněž nachází výše nad hladinou moře, než tomu bylo v paleocénu.

Pravěký škrtič se většinou skrýval pod vodou, kde v poklidu číhal na svou oběť.(Foto: Daniel Ortegaven/ commons.wikimedia.org/ CC BY-SA 3.0)
Pravěký škrtič se většinou skrýval pod vodou, kde v poklidu číhal na svou oběť.(Foto: Daniel Ortegaven/ commons.wikimedia.org/ CC BY-SA 3.0)

Had přes celou chodbu

Titanoboa se ihned po objevení zařadil k největším žijícím zvířatům prehistorie. Průměrná délka se pohybovala od třinácti do patnácti metrů. Pro jednodušší představivost je škrtič dlouhý jako školní autobus, váží stejně jako osobní automobil.

O konkretizaci se snažil autor článku a jeden z archeologů Jason Head. „Tělo hada bylo tak široké, že kdyby chtěl do mé kanceláře, musel by se doslova protlačit dveřmi,“ stojí ve zprávě. Podle provedených analýz řadíme Titanoboa do čeledi hroznýšovitých.

Začátkem roku 2012 vzniká dokument, který divákům přibližuje prehistorického predátora. V rámci promoakce vznikla replika Titanoboa, nejdříve ji tvůrci situovali do New Yorku. Nyní čeká na zájemce ve washingtonském přírodovědeckém muzeu.

Neohrožený aligátor? Jen do chvíle, než narazí na Titanoboa(Foto: Gareth Rasberry/ commons.wikimedia.org/ CC BY-SA 3.0)
Neohrožený aligátor? Jen do chvíle, než narazí na Titanoboa(Foto: Gareth Rasberry/ commons.wikimedia.org/ CC BY-SA 3.0)
Foto: commons.wikimedia Titulka - (Foto: Ryan Quick/ commons.wikimedia.org/ CC BY 2.0)
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
svět zločinu
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn