Domů     6 netradičních zimních sportů
6 netradičních zimních sportů
6.3.2024

Lyžování a bruslení už vás v zimě nebaví? Jsou i jiné možnosti! A jakkoliv se zdají nevšední, mají svou tradici…

Jaké budete potřebovat vybavení? Loď, draka, sněhové koule, nafukovací prkno anebo živého koně! Co myslíte, který ze sportů si vás nejvíc získá?

1/

LEDNÍ JACHTING

Vznik: 18. století

Po Rižském zálivu se již v 17. století převáží zboží na lodích. Jenže v zimě záliv často zamrzá – znamená to přerušení obchodů? Rozhodně ne, lidé přidělají k plachetnicím kluznice, aby mohly jet po ledu!

V 18. století zaplní lední jachty také kanály v Nizozemsku a americkou řeku Hudson. A právě tady se plavba po ledu poprvé stává sportem!

Technika je podobná jako na klasické jachtě, ovšem díky tomu, že se loď neponoří pod hladinu, ale sviští na ocelových nožích, dosáhnete mnohem větší rychlosti!

Lední jachting je profesionálním sportem, vyzkoušet si ho však můžete i rekreačně. Tradicí je třeba na Lipně.

Speciálně upravená jachta lehce sviští i po ledu. Foto : JsonLind / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Speciálně upravená jachta lehce sviští i po ledu. Foto : JsonLind / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

2/

SKIJÖRING

Vznik: 1901

Nazout si lyže, stoupnout si na sníh… a pak už nemuset dělat nic. Námahu vynaloží ten, kdo vás potáhne za sebou!

Sport jménem skijöring se rodí na počátku 20. století ve skandinávských zemích (jméno pochází z norského skikjøring, což doslova znamená „řízení na lyžích“) a poprvé se oficiálně představuje na Nordických hrách v roce 1901 ve Stockholmu.

Lyžaři jsou tehdy přivázaní za sobí spřežení a závodí na různě dlouhých tratích.

Postupně se skijöring rozšíří do Evropy a do Ameriky a nejoblíbenějšími tahouny se stanou koně nebo psi. Existují však i takové varianty, kdy vás táhne sajdkára, auto či buldozer.

Snowkiting je ledovou verzí staršího kitesurfingu. Foto: Kevin Lecureur / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Snowkiting je ledovou verzí staršího kitesurfingu. Foto: Kevin Lecureur / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

3/

SNOWKITING

Vznik: 1979

Zkoušeli jste někdy jezdit po rovině na snowboardu? Jde to, když do vás pořádně zafouká vítr – přesněji do obřího tažného draka! Nazout můžete samozřejmě i lyže a kromě roviny lze vyjet i do kopce. Draka pak sbalíte do batohu a svištíte dolů!

Snowkitting vychází z tradičnějšího kitesurfingu, který se liší pouze tím, že namísto po sněhu jedete po vodě. Draka na kitesurfing si patentuje Němec Dieter Strasilla v roce 1979 a jezdí se ním na německých a švýcarských jezerech.

Když v zimě jezero zamrzne, výbava se doplní lyžemi a sněhová varianta sportu je na světě!

Yugikassen je zjednodušeně koulovačka s pravidly. Jen pozor na hlavu! Foto: Inverty / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.
Yugikassen je zjednodušeně koulovačka s pravidly. Jen pozor na hlavu! Foto: Inverty / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.

4/

BALET NA LYŽÍCH

Vznik: 80. léta 20. století

Krásné kostýmy, hudba, výskoky, rozštěpy, otočky. A kdo je hodně dobrý, zvládne i salto nebo piruetu! Při efektní podívané snadno přehlédnete, že soutěžící nemají na nohou brusle, ale lyže!

Nejedná se o krasobruslení, ale o „krasolyžování“, oficiálně nazývané balet na lyžích. Nejprve je tedy součástí akrobatického lyžování, americká lyžařka a herečka Suzy Chaffee (*1946) z něj ale udělá samostatnou disciplínu.

Pod jménem acroski se v letech 1988 a 1922 balet na lyžích dokonce probojuje i na zimní olympiádu! Ovšem jen jako ukázkový sport, snaha stát se tím oficiálním se nikdy nenaplní.

Na nafukovacím kluzáku se dá svištět i stokilometrovou rychlostí! Foto: lesvalléesdesaintbeat / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Na nafukovacím kluzáku se dá svištět i stokilometrovou rychlostí! Foto: lesvalléesdesaintbeat / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

5/

YUKIGASSEN

Vznik: 1988

Ze sněhu uplácej kouli, a můžeš pálit! Ale pozor, při sportovní koulované, správně zvané yukigassen, platí přísná pravidla! Jde o oficiální týmový sport, který vznikne okolo roku 1988 v městě Sobetsu na ostrově Hokkaidó.

A hned získá takovou popularitu, že se v Japonsku brzy koná mezinárodní šampionát.

Dnes už jsou turnaje hitem ve Finsku, Švédsku, Austrálii, USA či Kanadě, a kdo chce zvítězit, musí si osvojit správnou strategii. Dva týmy se pohybují po ploše 40 x 10 metrů a uprostřed svého hřiště musí uchránit vlajku.

Před zásahy strojově vyrobenými koulemi se hráči mohou schovat za sněhovými překážkami. I tak je ale přilba nutná!

6/

AIRBOARDING

Vznik: 2001

Jezdíte radši na saních, nebo na bobech? Účastníci závodního airboadingu mají zařízení úplně jiné – ze svahů dolů sviští na nafukovacím „prkně“. Zásadně po břiše a hlavou dolů!

Airboarding je inspirován bodyboardingem, při kterém se jezdí na surfu vleže, a zrodí se v roce 2001, kdy navrhne první airboard zakladatel společnosti zaměřující se na vodní sporty Joe Steiner. Od té doby už airboarding jen nabývá popularity po celém světě.

U nás se airobardům také říká sněžný kluzák a před sjezdem rozhodně nezapomeňte na přilbu. Při jízdě se dá dosáhnout rychlosti až 100 km/h!

Foto: úvodní foto: marcelkessler / Pixabay 1 – 4: Creative Commons
Související články
Lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Lifestyle
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Lifestyle
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
Lifestyle
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
reklama
věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
reklama
historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi