Zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO) za minulý rok hovoří nekompromisně: 92 % obyvatel planety dýchá špinavý vzduch.
Znečištění vnějšího ovzduší ve světě je podle WHO spojeno s úmrtím nejméně tří milionů lidí ročně. Které země se na znečištění naší planety podílejí nejvíce?
1.Čína (10 375 MT CO2)
Suverénně největším znečišťovatelem naší planety jsou Číňané. Čína vyprodukuje tolik emisí jako USA, Rusko, Indie a Japonsko dohromady.
Velká města jako Peking nebo Šanghaj se téměř neustále topí ve smogu, kdy chodci vidí sotva na pár metrů, což místní obyvatelé odnášejí nemalými zdravotními problémy.
Čínská státem řízená ekonomika si obecně s ochranou životního prostředí hlavu neláme, o čemž svědčí nejen smog, ale i extrémně znečištěné vodní toky.
2.USA (5 414 MT CO2)
Pomyslné stříbro si v našem žebříčku odnášejí USA. Největší ekonomika světa nemálo hazarduje se zdravím svých obyvatel, jak o tom svědčí stoupající počet lidí trpících na astma či na srdeční problémy.
S nástupem Donalda Trumpa do prezidentského úřadu se nedá příliš očekávat, že by se situace v tomto ohledu v USA příliš změnila.
3.Indie (2 274 MT CO2)
Nejlidnatější světová demokracie má ekologických problémů až nad hlavu. Znečištěný vzduch každý rok připraví o život 1,2 milionu Indů.
Indie stále patří mezi rozvojové země, a aby zajistila alespoň určitou životní úroveň i pro své nejchudší obyvatele, investuje především do výstavby průmyslových podniků.
Ty svou energii získávají z velké většiny z uhelných elektráren, které se na špatném stavu indického ovzduší velmi výrazně podepisují.
4.Rusko (1 617 MT CO2)
Ruská ekonomika sice dlouhodobě stagnuje, přesto i ona patří mezi největší znečišťovatele naší planety. Příkladem děsivého stavu ruského životního prostředí může být město Karbaš ležící 100 kilometrů severně od hranic s Kazachstánem.
Místní řeka má oranžové zbarvení, jezero je červené a zcela mrtvé, za městem navíc teče černá olejovitá struska. Vzduch neustále štípe do očí.
Avšak i velká města se potýkají s problémy, od roku 2010 se Moskva několikrát ponořila do smogu, podobnému jaký znají v Pekingu.
5.Japonsko (1 237 MT CO2)
Po havárii v jaderné elektrárně Fukušima v roce 2014 Japonsko opět vsadilo na uhlí. To se projevilo ve zhoršené kvalitě ovzduší, a s tím souvisejícím nárůstem respiračních chorob.
Nicméně, Japonci si tento problém uvědomují a množství jimi vypuštěných emisí má klesající tendenci.