Skip to content

5 zajímavostí o Mount Everestu

Letos uplyne 67 let od chvíle, kdy se novozélandský horolezec Edmund Hillary (1919-2008) a Šerpa Tenzing Norgay (1914-1986) zapsali do historie jako první úspěšní pokořitelé Mount Everestu. Touha vystoupit na nejvyšší vrchol světa se od té doby ještě zvýšila.

Slyšeli jsme nespočet příběhů triumfálních i tragických, ale mnoho zajímavých faktů o této hoře stále zůstává málo známých. Podívejme se na některé z nich.

Vysokohorští pavouci

Ani ve vysokých nadmořských výškách se nemůžeme schovat před pavouky. V zákoutích a trhlinách Mount Everestu žije horský pavouk Euophrys omnisuperstes, patřící k několika málo druhům živočichů, obývajících nejvýše položená místa na Zemi.

Horolezci se s ním setkali dokonce i ve výšce téměř 7 000 metrů. Drobouncí pavouci (cca 5 mm) jsou k životu v těchto podmínkách skvěle uzpůsobení a dokážou se živit prakticky veškerým zbloudilým hmyzem, který sem často přinese vítr.

Pavouky poprvé popsal přírodovědec Richard Hingston (1887-1966) při expedici British Mount Everest v roce 1924, během které zmizeli horolezci George Mallory (1886-1924) a Andrew „Sandy“ Irvine (1902-1924), ale první exempláře těchto horských stvoření přivezl už v roce 1922 jiný Brit, horolezec Tom George Longstaff (1875-1964). Teprve později se přišlo na to, že se jedná o zástupce pavouků, které popsal Richard Hingston.

Drobounký a statečný obyvatel nejvyšších míst světa.

Šerpové v roli rekordmanů

Šerpové také mohou vytvořit rekordy. Apa Sherpa (*1960) a Phurba Tashi (*1971) dosáhli každý zvlášť vrcholu Mount Everestu celkem 21krát. První jmenovaný úspěšně vystoupil na nejvyšší bod světa téměř každým rokem mezi lety 1990 a 2011, druhý z mužů pak tento vrchol zdolal jen v roce 2007 celkem 3krát.

Apa Sherpa přitom tvrdí, že v průběhu let pozoruje změny na Mount Everestu, způsobené globálním oteplováním. Podle něj tání sněhu a ledu stále více odhaluje skály a ve zhoršeném terénu je i stoupání nahoru obtížnější.

Lidský had

Přestože výprava na Mount Everest odčerpá tisíce dolarů z peněženky každého dobrodruha, který se pokusí zdolat vrchol, snaží se o to mnohem více lidí, než dříve. V květnu 2012 pořídil německý horolezec Ralf Dujmovits (*1961) šokující snímek odvážlivců, kteří se při výstupu zařadili do dlouhé fronty.

Lidského hada tehdy vytvořilo přes 600 lidí, z nichž velká část podle tohoto zkušeného horolezce neměla patřičné zkušenosti s podobnými výstupy a neměli v náročném terénu co dělat. Věci se však mění.

V reakci na rostoucí počet úmrtí horolezců nepustí nyní nepálská vláda na Mount Everest nikoho, kdo předtím nezdolal nejméně jednu nepálskou horu o výšce aspoň 6500 metrů. Zájemce o povolení bude muset také doložit, že se těší dobrému zdravotním stavu a že má vyškoleného nepálského průvodce.

Zařaďte se a čekejte… Takto to vypadalo na Mount Everestu v květnu 2012.

Nejvýše „položená“ rvačka

Výstupy na Mount Everest nejsou vždy jen záležitostí silného ducha a sebezapření. V roce 2013 se horolezci Ueli Steck (1976-2017) ze Švýcarska, Simone Moro (*1967) z Itálie a Jonathan Griffith (*1983) z Velké Británie dostávají do nelítostné pranice se Šerpy poté, co údajně ignorovali jejich pokyny k bezpečnému pokračování výstupu.

Trojici zachránil až útěk do základního tábora. Celou věc vyšetřovaly i nepálské úřady a protože šlo nejenom o nejvýše položený, ale vůbec první incident tohoto druhu, zpráva obletěla svět a vyjádřila se k ní řada známých horolezců.

Ti vesměs obhajovali rozhodnutí a kroky svých „kolegů“, vedoucí k této nepříjemné události, nicméně vyjádřili obavu, že podobné incidenty se do budoucna mohou opakovat vzhledem k rostoucí nespokojenosti Šerpů s jejich mzdou za náročnou a nebezpečnou práci i arogantnímu chování západních horolezců.

Svahy plné odpadků

Mount Everest není pokrytý jen mrtvolami horolezců, ale také desítkami tisíc tun odpadu a stále jich přibývá. Jde například o kyslíkové láhve, horolezecké vybavení, plechovky i výkaly. Členové „ekologické expedice“ každoročně od roku 2008 vyrážejí do terénu, aby tento problém řešili a dosud shromáždili desítky tun odpadu.

Nepálská vláda v roce 2014 prosadila pravidlo, podle kterého musí horolezci při sestupu snést dolů 8 kilogramů odpadků, jinak přijdou o svou složenou zálohu ve výši 4 000 dolarů (nyní cca 100 000 korun).

Foto: www.angamen.com, www.outsideonline.com, www.telegraph.co.uk, www.independent.co.uk, www.geek.com,
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Poveglia: Tajuplný ostrov smrti v benátské laguně
enigmaplus.cz

Poveglia: Tajuplný ostrov smrti...

Půvabné Benátky mají na dohled jedno z...
Východní filozofie podpořená uměním
rezidenceonline.cz

Východní filozofie podpořená...

Když vstoupíte do tohoto bytu o rozloze tři tisíce metrů...
Vědci objevili stopy exploze, která mohla zničit biblickou Sodomu
21stoleti.cz

Vědci objevili stopy exploze,...

Lokalita Tall el Hammam v dnešním Jordánsku...
Proč nemá jejich láska žádnou šanci?
nasehvezdy.cz

Proč nemá jejich láska...

Do dalšího vztahu šla...
Dobré znamení v těžké době: Krev sv. Januária v neděli zkapalněla
enigmaplus.cz

Dobré znamení v těžké době:...

Je to zázrak, který se odehrává pouze třikrát do roka...
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz

Čína: Její panenská příroda...

Slunce se mocně...
Carevna Alžběta zakázala dvořanům jíst jablka
epochalnisvet.cz

Carevna Alžběta zakázala...

V kuchyni všichni poklimbávají, do postele ale jít...
Prošvihne svou poslední šanci?
nasehvezdy.cz

Prošvihne svou poslední šanci?

Své rodinné štěstí si...
Manžel se zase učí mluvit
skutecnepribehy.cz

Manžel se zase učí mluvit

Když mi volali z nemocnice, že...
Deník uleví od trápení na duši
panidomu.cz

Deník uleví od trápení na duši

Skutečně, svěřovat se se svými starostmi...
Plněná jehněčí kýta po anglicku
tisicereceptu.cz

Plněná jehněčí kýta po...

U nás její obliba ještě není tak velká, ale v Anglii patří mezi...
Tereza Salte si splnila svůj sen o bydlení
iluxus.cz

Tereza Salte si splnila svůj...

Autorka blogu Teraza In Oslo, knih...