Domů     5 zajímavostí o Mount Everestu
5 zajímavostí o Mount Everestu

Letos uplyne 67 let od chvíle, kdy se novozélandský horolezec Edmund Hillary (1919-2008) a Šerpa Tenzing Norgay (1914-1986) zapsali do historie jako první úspěšní pokořitelé Mount Everestu. Touha vystoupit na nejvyšší vrchol světa se od té doby ještě zvýšila.

Slyšeli jsme nespočet příběhů triumfálních i tragických, ale mnoho zajímavých faktů o této hoře stále zůstává málo známých. Podívejme se na některé z nich.

Vysokohorští pavouci

Ani ve vysokých nadmořských výškách se nemůžeme schovat před pavouky. V zákoutích a trhlinách Mount Everestu žije horský pavouk Euophrys omnisuperstes, patřící k několika málo druhům živočichů, obývajících nejvýše položená místa na Zemi.

Horolezci se s ním setkali dokonce i ve výšce téměř 7 000 metrů. Drobouncí pavouci (cca 5 mm) jsou k životu v těchto podmínkách skvěle uzpůsobení a dokážou se živit prakticky veškerým zbloudilým hmyzem, který sem často přinese vítr.

Pavouky poprvé popsal přírodovědec Richard Hingston (1887-1966) při expedici British Mount Everest v roce 1924, během které zmizeli horolezci George Mallory (1886-1924) a Andrew „Sandy“ Irvine (1902-1924), ale první exempláře těchto horských stvoření přivezl už v roce 1922 jiný Brit, horolezec Tom George Longstaff (1875-1964).

Teprve později se přišlo na to, že se jedná o zástupce pavouků, které popsal Richard Hingston.

Drobounký a statečný obyvatel nejvyšších míst světa.
Drobounký a statečný obyvatel nejvyšších míst světa.

Šerpové v roli rekordmanů

Šerpové také mohou vytvořit rekordy. Apa Sherpa (*1960) a Phurba Tashi (*1971) dosáhli každý zvlášť vrcholu Mount Everestu celkem 21krát.

První jmenovaný úspěšně vystoupil na nejvyšší bod světa téměř každým rokem mezi lety 1990 a 2011, druhý z mužů pak tento vrchol zdolal jen v roce 2007 celkem 3krát.

Apa Sherpa přitom tvrdí, že v průběhu let pozoruje změny na Mount Everestu, způsobené globálním oteplováním. Podle něj tání sněhu a ledu stále více odhaluje skály a ve zhoršeném terénu je i stoupání nahoru obtížnější.

Lidský had

Přestože výprava na Mount Everest odčerpá tisíce dolarů z peněženky každého dobrodruha, který se pokusí zdolat vrchol, snaží se o to mnohem více lidí, než dříve.

V květnu 2012 pořídil německý horolezec Ralf Dujmovits (*1961) šokující snímek odvážlivců, kteří se při výstupu zařadili do dlouhé fronty.

Lidského hada tehdy vytvořilo přes 600 lidí, z nichž velká část podle tohoto zkušeného horolezce neměla patřičné zkušenosti s podobnými výstupy a neměli v náročném terénu co dělat. Věci se však mění.

V reakci na rostoucí počet úmrtí horolezců nepustí nyní nepálská vláda na Mount Everest nikoho, kdo předtím nezdolal nejméně jednu nepálskou horu o výšce aspoň 6500 metrů.

Zájemce o povolení bude muset také doložit, že se těší dobrému zdravotním stavu a že má vyškoleného nepálského průvodce.

Zařaďte se a čekejte… Takto to vypadalo na Mount Everestu v květnu 2012.
Zařaďte se a čekejte… Takto to vypadalo na Mount Everestu v květnu 2012.

Nejvýše „položená“ rvačka

Výstupy na Mount Everest nejsou vždy jen záležitostí silného ducha a sebezapření.

V roce 2013 se horolezci Ueli Steck (1976-2017) ze Švýcarska, Simone Moro (*1967) z Itálie a Jonathan Griffith (*1983) z Velké Británie dostávají do nelítostné pranice se Šerpy poté, co údajně ignorovali jejich pokyny k bezpečnému pokračování výstupu.

Trojici zachránil až útěk do základního tábora. Celou věc vyšetřovaly i nepálské úřady a protože šlo nejenom o nejvýše položený, ale vůbec první incident tohoto druhu, zpráva obletěla svět a vyjádřila se k ní řada známých horolezců.

Ti vesměs obhajovali rozhodnutí a kroky svých „kolegů“, vedoucí k této nepříjemné události, nicméně vyjádřili obavu, že podobné incidenty se do budoucna mohou opakovat vzhledem k rostoucí nespokojenosti Šerpů s jejich mzdou za náročnou a nebezpečnou práci i arogantnímu chování západních horolezců.

Svahy plné odpadků

Mount Everest není pokrytý jen mrtvolami horolezců, ale také desítkami tisíc tun odpadu a stále jich přibývá. Jde například o kyslíkové láhve, horolezecké vybavení, plechovky i výkaly.

Členové „ekologické expedice“ každoročně od roku 2008 vyrážejí do terénu, aby tento problém řešili a dosud shromáždili desítky tun odpadu.

Nepálská vláda v roce 2014 prosadila pravidlo, podle kterého musí horolezci při sestupu snést dolů 8 kilogramů odpadků, jinak přijdou o svou složenou zálohu ve výši 4 000 dolarů (nyní cca 100 000 korun).

Foto: www.angamen.com, www.outsideonline.com, www.telegraph.co.uk, www.independent.co.uk, www.geek.com,
reklama
Související články
Zajímavosti
Chorobné odéry: Dokážeme vyčenichat nemoci?
Čich je považován za „popelku“ mezi lidskými smysly. Americký průzkum provedený v roce 2011 zjistil, že přibližně polovina respondentů ve věku 16–30 let by se raději vzdala čichu než svého chytrého telefonu. Čich je úzce spojen s našimi emocemi a vzpomínkami, pomáhá ale také odhalovat potenciální hrozby, jako jsou zkažené potraviny, toxické látky – nebo nemoci. […]
Zajímavosti
Hranice nejsou problém: Dva nejúspěšnější čeští spisovatelé v zahraničí
V nemocničních papučích doťape k oknu, které rychle otevře. Vykloní se a vzduch najednou protne zvuk máchajících holubích křídel a tupá rána. Závěr života Bohumila Hrabala je přesně jako v jeho knihách – hořký a nečekaný. V alkoholovém oparu Kdo: Jaroslav Hašek Zajímavost: Kniha vychází i v tatarštině Život šprýmaře, satirika a v neposlední řadě […]
Zajímavosti
Kam padám a proč jsem nahý? Poznejte významy snů!
Sny si většinou nepamatujeme. Občas ale ano! Často jsou to takové, které se opakují, zanechají v nás silný dojem a donutí nás přemýšlet. O tom, co asi znamenají… Kde se sny berou, proč se nám zdají a proč jsou tak zmatené? Na většinu otázek o nejzajímavější složce spánku vědci stále odpovědět nedovedou. Shodují se však […]
Zajímavosti
Mechanická zoo z francouzského ostrova. Neuvěřitelné výtvory jako od Verna!
Slavný francouzský spisovatel Jules Verne by se asi hodně divil, kdyby se dnes mohl podívat do svého rodného města Nantes. Na náměstíčku Esplanade des Traceurs de Coques se pokojně prochází mechanický slon, vysoký jako čtyřpatrový dům. Mává ušima, troubí a občas postříká překvapené kolemjdoucí sprškou vody z chobotu. Z jeho hřbetu spokojeně pozoruje okolní svět […]
reklama
lifestyle
Srdce v nebezpečí: Infarkt, hypertenze i ateroskleróza
Nedostatek pohybu a nezdravá strava vedou k rozvoji kardiovaskulárních chorob. Rozvíjí se hypertenze neboli vysoký krevní tlak, dochází k ukládání tuku v cévách, čímž se zvyšuje riziko srdečního infarktu. V České republice jsou právě srdeční onemocnění nejčastější příčinou úmrtí, stojí za 46 % z nich. V České republice každoročně zemře téměř 50 000 obyvatel na některé z onemocnění srdce, což z nich […]
Nezdravé jídlo: zastavme trend doby!
Vaření je někdy věda, ale ne zas taková věda, abychom si nedávali pozor na nezdravé potraviny. Víte, co všechno vám může udělat takový populární Big Mac, pokud si ho budete dávat příliš často? A tušili jste, že na každých 100 000 obyvatel je 45 lidí s mrtvicí kvůli umělým sladidlům? Přepálený tuk může začít u […]
Psychika v ohrožení: Poruchy příjmu potravy aneb když duše trápí tělo
Mentální anorexie, bulimie a záchvatovité přejídání přestavují závažná psychiatrická onemocnění, kterými trpí až 70 milionů lidí na celém světě. Jde o nemoci duše, které dopadají na tělo. Dříve byly spojovány především s dospívajícími, dnes se s nimi lze setkat i u dětí a starších dospělých. Proč vznikají a jak s nimi bojovat? Poruchy příjmu potravy nejsou, možná překvapivě, […]
Janis Joplin: Heroin přivede soulovou královnu do hrobu
Na hudební scéně 60. let, které dominovali téměř výhradně jen muži, působí Janis Joplin (1943–1970) jako vzácný úkaz. Svým syrovým, elektrizujícím zpěvem se během krátké kariéry dostane pod kůži tolika fanouškům, že dodnes zůstává jednou z nejvlivnějších zpěvaček v historii. Bohužel i tato hvězda podlehne v pouhých sedmadvaceti letech démonům alkoholu a drog. Útěchu hledá v alkoholu Rodačka […]
reklama
svět zločinu
Podvod století: Stavební inženýr napálil důvěřivé investory!
Objev ropy v okrese Wichita v Texasu učiní z místních prakticky přes noc boháče. K dojednávání ropných obchodů ale chybějí kancelářské prostory. Stavební inženýr z Filadelfie slíbí, že ve městě Wichita Falls vybuduje mrakodrap. Ve skutečnosti důvěřivé investory ošklivě napálí … Roku 1912 je západně od města Burkburnett, malého města v okrese Wichita v Texasu, objeveno ropné pole. Díky tomu zažívají okolní […]
Podvodník ve velkém: Muž, který prodal Tádž Mahál
„Pojď sem, prcku, tady máš taky stovku, ať si jednou osladíš život.“ směje se hledaný podvodník Mitileš v rodné vesnici na malého chlapce. Nemusí mít strach, že ho tu někdo udá. Pro sousedy je hrdina, i když jednoho z nich kdysi okradl. Dneska se jí a pije na něj. Skutečným jménem je vlastně Mitileš Kumar […]
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
I zločinci potřebují mít ke své práci štěstí. V nenápadném transportním sejfu, v němž zlato čeká pár hodin, než ho přeloží na jiné letadlo, tak místo milionů najdou zlatý kov za miliardy. Jako pachatelé slavné loupeže z Brinks-Mat. Je sobota, 26. listopadu 1983. Do opevněného skladiště Brinks-Mat, které leží v blízkosti slavného londýnského letiště Heathrow, se snaží dostat skupina […]
Falšování vín: Příliš drahý přípitek
Laurent Ponsot nevěří svým uším. Na aukci se nabízí víno jeho rodinné společnosti z roku 1945 a 1959, když ještě firma ani neexistovala. Zařídí, aby bylo toto falešné zboží odstraněno z katalogu, a uvědomí úřady. Ještě netuší, že jejich prodejce je protřelý podfukář a že právě napomáhá k jeho dopadení a potrestání. Rudy Kurniawan přichází na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
21stoleti.cz
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
Poznat člověka s poruchou osobnosti, tak zvaného psychopata, může být při prvním setkání obtížné. Je totiž zpravidla dobrým manipulátorem a může působit až altruisticky. Ve skutečnosti však druhé využ
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Stojí kolem nás vraždící mosty?
enigmaplus.cz
Stojí kolem nás vraždící mosty?
Český záhadolog Ivan Mackerle tvrdil, že na ostrově Madagaskar existuje prokletý vraždící most   [gallery ids="138182,138181,138180"] Během 90. let 20. století uskutečnil na tento pod
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od