Skip to content
reklama
reklama

5 zajímavostí o Bílém domě: S Trumanem se málem zřítil

„Velké bílé vězení,“ tak Harry Truman popíše Bílý dům – budovu, v níž stráví dvě volební období coby prezident Spojených států amerických. Může se zdát, že život v rozsáhlém paláci se stovkami služebných nemá daleko k ráji.

Truman ovšem není jediný, kdo si na život uvnitř jeho zdí stěžuje. Podobně mluví i Ronald Reagan nebo Bill Clinton.

Prezidentské sídlo ve Washingtonu, D.C. je jedním z nejstřeženějších míst na světě. Desítky ozbrojenců střeží každý její kout, uvnitř domu nemůže jít nikdo téměř nikam sám. Natož ven. Přísná pravidla musí dodržovat i prezidentská rodina.

Není divu, že takový život není zdejším rezidentům vždy po chuti a někdy si pustí i pusu na špacír. „Připadám si tam jako pták ve zlaté kleci,“ postěžuje si například Ronald Reagan (1911–2004). Od 80.

let se navíc bezpečnostní opatření ještě zvýší. A zdaleka nejde o jedinou změnu, které washingtonské sídlo za ta léta, co stojí, doznalo. Jenom interiéry se mění s každým novým prezidentem. Bílý dům je plný působivých fakt a čísel…

blank
George Washington úřadoval z domu ve Filadelfii. FOTO: Gilbert Stuart/Creative Commons/Public Domain
Stěhování do malty

První americký prezident George Washington (1732–1799) v Bílém domě nikdy nebydlel. Stavba je totiž prohlášena za dostavěnou až necelý rok po jeho smrti. Dne 1. listopadu 1800 se tak na prahu se zavazadly objeví až jeho nástupce, John Adams (1735–1826). Za pár dní sem přijede bydlet i jeho žena, Abigail Adamsová. „Ani jedna místnost není hotova… Nedokončenou audienční síň používám jako prádelnu,“ popíše druhá První dáma své rozčarování ze stavu, v jakém se prezidentské sídlo v době jejího příjezdu nachází.

Vypálí ho Britové

Spory v námořním obchodu a rozdělení sfér vlivu v Severní Americe se stanou příčinou války, která v roce 1812 vypukne mezi Spojenými státy a britskou kolonií Horní Kanada. Britové se ve třetím roce konfliktu dostanou až do hlavního města, které zapálí.

Popelem lehne i Bílý dům. Prezident James Madison (1751–1836) se stihne evakuovat, ale zbytek svého mandátu musí doúřadovat v nedalekém domě virginijského plantážníka. Na rekonstrukci dohlíží původní architekt James Hoban.

blank
Hendikep Rooseveltovi nijak nebránil vykonávat prezidentský úřad. FOTO: SnappyGoat
Nebílý dům

Otroci při stavbě Bílého domu skládají jeden kamenný blok vedle druhého. V tu dobu ale ještě nemá typicky bílou barvu, jako dnes. Jako stavební materiál se totiž používá pískovec z nedalekého lomu, a ten má našedlou barvu.

Tradiční zbarvení budova získá až po natření ochrannou vrstvou vápna, později se používá olovnatá běloba. Přes sto let se však Bílému domu říká jen Prezidentský palác nebo také Exekutivní sídlo. Změnu názvu odkazující na bílou barvu jeho stěn prosadí až v roce 1901 prezident Theodore Roosevelt (1858–1919).

Progresivní přestavba

V době, kdy se v Německu dostává k moci Adolf Hitler (1889–1945), je v USA zvolen prezidentem Franklin D. Roosevelt (1882–1945). Americká veřejnost nyní potřebuje silného lídra a ví to i tisk. Údajně se tak jen na základě „gentlemanské dohody“ vyvarují psaní o tom, že prezident je kvůli obrně upoután na kolečkové křeslo.

Díky prezidentově hendikepu se Bílý dům stane, jako jedna z prvních úředních budov ve městě, bezbariérovým. Roosevelt dá také pod Bílým domem vystavět podzemní bunkr pro případ leteckého útoku.

Málem se zhroutí

Jednoho dne roku 1947, právě když si prezident Harry S. Truman (1884–1972) dopřává koupel, se celé patro zničehonic o kus propadne. „Najednou jsem si připadal jako na lodi,“ popíše Truman nepříjemný zážitek.

Krátce nato do Bílého domu naběhnou stavební inženýři, kteří po průzkumu seznají, že budova drží pohromadě již „jen sílou zvyku“. Prezidentskému paláci hrozí celkové zhroucení a s rozsáhlou rekonstrukcí se musí začít okamžitě.

Bílý dům je prakticky vykuchán a uvnitř původní fasády postaven zcela nový prostor s lepší nosnou konstrukcí. Během rekonstrukce se rozšíří i podzemní prostory.

Foto: Creatice Commons, SnappyGoat, Úvodní fotografie: pixabay.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Osmdesátiletý kardiak, pracující čtyřicátník nebo student-mileniál – telemedicína umí se zdravím pomoci každému z nich
epochalnisvet.cz

Osmdesátiletý kardiak, pracující...

Digitalizace zrychluje. České zdravotnictví díky ní čeká posun k...
Snaží se utajit těhotenství?
nasehvezdy.cz

Snaží se utajit těhotenství?

Moderátorka Lucie Borhyová...
Genetické hrátky nekončí: Dočkáme se návratu tasmánského tygra?
21stoleti.cz

Genetické hrátky nekončí:...

Americko-australský vědecký tým se chystá v...
Nejmenší česká zoo Chleby
epochanacestach.cz

Nejmenší česká zoo Chleby

Severně od Nymburka...
Blahodárné bublinky v pohodlí domova
rezidenceonline.cz

Blahodárné bublinky v...

S příchodem chladných dnů je pro naše tělo...
Mýdlo vlastně na všechno
iluxus.cz

Mýdlo vlastně na všechno

Primárně je to tuhý šampon pro...
Aby se okna stále leskla
panidomu.cz

Aby se okna stále leskla

Někdo mytí oken nesnáší, někdo tuhle práci...
Požádá brzy Soukup Hanychovou o ruku?
nasehvezdy.cz

Požádá brzy Soukup...

Jako by k sobě patřili...
UFO nad Bajkalem: Jsou tajemná světla zodpovědná za pád letadla?
enigmaplus.cz

UFO nad Bajkalem: Jsou tajemná...

Už řadu let si místní předávají příběhy o...
Co se stalo se dvěma ze tří portugalských bratrů mořeplavců?
enigmaplus.cz

Co se stalo se dvěma ze tří...

Krátce poté, co Kolumbus objevil břehy...
Svíčková na smetaně
tisicereceptu.cz

Svíčková na smetaně

Ta pravá se připravuje ze svíčkové, ale dobře...
Duch ochránil rodinný klenot
skutecnepribehy.cz

Duch ochránil rodinný klenot

Před velkým stěhováním jsme...