Domů     5 mýtů o nápojích: Cola vám rozleptá žaludek a mléko nestrávíte. Opravdu?
5 mýtů o nápojích: Cola vám rozleptá žaludek a mléko nestrávíte. Opravdu?
17.1.2024

Kdy se hodí říct „na zdraví“ a u kterého pití vám naopak mozkem hlodá červíček pochybností, zda je vůbec rozumné si ho nalít?

Mléko způsobuje řídnutí kostí a neumíme ho strávit? NE!

Možná jste zaslechli, že kravské mléko způsobuje záněty nebo po něm řídnou kosti. Jak to tedy je? Mléko není vhodné pro osoby s alergií na mléčný cukr nebo mléčnou bílkovinu. S řídnutím kostí je to naopak:

Jde o skvělý zdroj vápníku (který mimochodem díky laktóze a aminokyselinám v mléku lépe vstřebáme), pomáhá zajišťovat správný pohyb svalů, srážení krve a dokonce pozitivně ovlivňuje hybnost spermií.

Krom toho v něm najdete vitaminy A, B1, B2 a D a selen, což je spolubudovatel naší imunity. Ale k čemu to, pokud mléko nestrávíme?

Člověk je jediný savec, který pije mléko i dospělosti.„Většina Evropanů umí mléko strávit, ale v rámci vývoje jde v podstatě o novinku. Přizpůsobili jsme se teprve před 5000 lety,“ vysvětluje antropolog John Hawks z univerzity ve Wisconsinu.

Výjimkou jsou obyvatelé z „teplých krajů“, kde je procento těch, kteří si mohou bezstarostně nalít sklenici mléka nižší. Pokud jde o Sicilany a Kréťany, spočítali byste je na prstech jedné ruky.

A mimochodem, enzym pro zpracování laktózy bychom marně hledali u většiny Asiatů…

Mléko je dnes velmi kontroverzní tekutina... Foto: Pixabay
Mléko je dnes velmi kontroverzní tekutina… Foto: Pixabay

Pití vína snižuje riziko infarktu? ANO!

Cinknutí skleniček, úsměv, družný hovor. Lze chvilkám nad vínem přiřknout i zdravotní pozitiva? Už v roce 1991 publikuje francouzský lékař, profesor a nutriční specialista Serge Renaud (1927–2012) svoji světoznámou studii.

Získá si tím přízvisko „otec francouzského paradoxu“. Nebudeme si nic nalhávat, jeho krajané nežijí zrovna nezdravěji. Navíc v průměru každý dospělý Francouz v době Renaudova výzkumu vypije úctyhodných 67 litrů vína za rok.

Jenže… efekt je, pokud jde o sklony k mrtvici, preventivní. Samozřejmě při konzumaci v rozumné míře. Jak je to možné?

Víno totiž obsahuje antioxidant resveratrol, který podle Renaudovy studie působící proti krevním sraženinám. Platí to zejména pro červené víno, kde litr obsahuje asi 0,2 až 5,8 miligramů resveratrolu, samozřejmě v závislosti na odrůdě.

Bílé víno má jeho obsah nižší. Důvod není překvapivě v odrůdě, ale faktu, že se lisuje kratší dobu a tudíž slupka a dužnina hroznu nejsou tak dlouho pospolu. Resveratrolu se také přičítají skvělé preventivní účinky, pokud jde o rakoviny prostaty.

Průkazné studie ale zatím chybějí. A když jsme u červeného a bílého vína, přidáme ještě jeden mýtus: Řada lidí si myslí, že se růžové víno vyrábí smícháním těchto dvou. To ale z většiny není pravda. Růžové se vyrábí z modrých hroznů krátkou macerací.

Cola vám rozleptá žaludek a sklovinu. NE!

Coca-Cola je zprvu inzerovaná jako léčivo. Dodá prý sílu mužům, ženám i dětem. Není se co divit, obsahuje totiž dvě ingredience, které v ní dnes už nenajdete: kokain a víno! Do kampaně za její skvělé účinky na tělo i duši se zapojí řada lékařů.

Z dnešního pohledu je naprosto šokující, že alkohol a návyková droga používaná jako lokální anestetikum jsou doporučovány i mladičkým konzumentům.

Alkaloid z jihoamerického keře rudodřevu koky (Erythroxylon coca) z nápoje mizí už roku 1929. Namísto něj vás v Cole povzbudí kofein. Je ale pravda, že jde o tekutinu tak agresivní, že do 24 hodin vše rozpustí?

Cola obsahuje kyselinu citronovou a fosforečnou – a všeobecně asi nejvyšší podíl kyselin mezi běžnými nápoji. Mohla by nám rozleptat žaludek? Ne.

Koncentrace je natolik malá, že takovou paseku způsobit nedokáže, ostatně, jinak by rozleptala i plechovku, ve které se prodává. Paradoxně, studená Cola-Cola podávaná po lžičkách naopak pomáhá zklidnit žaludek.

Může za to kyselina fosforečná, která v něm potlačuje působení cukrů. Pokud jde o zuby, Cola jim neprospívá. Jeden litr obsahuje až 108 gramů cukru, tedy více než 27 kostek!

Kávička? Proč by ne, je zdravá. Ale všeho s mírou! Foto: Pixabay
Kávička? Proč by ne, je zdravá. Ale všeho s mírou! Foto: Pixabay

Káva je zdravá. ANO! Pokud to nepřeháníte…

Extrémně zvyšuje tlak a je rakovinotvorná. Také jste to o kávě slyšeli? Kofein skutečně těm, kteří kávu nepijí často, dokáže zamávat s krevním tlakem. Ovšem jen krátkodobě. Trvalé zvýšení krevního tlaku rozhodně nezpůsobuje.

Kávová zrna obsahují na 200 složek a to včetně zdraví prospěšných přírodních antioxidantů. Ze čtyř šálků kávy denně jich překvapivě vaše tělo získá srovnatelně až více, než z půl kilogramu ovoce a zeleniny. A pokud jde o rakovinu, to je už úplný nesmysl…

„Káva je zázračná. Je to lék, který dokáže zachraňovat životy,“ domnívá se profesor medicíny z Harvardovy univerzity Sanjiv Chopra (*1949). Jak je to tedy s rakovinou a kávou? Přesně naopak! Čtyři šálky kávy denně u žen snižují riziko rakoviny o 25 procent!

A samozřejmě, jako vždy platí, že všeho s mírou. „Zdravotní přínos kávy jistojistě závisí na dávce. Rozumná spotřeba se pohybuje do čtyř šálků denně,“ dodává Australan, doktor Vance Matthews (*1935), jeden z autorů studie.

Jaké je tajemství čajovníků? Foto: Pixabay
Jaké je tajemství čajovníků? Foto: Pixabay

Zelený a černý čaj jsou z různých rostlin. NE

Padá na vás únava a kávu nepijete? To je jednoduché, udělejte si čaj! Na rozdíl od kávy má trvalejší účinky. Neplatí ale úplně, že čím déle budete čajové lístky louhovat, tím účinnější čaj si připravíte.

Pokud to přeženete, výsledkem bude hořký nálev nevábné chuti. Čím temnější čaj, tím efektivnější? Ani to není pravda. Černočerný čaj vás nemusí zdaleka tak nabudit, jako zelený, nebo dokonce bílý či žlutý. A jak to vlastně s těmi „odrůdami“ je? Je černý čajovník, zelený …?

Oproti zažité představě pochází zelený a černý čaj ze stejné rostliny. Stejně jako u čaje bílého, žlutého nebo červeného, jde stále o tentýž čajovník. Tak kde se berou všechny ty druhy čaje? Úpravou. Sušením, fermentací a oxidací.

Díky nim získávají čaje různou barvu i chuť. Onou rostlinou je čajovník čínský (Camellia sinensis), ze kterého se používají poupata a listy, výjimečně také větvičky a stonky, pokud se někdo rozhodne pro přípravu kukiči. Jde o u nás nepříliš známý japonský čaj s lehce oříškovou chutí.

Foto: Pixabay
Související články
Lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Lifestyle
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Lifestyle
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Lifestyle
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
zajímavosti
Sláva vítězům! Proč sportovci vyhrávají nádobí?
Ať už jsou to poháry všemožných tvarů, talíře či salátové mísy, v řadě sportovních soutěží je zkrátka běžným zvykem, že vítězové dostávají různé nádoby! Kde se vzala ta zvláštní souvislost sportu s kuchyní? Tradice začíná nejspíš tam, kde se rodí i samé dějiny sportování. Ve starém Řecku! Vítězové tehdy nedostávají finanční odměny jako dnes, samotnou […]
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz