Móda není věda a Nobelovu cenu za ni nedostanete, ale čas od času se i zde setkáte s výrazy, ze kterých se vám zatočí hlava. Vytáhněte tyto termíny na jakékoliv fashion párty a okamžitě zapadnete.
Laser cut
Rozplýváte-li se nad dokonalým ornamentem na své kabelce nebo nad krásnou krajkou nové sukně, věřte, že rozhodně nejde o dílo rukou unavených čínských dělníků, i když stojí na etiketě „made in China“, ale o technologii zvanou laser cutting. Jde o strojovou práci, při které se využívá jak jinak, než laseru, kterým se do různých materiály vyřezávají motivy pravidelnější, než načasování reklam v televizi.
Haute Couture
Tento termín pochází z francouzštiny, kdy „haute“ by se dalo přeložit jako elegantní nebo vysoký a couture znamená šití či móda. Jde v podstatě o všechny nejluxusnější kousky, které se vztahují k těm nejprestižnějším módním domům nebo návrhářům.
Aby mohla značka používat toto označení, musí být zapsána v Paříži v komoře pro Haute Couture a musí splňovat spoustu dalších podmínek. Šaty, které firma pod touto hlavičkou ušije, se vyrábí 100 až 400 hodin a stojí klidně i dva a půl milionu korun.
Samozřejmě se sem řadí například Coco Chanel, Christian Dior nebo Pierre Cardin.
Boot cut
Když se řekne boot cut, měla byste se okamžitě přenést do 60. let, protože nejde v podstatě o nic jiného, než o klasické zvonáče. Jsou to jakékoliv džíny, které jsou nahoře úzké a dole rozšířené tak, aby zakryly obuv.
Tenhle kousek, by měl být stálici ve vašem šatníku, jelikož se hodí v podstatě pro všechny typy postav a takovýto střih navíc dokáže vyrovnat nedokonalé proporce, jako je větší zadek nebo silnější stehna. Zhubeňující efekt je zkrátka zaručen!
Espadrilky
Espadrilky jsou jistě vaší oblíbenou letní a plážovou obuví, i když možná neznáte jejich pravý název.
Jsou to casual plátěné boty na podpatku či bez něj, které mají podrážku z režného lana a jejich původ můžeme vystopovat až do Španělska, kde je začali šít horalové v Pyrenejích ve 14. Století.
Boty však pojmenovali až Francouzi podle katalánského slova „espart“ které označovalo pevnou trávu, ze které se vyráběly provazy. Svůj boom slavila tato obuv v 80. letech a už je to pár let co zažívá svůj comeback.
Color blocking
Color blocking je trend, který spočívá v kombinování větších ploch různých výrazných barev, přičemž ani jeden tón není dominantní, ale všechny jsou velmi intenzivní, pestré a mohou být i kontrastní.
Nemusí se vždy jednat o jeden kousek oblečení, ale může jít i o celý outfit nebo se dokonce tento termín využívá i v oblasti líčení.
Projdete-li si aktuální kolekce na jaro 2015, zjistíte, že většina návrhářů nemá problém s tímto trendem experimentovat, ba se v něm naopak dokonce vyžívá.