Skip to content
reklama
reklama

4 nepovedené vojenské vynálezy: Stavěli Britové letadlovou loď z ledu?

Armádní výzkumníci se vždy snažili vylepšit bojovou techniku a zaskočit tak své soupeře. Mnohé z vynálezů, původně určených pro vojenské účely, dnes běžně využíváme i v každodenním životě. Třeba vteřinové lepidlo nebo navigační systém GPS.

Avšak existuje také spousta vymožeností, které se naopak vůbec nepovedly… Prohlédněte si největší propadáky armádních vynálezců z celého světa!

1. Ruský tank Car: Kolos, co neujede ani kilometr!

Obří tank Car se do ostré akce nikdy nepodívá
Obří tank Car se do ostré akce nikdy nepodívá.

Nad některými vědeckými experimenty zůstává rozum stát. Během první světové války se ruští inženýři pokusí vytvořit nový typ tanku. Zřejmě inspirováni dobovými bicykly, vytvoří obludnou konstrukci, s dvěma 10metrovými koly a jedním menším vzadu.

Gigantická zbraň dostává honosné jméno „Car“. „Bude projíždět přes zákopy a masakrovat protivníky po stovkách,“ slibují vynálezci. Leč ambiciózní projekt ztroskotá ještě dříve, než může poprvé vyrazit do bitvy.

Při zkouškách v roce 1915 je zjištěno, že kvůli své obrovské váze není tank vůbec schopný pohybu! Malé zadní kolo na měkkém povrchu snadno uvízne a ani dvě obří kola vpředu ho nedokážou vytáhnout. Po tomto fiasku nechají naštvaní konstruktéři stát vozidlo na místě až do roku 1923, kdy je rozmontováno a zničeno.

2. Dělo na motorce: Nápad z nouze nevyšel!

Střelba z kanónu na motorce se ukázala jako velice nepřesná. K obsluze zbraně bylo navíc zapotřebí nejméně 2 mužů, neboť munice musela být přepravována zvlášť.
Střelba z kanónu na motorce se ukázala jako velice nepřesná. K obsluze zbraně bylo navíc zapotřebí nejméně 2 mužů, neboť munice musela být přepravována zvlášť.

Občas se o nějaké motorce říká, že je to pořádné dělo. Francouzi to vzali doslova. Jsme v 50. letech 20. století a největší stát západní Evropy zápasí o udržení svých kolonií v Africe a Asii. Tamní vláda ovšem nemá dostatek peněz, aby si mohla dovolit všechny své války financovat.

Tehdy se zrodí nápad z nouze. Osedlat malý kanón a spojit ho s motorkou. Zpočátku to vypadá jako geniální myšlenka. „Vojáci budou schopni v boji rychle přepravovat silnou palnou zbraň,“ myslí si konstruktéři.

Francie ihned využije nový projekt v probíhajících konfliktech v Alžírsku a Vietnamu. Jenže vzápětí se ukáže, že to byla velká chyba! Dokonce i ze stojící motorky kanón jen málokdy zasáhne určený cíl!

Kromě toho nejsou střelci na motocyklech vůbec chráněni. Naštěstí Francouzi brzy pochopí svůj omyl a „bazuky na kolečkách“ z bojových operací stáhnou.

3. Tank Koule: Nedá se ovládat!

O vývoj tanku ve tvaru Koule se pokoušely snad všechny světové velmoci.
O vývoj tanku ve tvaru koule se pokoušely snad všechny světové velmoci.

„Jen si to představte – po bitevním poli, skrz vznášející se dým, se valí obrovitý neprůstřelný míč řízený jediným člověkem. Snadno překoná zákopy i zátarasy nepřítele a vnese do jeho řad zmatek,“ představují svoji vizi američtí vojenští výzkumníci již v roce 1933.

Přítomní politici a armádní velitelé jim nadšeně naslouchají. O vývoj takzvaného tanku „Koule“ se v následujících dekádách pokoušejí Američané, Němci i Britové. Leč všichni si nakonec musejí nechat zajít chuť.

Bojový transportér má být vyroben z pancíře a pohybovat se pomocí přídavných podpěr a koleček. Řidič uvnitř, dobře ukrytý za neprostupnou stěnou, by mohl zvládat řízení a současně pálit ze dvou kulometů.

Všechny podobné experimenty se ovšem záhy ukážou jako nereálné, především z důvodu ovladatelnosti takového stroje. Postupem času všechny země od šíleného vynálezu ustoupí.

4. Křižník z ledu: Autor nápadu spáchá sebevraždu!

Loď z ledu naštěstí zůstane jen na papíře.
Loď z ledu naštěstí zůstane jen na papíře.

Vítězem nevydařených vojenských vynálezů je bezpochyby nápad britského výzkumníka a novináře Geoffreye Pykea (1893–1948) postavit letadlovou loď z ledu! Myšlenka se zrodí za druhé světové války, když se Britové snaží vymyslet účinnou obranu proti německým ponorkám.

„Led přeci plave za všech okolností a je proto nemožné jej potopit. Současně by se takové plavidlo snadno opravovalo, stačil by kbelík vody,“ vypočítává argumenty Pyke. Ač to zní neuvěřitelně, pro jeho ideu se nadchne dokonce i premiér Winston Churchill (1874–1965) a projekt s krycím názvem „Habbakuk“ dostane zelenou! Kvůli utajení je výroba přesunuta do Kanady. Habbakuk má být připraven k vyplutí do roku 1944. Británie nakonec za nákladný vynález zaplatí 2,5 milionu amerických dolarů! Nicméně do konce války se projekt nepodaří ani přiblížit realizaci.

Geoffrey Pyke později ukončí svůj život sebevraždou.

Foto: www.wikipedia.org www.guernseydonkey.com www.gizmodo.jp www.tumblr.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Čaroděj, který se vyznal v logaritmech
enigmaplus.cz

Čaroděj, který se vyznal...

Být považovaný za čaroděje, neznamená...
Záhadný incident s UFO v Zimbabwe
enigmaplus.cz

Záhadný incident s UFO...

Připomínat na začátku hlavních školních prázdnin...
Naletěla dalšímu podvodníkovi?
nasehvezdy.cz

Naletěla dalšímu podvodníkovi?

Herečka Jiřina...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Pochopila jsem, že zkouška žárlivosti se nevyplácí
skutecnepribehy.cz

Pochopila jsem, že zkouška...

Byla to moje nejlepší...
Nakradli si vojáci revoluční Francie zbraně?
epochalnisvet.cz

Nakradli si vojáci revoluční...

„Budeme hlasovat!“ rozhodnou muži, jakmile...
Toleruje mu milenky, aby zachránila jejich manželství?
nasehvezdy.cz

Toleruje mu milenky, aby...

Po boku ADÉLY...
Skvělé hovězí po burgundsku
tisicereceptu.cz

Skvělé hovězí po burgundsku

Pomalu pečené hovězí na červeném víně...
Výjimečný společník pro letní dny: Šampaňské Mumm Ice Xtra na ledu
iluxus.cz

Výjimečný společník pro letní...

Mumm Ice Xtra představuje jedinečnou interpretaci s...
Bojíte se mikrovlnky? Pak je to zbytečné
panidomu.cz

Bojíte se mikrovlnky? Pak je...

Pověstí okolo ní je spousta. Třeba jak někomu...
Volva dvou světů: Milionové auto a auto za miliony
21stoleti.cz

Volva dvou světů: Milionové...

I ve 21. století existují...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...