V kalendáři bychom sice nalistovali konec března, na fotbalovém stadionu poblíž Glasgow však vládne studený vítr.
I tak diváci oděni v oblecích zvědavě sledují, jak skupinka fotbalistů křepčí a hrdě mává nablýskaným pohárem – kdyby jen věděli, že zrovna drží v rukou jednu z nejstarších trofejí sportovního světa.
Carlisle Bells
Rok:1599
Sport: Dostihy
Ještě z vlády královny Alžběty (1533–1603) se v Anglii konají první dostihy. Museli bychom za nimi do města Carlisle, jenž se objevuje také v názvu trofeje. Žokejové bojují o zvláštní výbavu, v níž bychom našli i dva zvonečky.
Větší z nich má průměr kolem šesti centimetrů, na menším zase najdeme iniciály tehdejšího starosty Henryho Bainese. Podle všeho vítěz obdržel ještě sadu stříbrných šípů, ty se ale časem poztrácí.
Podobně jsou na tom i zvonečky, které někdo zašantročí kolem roku 1690, po dvou stoletích znovu spatří světlo světa! Přežijí celkem 17 panovníků a dnes jsou uloženy ve speciálním pouzdru v muzeu.
Royal Musselburgh Old Club Cup
Rok:1774
Sport: Golf
Krkolomně znějící golfové trofeji sice patří třetí příčka, na druhou stranu jde o nejstarší pohár, o něž se dosud hraje! Ve Skotsku vznikají první golfové oddíly a jedním z nich je i Královský golfový klub z Musselburghu.
A právě na hřišti pátého nejstaršího klubu se zápolí o ceněnou trofej. Nadšenci musí absolvovat devět jamek. Po několika letech se mění pravidla a slávu celého spolku ještě posílí patronát prince Arthura (1850–1942), syna královny Viktorie (1819–1901). Původní turnaj vyhrává Thomas McMillan.
Americký pohár
Rok:1851
Sport: Jachting
Přízvisko poháru může být matoucí, protože nepochází z USA. Už v roce 1848 ho vytvoří královský klenotník Robert Gerrard. Velice brzo se pro trofej, která je ve tvaru konve, vžije název Stolibrový pohár. Jde o narážku na hodnotu.
Jenže jméno se velice brzo mění. Jachtařský závod, kterého se účastní 16 plavidel se koná v roce 1851. Jedna posádka pochází právě ze Spojených států a svou loď pojmenují America.
Předvedou dechberoucí sportovní výkon, při němž zdolají 98 kilometrů a obkrouží ostrůvek Wight, jenž leží v Lamanšském průlivu. Podle kronik se do cíle dostávají s osmiminutovým náskokem! Zápolení sleduje i samotná královna.
„Kdo je druhý?“ zeptá se panovnice. „Obávám se, že to nikoho nezajímá,“ odtuší jí podle vyprávění další z přihlížejících.
Skotský pohár
Rok:1874
Sport: Fotbal
Léta páně 1873 se ve Skotsku rozhodnou, že oficiálně založí fotbalový svaz. Úředníci zorganizují soutěž pro všechny členy. Turnaj odstartuje už 18. října 1873, kdy Renton porazí tým z města Kilmarnock.
Do finále se nakonec probojuje klub Queen´s Park, jenž ve finále hladce přehraje Clydesdale. Onoho 21. března 1874 se tísní na tribunách kolem 2500 diváků. Nadšeně sledují, jak hráči švitoří a do rukou obřadně berou dílo klenotníka z Glasgow.
Pohár měří 50 centimetrů a váží skoro 2,5 kilogramu! Originál končí v muzeum, a tak si vítězové užívají pouze repliky.