Skip to content

4 místa, kde žil Adolf Hitler: Co z nich dnes zbylo?

Proč Hitlerův rodný dům opět vzbudil emoce?

Adolf Hitler (1889–1945) se narodí 20. dubna 1889 v domě v rakousko-uherském městě Branau am Inn, v prvním patře třípodlažního domu. V přízemí je hostinec Gasthof Zum Pommer. Hitlerovi rodiče Alois (1837–1903) a Klára (1860–1907) zde mají pronajatý byt.

Když jsou Adolfovi tři roky, přestěhuje se rodina do Lince. Vůdce v domě v ulici Salzburger Vorstadt dnes připomínají jen železná vrata s iniciálami Martina Bormanna (1900–1945), vedoucího kanceláře Hitlerovy strany.

1
Tady se roku 1889 Hitler narodil.

Ten vůdcův rodný dům prohlásí za národní památník. Na konci války má být dům zbourán, ale nakonec je přestaven na knihovnu, školu, banka, technický institut a nakonec sídlo organizace tělesně hendikepovaných lidí.

Nedávno byl dům na prodej, což vyvolalo vášnivé diskuze.

2
Z původní stavby zbyla jen brána.

Těžko na cvičišti

Přestože Adolfa Hitlera do první světové války nejdřív nechce nikdo nechat narukovat, jako dobrovolník se na bojiště nakonec přeci jen dostane. Výcvik absolvuje roku 1914 právě zde, v Türkentoru, což je mnichovská kasárna, ze které se dodnes zachová jen tato v roce 2010 zrekonstruovaná vstupní brána.

3
Geli tu žila jako ve zlaté kleci. Hitlerův neustálý nátlak a omezování nakonec nevydržela…

Společná adresa s křehkou Geli

Mnichovská adresa Prinzregentenplatz 16 je slavná dodnes. Hitlerův pokoj se nachází ve druhém patře. Dnes dům slouží jako policejní stanice. Hitler zde žije do roku 1933. Po tomto roce pobývá střídavě zde, v Berlíně a v Obersalzbergu.

Do roku 1931 tu bydlí se svou neteří Geli Raubalovou (1908–1931). Dívka se poté zastřelí Hitlerovou pistolí.

hitler_main
Hitler si ve vězení vůbec nežil zle…

Jak se slaví ve vězení?

Na konci roku 1923 skončí Hitler ve věznici Landsberg po nezdařeném puči. Za pokus o převzetí moci v Mnichově dostane trest na pět let za mřížemi, nakonec si tu ale odsedí pouhých devět měsíců. Během věznění napíše knihu Mein Kampf, kde profiluje německý národ jako nadřazený vůči ostatním.

Z dokumentů vyplývá, že i za mřížemi má Hitler uvolněný režim. Navštíví ho tu stovky lidí, mezi nimi například válečný hrdina generál Erich Ludendorff. 19 dní po odsouzení Hitler oslaví ve věznici 35. narozeniny.

Spolu s ním za mřížemi slaví i návštěva čítající na 30 lidí.

800px-Justizvollzugsanstalt_Landsberg_am_Lech
Takhle vypadá vstup do věznice dnes.

Foto: wikipedia.org/Mattes/Rufus46/thomas springer, hitlerpages.com, Bundesarchiv, BILD
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …