Domů     3x slavní Češi, jimž změnila život autonehoda
3x slavní Češi, jimž změnila život autonehoda
30.6.2020

Stačí jen chvíle nepozornosti nebo být v nesprávnou dobu na špatném místě a neštěstí je na světě. Řidiči automobilů o tom vědí své. Nepříjemné události se stávají nejen běžným smrtelníkům, ale také slavným. Kdo z nich si v mysli nese bolestnou vzpomínku?

Stačí jen chvíle nepozornosti nebo být v nesprávnou dobu na špatném místě a neštěstí je na světě. Řidiči automobilů o tom vědí své. Nepříjemné události se stávají nejen běžným smrtelníkům, ale také slavným. Kdo z nich si v mysli nese bolestnou vzpomínku?

Jiří Schmitzer lituje rozkolu s vlastním otcem.
Jiří Schmitzer lituje rozkolu s vlastním otcem.

Jiří Schmitzer: Kvůli nehodě skončí za mřížemi

I oblíbený herec Jiří Schmitzer (*1949) má tajemství, které si za rámeček opravdu nedá. V roce 1986 totiž musí nastoupit do vězení, a to rovnou na tři roky. Důvodem je dopravní nehoda, jejímž je účastníkem.

Po představení v divadle tehdy Jiří odchází domů. Předtím si dá pár skleniček s přáteli a posléze sedne za volant. Při řízení se však střetne s chodcem, který srážku nepřežije.

Na první pohled je sice na vině nebožtík, ovšem Schmitzerovi alkohol v krvi ani trochu nepřilepší. Právě kvůli němu je nakonec shledán vinným z nedbalosti a zamíří rovnou za mříže. Trest si odpykává ve Vinařicích u Kladna.

Protože se ale chová příkladně, je v polovině trestu propuštěn na svobodu. Ten nejhorší trest na něj však teprve čeká po návratu domů.

Kromě výčitek svědomí musí také bojovat s postojem svého otce Jiřího Sováka (1920–2000), taktéž herce, který po tragickém incidentu nemůže synovi přijít na jméno, a dokonce se za něj hluboce stydí.

Jeho odpor je natolik velký, že se se synem zcela odmítne stýkat a jeho děti tak znají dědečka pouze z televize. Jejich vztah se již nikdy nezlepší a v roce 2000 Sovák umírá.

Jiří Schmitzer se později vyjádří v tom duchu, že jej rozkol s otcem nikdy nepřestane mrzet.

Herečka neodhadne správnou rychlost na kruhovém objezdu.
Herečka neodhadne správnou rychlost na kruhovém objezdu.

Chantal Poullain: Rychlá jízda stojí zdraví dva lidi!

Bývalá manželka komika Bolka Polívky (*1949), francouzská herečka Chantal Poullain (*1956), si u soudu v roce 2004 vyslouží roční podmínku a dvacet měsíců zákazu řízení.

Půvabná Chantal tehdy výrazně překročí povolenou rychlost, která na osudném kruhovém objezdu činí 30 kilometrů v hodině. Herečka se však na objezd přiřítí osmdesátkou. V době střetu s druhým vozidlem je rychlost jejího vozu zhruba 53 kilometrů za hodinu.

Svědek nehody, který kolem místa ve zmíněnou chvíli projíždí, popíše, že hereččin Ford Galaxy jede podle něj rychlostí až 190 kilometrů za hodinu. „Já sám jsem jel asi 130 nebo 140 a auto jelo výrazně rychlej, než já,“ popíše.

Kromě nepřiměřené rychlosti nedá Chantal Poullain přednost přijíždějícímu Renaultu Clio, uvnitř kterého cestuje mladý pár. Muž utrpí vážnou komplikovanou zlomeninu pánve a žena poranění jater a žeber.

Herečka jim bezprostředně po události poskytne finanční pomoc a následně se s nimi domluví na půlmilionovém odškodnění, což jí nejspíš před soudem výrazně přilepší. Vzhledem k tomu, že nadýchala 0,3 promile alkoholu, mohl být rozsudek výrazně přísnější.

Sama Chantal sice rezolutně popírá, že by před jízdou pila, přiznává však, že se za volantem zachovala nezodpovědně, a trest přijme bez sebemenších námitek.

Zpěvačka Dara Rolins stání u soudu vedlmi těžce nesla.
Zpěvačka Dara Rolins stání u soudu vedlmi těžce nesla.

Dara Rolins: Za smrtelnou nehodu dostane podmínku

Populární zpěvačka Dara Rolins (*1974) se v roce 2010 dostane do skutečně nezáviděníhodné situace. 10. července dopoledne projíždí Dara svým Mercedesem Šáreckým údolím nedaleko místa, kde bydlí. Cestou se však její vůz střetne s motorkářem.

Muž ve věku 63 let se právě vrací z rybaření. Při nehodě je vážně zraněn a odvezen do střešovické nemocnice, kde je sám zaměstnaný jako sanitář. Po třech hodinách bohužel zemře. Zpěvačka, ačkoli pochopitelně lituje zbytečné smrti, necítí za nehodu odpovědnost.

Zdůrazňuje, že za volant usedla střízlivá, odpočatá a v dobré kondici. Po celou dobu se prý svědomitě věnuje řízení. Chvíli před střetem prý podává dceři na zadní sedačku láhev s pitím, rozhodně však odmítá, že by to s nehodou jakkoli souviselo.

Krátce před střetem se podle svých slov dívá do zpětného zrcátka, aby se mohla vyhnout okolo projíždějícímu cyklistovi. Muže na malém skútru naproti tomu v daném úhlu nemá jak vidět, je přesvědčená Dara.

Soud ovšem nepřesvědčí, a byť odborníci připustí, že určitou vinu na nehodě nese i zesnulý, zpěvačka měla být pozornější. Ze soudní síně po vleklých tahanicích odchází s trestem osmnácti měsíců za mřížemi s odkladem na dva a půl roku.

Kromě toho nesmí tři roky sednout za volant. Přestože díky amnestii v roce 2013 získá Dara čistý trestní rejstřík, i nadále raději jezdí s řidičem. Smutná událost ji zkrátka ovlivnila na celý zbytek života.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor: Alžběta Šemrová
Související články
Historie
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Historie
Jiří z Poděbrad: Jediný král nepocházející z královské dynastie
Husitský král či král dvojího lidu. Tyto přezdívky si vyslouží jediný český král, který nepochází z panovnické dynastie, ale z domácí šlechty. Jiří z Kunštátu a Poděbrad, kališník, který se po celou dobu své vlády snaží o pokojné soužití kališnické většiny s katolickou menšinou. Proč se mu to nedaří? Zikmund Lucemburský (1368–1437) po sobě nezanechává žádného mužského potomka. […]
Historie
Vzdorokrál Karel Albrecht s podporou Čechů usiloval o trůn
Jako „zimní král“ se do historie českých zemí zapisuje Fridrich Falcký. Málokdo však ví, že Čechy mají i svého druhého „zimního krále“. Je jím Karel Albrecht, který se nechává prohlásit českým vzdorokrálem Karlem III., ačkoliv trůn právoplatně patří Marii Terezii… Roku 1713 se Karel VI. (1685–1740), císař Svaté říše římské a král španělský, český a uherský, […]
Historie
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro […]
reklama
zajímavosti
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
Používejte ochranné pracovní pomůcky!
Některá zaměstnání jsou z hlediska pracovního úrazu rizikovější než jiná. Pokud není možné tato zdravotní rizika eliminovat nebo je alespoň částečně omezit, musí zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP). Co mezi ně patří? A opravdu vždy platilo heslo bezpečnost především? Osobní ochranné pracovní prostředky přesně definuje nařízení vlády č. 495/2001 Sb. Tyto prostředky musí […]
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se […]
Na Střeleckém ostrově se volila nová Miss Tourism World Czech Republic 2024!
Dne 27. června 2024 se konala v módním průmyslu očekávaná akce roku. Několik módních přehlídek spojených s finále soutěže Miss Tourism World 2024. Tato prestižní událost se uskutečnila v nádherném prostředí historického města Prahy – na Střeleckém ostrově. A přilákala hosty z různých koutů světa. To vše pod záštitou vlajkové lodi vydavatelství RF-HOBBY, čtrnáctideníku Epocha. […]
svět zločinu
Gianni Versace: Módní génius zastřelen na prahu své vily.
Pokud by člověk neznalý prostředí módního průmyslu měl jmenovat nějakého slavného návrháře, nejspíš by jako jedno z prvních jmen zaznělo právě toto: Gianni Versace, italský génius tohoto oboru, po jehož modelech toužily hollywoodské hvězdy, členové královských rodin i největší osobnosti hudebních pódií. Proč musel zemřít, to se vlastně nikdy uspokojivě nevysvětlilo. Zabiják stále nemá dost […]
Neopatrný střelec bez nohou Oscar Pistorius: Umírající přítelkyni vláčí po schodech
Jihoafrický atlet dlouho svět zajímá především proto, že se jako první hendikepovaný sportovec v historii zúčastní letních olympijských her v Londýně. Vrcholově závodí bez nohou, pouze se speciálními protézami. V únoru 2013 však do povědomí veřejnosti vstoupí tím, že ve svém domě na svatého Valentýna zastřelí svoji přítelkyni, modelku Reevu Steenkampovou. Je 14. únor roku 2013, svátek […]
Jiří Schmitzer: Alkoholový démon si vyžádá život chodce
„Že jsi porazil člověka, to se bohužel může stát, ale žes byl ožralej jak dobytek, to se nepromíjí,“ nemaže se vynikající herec Jiří Sovák (1920–2000) se svým synem Jiřím Schmitzerem krátce poté, co se o tragédii dozvídá. Napjaté vztahy v mládí To, že má i Jiří Sovák pomyslný díl viny na celém neštěstí, tuší jen […]
Sharon Tateová: Krásná herečka zavražděná Mansonovou rodinou
Svým půvabem okouzluje mladičká Sharon Tateová své okolí už od dětství. Roličky v reklamách a televizních seriálech na sebe nenechají dlouho čekat a ve druhé polovině 60. let už je Sharon hollywoodskou hvězdou. Tím spíš, že po jejím boku stojí jeden z tehdy nejvýznačnějších režisérů, Roman Polanski (*1933). Ticho nad Městem andělů Svatba obdivovaného režiséra a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Herucina, poslední chorvatská čarodějnice: Proč ji zachránila císařovna Marie Terezie?
enigmaplus.cz
Herucina, poslední chorvatská čarodějnice: Proč ji zachránila císařovna Marie Terezie?
Jmenovala se Magda Logomer, ve svém okolí však byla známa také pod přezdívkou Herucina. Rodačka z chorvatského města Križevci byla v roce 1758 odsouzena k trestu smrti za čarodějnictví. Výkon hrdelníh
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
Fascinující podívaná aneb Nové triky filmového průmyslu
21stoleti.cz
Fascinující podívaná aneb Nové triky filmového průmyslu
Filmový průmysl se neustále vyvíjí a nové technologie mu umožňují vytvářet stále realističtější a poutavější zážitky pro diváky. Jaké nejmodernější technologie se v současné době používají ve filmech
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
Krejčíková naléhavě shání byt! Její láska skončila?
nasehvezdy.cz
Krejčíková naléhavě shání byt! Její láska skončila?
Hvězda seriálu Ulice má už zase hlavu plnou starostí! Aneta Krejčíková (32) v posledních dnech prosila fanoušky, aby jí pomohli najít byt v Praze, který musí mít do srpna. Pak prý nemá kde bydlet. P
Jsem šťastná, že jsme se s kamarádkou usmířily
skutecnepribehy.cz
Jsem šťastná, že jsme se s kamarádkou usmířily
Znaly jsme se od školky a v dospělosti jsme si spolu pořídily kavárnu. Po letech jsme se pohádaly a strašně si ublížily. Čas vše naštěstí spravil. Od chvíle, kam naše paměť sahá, jsme se kamarádily a plánovaly společnou budoucnost. Když jsme se dostaly na stejnou střední školu, na hotelovku, tak jsme si vysnily, jak si spolu jednou pořídíme cukrárnu!
Elegantní rychlý člun zrozený pro Dubaj
epochalnisvet.cz
Elegantní rychlý člun zrozený pro Dubaj
Loděnice Enata Marine se sídlem ve Spojených arabských emirátech se spojila s novou značkou luxusních jachet Mirarri a vytvořila koncept luxusního rychlého člunu, který svým designem přesně zapadá do životního stylu v prostředí dubajské zátoky.   Pro oblast dubajské zátoky platí to samé, co pro ulice samotné metropole. Pokud tady chcete zapůsobit dopravním prostředkem, musíte mít
Nejkrásnější ostrovy – Řecko
nejsemsama.cz
Nejkrásnější ostrovy – Řecko
Letní dovolená na kterémkoli z řeckých ostrovů je takovou sázkou na jistotu. Počasí tu nezklame nikdy a zdejší pláže jsou vesměs excelentní. Santorini Pláže na ostrově Santorini jsou jedinečné. Mají různobarevné odstíny od černé po červenou a bílou. Moře je až indigově modré a láká ke koupání. Pláž Perissa je jednou z nejdelších na ostrově
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Meteora: Vznášejí se chrámy v oblacích?
historyplus.cz
Meteora: Vznášejí se chrámy v oblacích?
Je to oblast, kde turisty bolí za krkem, protože neustále vzhlížejí k nebi. Tam někde vysoko na vrcholcích nepřístupných pískovcových pilířů se vznášejí chrámy, které dnes mnozí považují za osmý div světa. Dílo přírodních sil Obrovské pískovcové pilíře se začaly v oblasti dnešní řecké Thesálie tvořit před 60 miliony let tektonickou činností a na jejich současné
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
panidomu.cz
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám