Domů     3x slavní Češi, jimž změnila život autonehoda
3x slavní Češi, jimž změnila život autonehoda
30.6.2020

Stačí jen chvíle nepozornosti nebo být v nesprávnou dobu na špatném místě a neštěstí je na světě. Řidiči automobilů o tom vědí své. Nepříjemné události se stávají nejen běžným smrtelníkům, ale také slavným. Kdo z nich si v mysli nese bolestnou vzpomínku?

Stačí jen chvíle nepozornosti nebo být v nesprávnou dobu na špatném místě a neštěstí je na světě. Řidiči automobilů o tom vědí své. Nepříjemné události se stávají nejen běžným smrtelníkům, ale také slavným. Kdo z nich si v mysli nese bolestnou vzpomínku?

Jiří Schmitzer lituje rozkolu s vlastním otcem.
Jiří Schmitzer lituje rozkolu s vlastním otcem.

Jiří Schmitzer: Kvůli nehodě skončí za mřížemi

I oblíbený herec Jiří Schmitzer (*1949) má tajemství, které si za rámeček opravdu nedá. V roce 1986 totiž musí nastoupit do vězení, a to rovnou na tři roky. Důvodem je dopravní nehoda, jejímž je účastníkem.

Po představení v divadle tehdy Jiří odchází domů. Předtím si dá pár skleniček s přáteli a posléze sedne za volant. Při řízení se však střetne s chodcem, který srážku nepřežije.

Na první pohled je sice na vině nebožtík, ovšem Schmitzerovi alkohol v krvi ani trochu nepřilepší. Právě kvůli němu je nakonec shledán vinným z nedbalosti a zamíří rovnou za mříže. Trest si odpykává ve Vinařicích u Kladna.

Protože se ale chová příkladně, je v polovině trestu propuštěn na svobodu. Ten nejhorší trest na něj však teprve čeká po návratu domů.

Kromě výčitek svědomí musí také bojovat s postojem svého otce Jiřího Sováka (1920–2000), taktéž herce, který po tragickém incidentu nemůže synovi přijít na jméno, a dokonce se za něj hluboce stydí.

Jeho odpor je natolik velký, že se se synem zcela odmítne stýkat a jeho děti tak znají dědečka pouze z televize. Jejich vztah se již nikdy nezlepší a v roce 2000 Sovák umírá.

Jiří Schmitzer se později vyjádří v tom duchu, že jej rozkol s otcem nikdy nepřestane mrzet.

Herečka neodhadne správnou rychlost na kruhovém objezdu.
Herečka neodhadne správnou rychlost na kruhovém objezdu.

Chantal Poullain: Rychlá jízda stojí zdraví dva lidi!

Bývalá manželka komika Bolka Polívky (*1949), francouzská herečka Chantal Poullain (*1956), si u soudu v roce 2004 vyslouží roční podmínku a dvacet měsíců zákazu řízení.

Půvabná Chantal tehdy výrazně překročí povolenou rychlost, která na osudném kruhovém objezdu činí 30 kilometrů v hodině. Herečka se však na objezd přiřítí osmdesátkou. V době střetu s druhým vozidlem je rychlost jejího vozu zhruba 53 kilometrů za hodinu.

Svědek nehody, který kolem místa ve zmíněnou chvíli projíždí, popíše, že hereččin Ford Galaxy jede podle něj rychlostí až 190 kilometrů za hodinu. „Já sám jsem jel asi 130 nebo 140 a auto jelo výrazně rychlej, než já,“ popíše.

Kromě nepřiměřené rychlosti nedá Chantal Poullain přednost přijíždějícímu Renaultu Clio, uvnitř kterého cestuje mladý pár. Muž utrpí vážnou komplikovanou zlomeninu pánve a žena poranění jater a žeber.

Herečka jim bezprostředně po události poskytne finanční pomoc a následně se s nimi domluví na půlmilionovém odškodnění, což jí nejspíš před soudem výrazně přilepší. Vzhledem k tomu, že nadýchala 0,3 promile alkoholu, mohl být rozsudek výrazně přísnější.

Sama Chantal sice rezolutně popírá, že by před jízdou pila, přiznává však, že se za volantem zachovala nezodpovědně, a trest přijme bez sebemenších námitek.

Zpěvačka Dara Rolins stání u soudu vedlmi těžce nesla.
Zpěvačka Dara Rolins stání u soudu vedlmi těžce nesla.

Dara Rolins: Za smrtelnou nehodu dostane podmínku

Populární zpěvačka Dara Rolins (*1974) se v roce 2010 dostane do skutečně nezáviděníhodné situace. 10. července dopoledne projíždí Dara svým Mercedesem Šáreckým údolím nedaleko místa, kde bydlí. Cestou se však její vůz střetne s motorkářem.

Muž ve věku 63 let se právě vrací z rybaření. Při nehodě je vážně zraněn a odvezen do střešovické nemocnice, kde je sám zaměstnaný jako sanitář. Po třech hodinách bohužel zemře. Zpěvačka, ačkoli pochopitelně lituje zbytečné smrti, necítí za nehodu odpovědnost.

Zdůrazňuje, že za volant usedla střízlivá, odpočatá a v dobré kondici. Po celou dobu se prý svědomitě věnuje řízení. Chvíli před střetem prý podává dceři na zadní sedačku láhev s pitím, rozhodně však odmítá, že by to s nehodou jakkoli souviselo.

Krátce před střetem se podle svých slov dívá do zpětného zrcátka, aby se mohla vyhnout okolo projíždějícímu cyklistovi. Muže na malém skútru naproti tomu v daném úhlu nemá jak vidět, je přesvědčená Dara.

Soud ovšem nepřesvědčí, a byť odborníci připustí, že určitou vinu na nehodě nese i zesnulý, zpěvačka měla být pozornější. Ze soudní síně po vleklých tahanicích odchází s trestem osmnácti měsíců za mřížemi s odkladem na dva a půl roku.

Kromě toho nesmí tři roky sednout za volant. Přestože díky amnestii v roce 2013 získá Dara čistý trestní rejstřík, i nadále raději jezdí s řidičem. Smutná událost ji zkrátka ovlivnila na celý zbytek života.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor: Alžběta Šemrová
reklama
Související články
Historie
Pomohlo Čingischánovi v budování ohromné říše počasí?
Čingischánova armáda dobývá nová území. Dostává se do Gruzie, Ruska a na Krym a jeho říše se tak rozkládá od Černého moře až k Tichému oceánu. Osudným se obávanému Mongolovi nakonec v roce 1227 stává pád z koně v průběhu tažení proti severočínské dynastii Ťin. Poté umírá. Jak vlastně dokázal mongolský vládce Čingischán (1162–1227) vybudovat tak obrovskou říši? Bylo […]
Historie
Horor za bílého dne: Jatka přeživších z lodi Batavia
Je to skalisko, nebo jde jen o odlesky měsíce na vlnách moře? Zatímco muž ve vraním hnízdě pod vrcholkem hlavního stěžně vidí nebezpečí, kapitán se přikloní k druhé variantě. Téměř 57metrovou plachetnicí Batavia otřese náraz. Poklady naložené v podpalubí nervózně zacinkají. Ani hlavní aktéři v tu chvíli netuší, v jaké hrůzy se zvrhnou následující dva […]
Historie
Mongolský vládce miloval ženy a syrové maso
Válečná vítězství si mongolský vládce užívá plnými doušky.  „Shromážděte všechny ženy z města,“ nařídí vždy po úspěšném tažení svého vojska. Mezi nimi si pak vybírá ty nejhezčí, které mu mají být po vůli. Čingischánovi nestačí, že má kromě Burtaj ještě tři další oficiální manželky. Milenky si Čingischán (1162–1227) volí především z žen a dcer vysoce postavených mužů, […]
Historie
Jak Marie Terezie pomáhala svobodným matkám?
Za porod nemanželského dítěte čeká ženy v habsburské monarchii během první poloviny 18. století smrt. Ještě v roce 1743 se mohou podle platného zákona dočkat stětí hlavy. Ovšem Marie Terezie tuto praxi změní. Ačkoliv je Marie Terezie (1717–1780) velmi silně věřící katolička a katolíci považují početí a porod nemanželského dítěte za hřích, panovnice chápe, že […]
reklama
záhady a tajemství
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
„Až tedy přejdete Jordán, postavíte na hoře Ébalu ony kameny, jak vám dnes přikazuji, a obílíš je vápnem. Vybuduješ tam oltář Hospodinu, svému Bohu, oltář z kamenů, ale nebudeš je opracovávat železem,“ přikazuje Mojžíš (1394/1393–1274/1273 př. n. l.) vojevůdci Jozuovi (†1245 př. n. l.). Ten poslechne a skutečně oltář vybuduje a provádí na něm oběti Hospodinu. […]
Tajemný Ötzi: Z Itala kočovným zemědělcem?
Byl urostlý, svalnatý, měl dlouhé vlasy a tmavou pleť… I přestože se kvůli „zubu času“  poněkud scvrkl a i jeho kštice vzala za své, patří k nejatraktivnějším vědeckým artefaktům. Řeč je o nejslavnější evropské mumii, jejíž tělo odkryl ledovec v Ötztalských Alpách 19. září 1991. Ötzi, jak se ledovému muži dnes přezdívá, přitom nebyl žádným […]
Louis Le Prince: Vynálezce filmu zmizel beze stopy
Vynalezne film dlouho před Edisonem i bratry Lumiérovými. Dva dny předtím, než ho může představit světu, záhadně zmizí. Jak a proč dodnes zůstává záhadou. Francouzský vynálezce Louis Aimé Augustin Prince (1841-??) je sice označován za „skutečného otce kinematografie“, přesto je pro mnohé zcela neznámý. Jak je to možné? Fotí královnu K zachyceným obrázkům má blízko […]
Záhady Velikonočního ostrova: Umíme hýbat sochami, víme, jak dostaly čepice, ale co písmo?
Velikonoční ostrov je stále plný záhad, a proto se téměř nepřetržitě ocitá v ohnisku zájmu vědců. Ti se snaží odpovědět na spoustu otázek. Některé už se jim povedlo odhalit, jiné na svoje rozluštění dosud trpělivě čekají. Kdo byli dávní stavitelé majestátních soch? Tento oříšek rozlouskl současný švédský genetik Pontus Skoglund, když zkoumal DNA potomků původních ostrovanů […]
historie
Méšova stéla popisuje vítězství Moabitů nad Židy
Území Izraele tvoří jedno velké archeologické naleziště, téměř při každém kopnutí do země tu dostávají biblické příběhy reálné obrysy a tajemné postavy z Písma svatého se vynořují z hlubin starověku. Potvrzuje se, že skutečně existovaly. „Můžeme přečíst jedno písmeno a to B, o čemž si ostatní myslí, že by mohlo být začátkem slova Balak,“ říká například Ronald Hendel, profesor […]
Malíř Alfons Mucha v Praze čelil závisti
Nabídka, která se neodmítá. Právě tu dostává Alfons Mucha v létě 1909 v Čechách, kam se na skok vrací. Jde o malířskou výzdobu interiérů čerstvě dostavěného Reprezentačního domu hlavního města Prahy (dnešní Obecní dům). Mucha o tuto práci přitom projeví zájem už v roce 1905. Tehdy malíře Alfonse Muchu (1860–1939) navštíví starosta Prahy Vladimír Srb. (1856–1916), aby mu […]
Podnikání Františka Štěpána Lotrinského zaplatilo dluh v rakouské státní kase
Františka Štěpána Lotrinského láká armáda. K vojenské kariéře však nemá schopnosti a jeho žena Marie Terezie to naštěstí brzy pochopí. Snaží se ho proto přesvědčit, aby neodjížděl k vojsku, a užívá k tomu typicky ženské zbraně. „Uchýlila jsem se k našim obvyklým prostředkům, polibkům a slzám, ale co ty u manžela po devítiletém manželství zmohou? Také jsem ničeho […]
Leopold I. Habsburský omezil robotu na tři dny
Ač flegmatik, rozhodně není lhostejný k tomu, co se v jeho zemi děje. Když v roce 1679 vypuká v celé zemi epidemie moru, šířící se z Uher, bojí se i on. Na jeho příkaz mají úředníci mají vytvořit protimorová opatření na ochranu hlavního města říše. To se jim ale nepodaří. Černá smrt proniká i do Vídně a kosí zdejší chudinu, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
panidomu.cz
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
Také jste si všimli, že stále více lidí nosí na zápěstí chytré hodinky nebo fitness náramek? Pokud byste se i vy rádi nechali pohltit tímto trendem, ale nevíte, k čemu jsou taková zařízení dobrá a jak vybírat, jste na správné adrese. S obojím vám totiž poradíme. Jak vybrat chytré zařízení na zápěstí? Při výběru chytrého zařízení na
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Oceán na Europě obsahuje uhlík
21stoleti.cz
Oceán na Europě obsahuje uhlík
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Zřícenina Lichnice: Obchází tu duch krvavé Milady?
enigmaplus.cz
Zřícenina Lichnice: Obchází tu duch krvavé Milady?
Vyrazit za středověkou atmosférou je v České republice poměrně snadné. Není však moc hradů a jejich zřícenin, které by člověka vtáhly do minulosti takovým způsobem, jako to umí východočeská Lichnice.
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je