Skip to content

3x slavní Češi, jimž změnila život autonehoda

Stačí jen chvíle nepozornosti nebo být v nesprávnou dobu na špatném místě a neštěstí je na světě. Řidiči automobilů o tom vědí své. Nepříjemné události se stávají nejen běžným smrtelníkům, ale také slavným.

Kdo z nich si v mysli nese bolestnou vzpomínku?

Stačí jen chvíle nepozornosti nebo být v nesprávnou dobu na špatném místě a neštěstí je na světě. Řidiči automobilů o tom vědí své. Nepříjemné události se stávají nejen běžným smrtelníkům, ale také slavným.

Kdo z nich si v mysli nese bolestnou vzpomínku?

Jiří Schmitzer lituje rozkolu s vlastním otcem.

Jiří Schmitzer: Kvůli nehodě skončí za mřížemi

I oblíbený herec Jiří Schmitzer (*1949) má tajemství, které si za rámeček opravdu nedá. V roce 1986 totiž musí nastoupit do vězení, a to rovnou na tři roky. Důvodem je dopravní nehoda, jejímž je účastníkem.

Po představení v divadle tehdy Jiří odchází domů. Předtím si dá pár skleniček s přáteli a posléze sedne za volant. Při řízení se však střetne s chodcem, který srážku nepřežije. Na první pohled je sice na vině nebožtík, ovšem Schmitzerovi alkohol v krvi ani trochu nepřilepší.

Právě kvůli němu je nakonec shledán vinným z nedbalosti a zamíří rovnou za mříže. Trest si odpykává ve Vinařicích u Kladna. Protože se ale chová příkladně, je v polovině trestu propuštěn na svobodu. Ten nejhorší trest na něj však teprve čeká po návratu domů.

Kromě výčitek svědomí musí také bojovat s postojem svého otce Jiřího Sováka (1920–2000), taktéž herce, který po tragickém incidentu nemůže synovi přijít na jméno, a dokonce se za něj hluboce stydí. Jeho odpor je natolik velký, že se se synem zcela odmítne stýkat a jeho děti tak znají dědečka pouze z televize.

Jejich vztah se již nikdy nezlepší a v roce 2000 Sovák umírá. Jiří Schmitzer se později vyjádří v tom duchu, že jej rozkol s otcem nikdy nepřestane mrzet.

Herečka neodhadne správnou rychlost na kruhovém objezdu.

Chantal Poullain: Rychlá jízda stojí zdraví dva lidi!

Bývalá manželka komika Bolka Polívky (*1949), francouzská herečka Chantal Poullain (*1956), si u soudu v roce 2004 vyslouží roční podmínku a dvacet měsíců zákazu řízení. Půvabná Chantal tehdy výrazně překročí povolenou rychlost, která na osudném kruhovém objezdu činí 30 kilometrů v hodině.

Herečka se však na objezd přiřítí osmdesátkou. V době střetu s druhým vozidlem je rychlost jejího vozu zhruba 53 kilometrů za hodinu. Svědek nehody, který kolem místa ve zmíněnou chvíli projíždí, popíše, že hereččin Ford Galaxy jede podle něj rychlostí až 190 kilometrů za hodinu.

„Já sám jsem jel asi 130 nebo 140 a auto jelo výrazně rychlej, než já,“ popíše. Kromě nepřiměřené rychlosti nedá Chantal Poullain přednost přijíždějícímu Renaultu Clio, uvnitř kterého cestuje mladý pár.

Muž utrpí vážnou komplikovanou zlomeninu pánve a žena poranění jater a žeber. Herečka jim bezprostředně po události poskytne finanční pomoc a následně se s nimi domluví na půlmilionovém odškodnění, což jí nejspíš před soudem výrazně přilepší.

Vzhledem k tomu, že nadýchala 0,3 promile alkoholu, mohl být rozsudek výrazně přísnější. Sama Chantal sice rezolutně popírá, že by před jízdou pila, přiznává však, že se za volantem zachovala nezodpovědně, a trest přijme bez sebemenších námitek.

Zpěvačka Dara Rolins stání u soudu vedlmi těžce nesla.

Dara Rolins: Za smrtelnou nehodu dostane podmínku

Populární zpěvačka Dara Rolins (*1974) se v roce 2010 dostane do skutečně nezáviděníhodné situace. 10. července dopoledne projíždí Dara svým Mercedesem Šáreckým údolím nedaleko místa, kde bydlí. Cestou se však její vůz střetne s motorkářem.

Muž ve věku 63 let se právě vrací z rybaření. Při nehodě je vážně zraněn a odvezen do střešovické nemocnice, kde je sám zaměstnaný jako sanitář. Po třech hodinách bohužel zemře. Zpěvačka, ačkoli pochopitelně lituje zbytečné smrti, necítí za nehodu odpovědnost.

Zdůrazňuje, že za volant usedla střízlivá, odpočatá a v dobré kondici. Po celou dobu se prý svědomitě věnuje řízení. Chvíli před střetem prý podává dceři na zadní sedačku láhev s pitím, rozhodně však odmítá, že by to s nehodou jakkoli souviselo.

Krátce před střetem se podle svých slov dívá do zpětného zrcátka, aby se mohla vyhnout okolo projíždějícímu cyklistovi. Muže na malém skútru naproti tomu v daném úhlu nemá jak vidět, je přesvědčená Dara.

Soud ovšem nepřesvědčí, a byť odborníci připustí, že určitou vinu na nehodě nese i zesnulý, zpěvačka měla být pozornější. Ze soudní síně po vleklých tahanicích odchází s trestem osmnácti měsíců za mřížemi s odkladem na dva a půl roku.

Kromě toho nesmí tři roky sednout za volant. Přestože díky amnestii v roce 2013 získá Dara čistý trestní rejstřík, i nadále raději jezdí s řidičem. Smutná událost ji zkrátka ovlivnila na celý zbytek života.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor: Alžběta Šemrová
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kapr na bílém víně
tisicereceptu.cz

Kapr na bílém víně

Tak tohle je opravdová lahůdka a...
Osudová cesta
skutecnepribehy.cz

Osudová cesta

Nikdy jsem nebyla velký...
Hemofilici jsou při pandemii pod tlakem
epochalnisvet.cz

Hemofilici jsou při...

Stres a psychické vyčerpání zažívá při pandemii...
Po svatbě doma vládne převážně „Itálie“
nasehvezdy.cz

Po svatbě doma vládne převážně...

Hádky u nich vzplanou...
Nevysvětlitelný hukot trápí obyvatele měst po celém světě
enigmaplus.cz

Nevysvětlitelný hukot trápí...

Přímořské letovisko Nairn na severovýchodě Skotska je...
Dny otevřených ambulancí pro pacienty s lupénkou online
21stoleti.cz

Dny otevřených ambulancí pro...

Lupénka není pouze kosmetickou záležitostí,...
Ve Špindlu září Soyka: Parádní ukázka moderní české kuchyně
iluxus.cz

Ve Špindlu září Soyka: Parádní...

Jednoduché kombinace, prvotřídní kvalita surovin,...
Zničí svému synovi manželství?
nasehvezdy.cz

Zničí svému synovi manželství?

Herečka Lucie...
Mocný duch Podhory: Vládne silnou energií?
epochanacestach.cz

Mocný duch Podhory: Vládne...

Tři kilometry severovýchodně...
Klimatizace: Vybírejte s chladnou hlavou
panidomu.cz

Klimatizace: Vybírejte s...

Také si v rozpálených zdech svého domova...
Cholera jako „tajná“ zbraň prusko-rakouské války
enigmaplus.cz

Cholera jako „tajná“ zbraň...

Válka vedené mezi Pruským královstvím a...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...