Domů     3x příběhy slavných písní: Yesterday vznikla z míchaných vajíček!
3x příběhy slavných písní: Yesterday vznikla z míchaných vajíček!
20.5.2016

Je květen 1965. V podkrovním pokoji ve Wimpole Street se do nového dne právě probouzí dvaadvacetiletý Paul McCartney. A není sám. V hlavě mu už pěknou chvíli rezonuje podmanivá melodie.

Rozespalým krokem se vypotácí z postele, položí ruce na klávesy a vyťuká do nich první tóny Yesterday…

Některé jsou smutné, jiné zase příliš veselé, kuriózní, provokující, apelující. Všechny ale mají jedno společné – stojí za to o nich vyprávět. Vydejte se po stopách světových hitů na jejich cestě z kusu papíru až do čela hudebních hitparád.

Balada ze snu

Píseň: Yesterday

Autor: Paul McCartney

Rok vzniku: 1965

Píše se rok 1965. Duben před nedávnem předal vládu květnu a práce na pátém studiovém albu Help! slavných The Beatles, které má sloužit zároveň jako soundtrack ke stejnojmennému filmu, jsou v plném proudu.

Uprostřed všeho toho shonu se jednoho jarního rána ve svém pokoji ve Wimpole Street v Londýně probouzí Paul McCartney (*1942) s melodií, ve které se odráží „celá nádhera a svěžest snu“. „Pomyslel jsem si:

,To je úžasný, co to jen může být?‘ Vedle postele, hned u okna, stálo pianino. Vstal jsem, posadil se k němu a začal hrát. Bylo to tam. Kompletní věc! Nemohl jsem tomu uvěřit. Vždyť mě napadla ve snu!

Měl jsem pocit, že ji musel složit někdo jiný.“ V obavě, že jde o nechtěný plagiát, tráví pak McCartney několik následujících týdnů obrážením svých hudebních přátel. „Přehrával jsem jim akordy té písně a ptal se:

,Připomíná vám to něco?‘ “ Oslovení muzikanti však vždy jen zakroutí hlavou. „Chvíli mi trvalo, než jsem si to připustil, ale nakonec jsem na ni přilepil drobný štítek a řekl: ,Tak dobře, tak je to moje.‘ “

Včerejšek umíchán z vajíček

Okouzlující tóny však mají jednu vadu. McCartneyho na ně nenapadají žádná vhodná slova. Aby získal představu vokálů, přichází s provizorním textem „Scrambled eggs, oh you’ve got such lovely legs“ („míchaná vajíčka, jaké máte překrásné nohy“).

„Hrál ty svoje Scrambled eggs pořád dokola. Dostalo se to až do stadia, kdy jsem mu řekl: ,Buď tu pitomou písničku dokonči, nebo to vzdej!‘ “ vypráví režisér filmu Help! Dick Lester (*1932).

Vodopád jeho naštvaných slov na Paula zapůsobí a v červnu 1965, během krátké dovolené v Portugalsku, baladu dodělá. Z míchaných vajíček se stává Yesterday.

Dva dny po Paulově návratu z rekreace se tak může její melodií konečně rozezvučet i londýnské studio Abbey Road.

Navzdory tomu, že se i díky smyčcové aranži zcela vymyká všemu, co Beatles do té doby natočili, stává se Yesterday vůbec nejúspěšnější skladbou v historii slavné liverpoolské čtyřky.

A to i přesto, že v Británii nikdy nevyjde na singlu (na podzim 1965 je však píseň měsíc na vrcholu americké singlové hitparády) a nehraje ani nezpívá na ní žádný jiný člen kapely.

Posluchači BBC si ji dokonce zvolí jako nejlepší písničku 20. století a časopis Rolling Stone, stejně jako hudební stanice MTV, ji v roce 2000 prohlásí za nejlepší hit všech dob.

Pátá symfonie rock-and-rollu

Píseň: (I Can’t Get No) Satisfaction

Autor: Keith Richards a Mick Jagger

Rok vzniku: 1965

V témže roce, a dokonce i měsíci, ve kterém se zrodila píseň Yesterday, spatří světlo světa ještě jeden obrovský hit. A stejně jako McCartneyho šlágr, i hudební motiv téhle písně dostane její autor darem do snu.

Na začátku května 1965 přijíždí britská rokenrolová kapela Rolling Stones v čele se zpěvákem Mickem Jaggerem (*1943) do Clearwateru na Floridě, aby tu na baseballovém stadionu Jacka Russella odehrála další koncert v rámci svého v pořadí již třetího amerického turné.

Po vystoupení se pak celá parta přesouvá do hotelu Gulf, aby tu nabrala síly před zítřejším přesunem do Alabamy. Uprostřed noci se z neklidného snění probouzí kytarista Keith Richards (*1943).

Pod očima má kruhy, v hlavě a uších mu však hřmí dunivý kytarový riff.

Malátně se natáhne po svém nástroji, s jehož pomocí nenadálý nápad zvěční na cestovní magnetofon, a poté se spolu se slovy „I can’t get no satisfaction“ (nedostanu žádné uspokojení) znovu noří do říše snů.

Čtyřicet minut chrápání

Když si Richards zkouší druhý den ráno kvapně zaznamenané dílo přehrát, má zpočátku co dělat, aby ho na pásce vůbec našel. „Natočil jsem dvě minuty Satisfaction a 40 minut vlastního chrápání,“ vzpomíná později na první poslech základů budoucího hitu.

Ani přebytek nočních zvuků však jednadvacetiletého kytaristu neodradí od toho, aby záznam ještě v Clearwateru předvedl kolegovi Jaggerovi.

Ten neváhá a chytlavý hudební základ, opatřený zatím jen Richardsovým sloganem „I can’t get no satisfaction“, rychle doplní textem, do kterého umně obtiskne celý svůj klackovsky rebelantský postoj plný protestů proti masové kultuře, bezuzdné komerci a sexuálním normám.

Zpočátku však oba muzikanti, zejména však její autor, v nové skladbě žádný velký potenciál nevidí: „Říkali jsme si, že by to mohlo být slušné béčko nebo písnička vhodná na album, ale nějak jsem se pro ni nemohl nadchnout.

Doopravdy se mi líbila jen tu noc, co jsem ji v tom hotelu složil.“ A Richardsova slova potvrzuje i Mick Jagger:

„Keith ji neměl bůhvíjak v lásce, nechtěl, aby s ní byl vydaný singl, myslím, že ji považoval za příliš jednoduchou.“ Nahrát se ji navíc daří až na druhý pokus, v okamžiku, kdy Keith použije na své kytaře nové přídavné zařízení na zkreslování zvuku, tzv. fuzzbox.

Hit č. 1

I přes všechny pochybnosti a peripetie doprovázející jeho vznik se ze songu brzy stává celosvětový hit.

Je první skladbou Stounů, která vévodí žebříčkům po obou stranách Atlantiku, a to i přesto, že se v Evropě kvůli jejímu sexuálnímu podtextu hraje zprvu jen na pirátských rozhlasových stanicích. „Ta písnička Rolling Stones udělala.

Z jedné kapely z mnoha jsme se přetvořili do něčeho obrovského, až nestvůrného,“ vzpomíná Mick Jagger.

„Pro rock-and-roll je Satisfaction něco jako Beethovenova Devátá symfonie pro klasiku,“ skládá jí poklonu i americký čtrnáctideník Rolling Stone, který ji neváhá v roce 2004 zařadit na druhé místo svého žebříčku 500 největších hitů všech dob. 

Slzy na nebesích

Píseň: Tears in Heaven

Autoři: Eric Clapton a Will Jennings

Rok vzniku: 1992

Začátek 90. let zastihne anglického kytaristu, zpěváka a skladatele Erika Claptona (*1945) v pozici Fénixe vstávajícího z vlastního popela.

Jeho boj s alkoholovou závislostí spěje ke šťastnému konci a před legendárním hudebníkem se tak otvírá vidina lepší, a hlavně střízlivější budoucnosti. Vzápětí po radostné očistě však sráží nelítostný osud Claptona znovu na kolena.

Dne 20. března 1991 umírá jeho čtyřletý syn Conor poté, co nešťastnou náhodou vypadne z okna v 53. patře newyorského mrakodrapu.

„Letěl devětačtyřicet pater, než dopadl na střechu přilehlého čtyřpatrového domu,“ popisuje Clapton jeho poslední okamžiky ve své autobiografii. Po téhle nečekané ráně očekává většina zasvěcených, že Eric před tvrdou realitou opět uteče k alkoholu nebo drogám.

Ten však místo lahve bere do ruky tužku a papír a s pomocí kolegy Willa Jenningse (*1944) začíná v roce 1992 psát píseň, do které touží vtisknout všechnu svou bolest z tragické ztráty jediného syna.

Výsledkem jejich snažení je křehká Tears in Heaven (Slzy na nebesích), jedna z nejsmutnějších a nejotevřenějších balad hudební historie, ze které je dodnes cítit nefalšovaná bolest.

Vyzpívaná bolest

Nedlouho po svém vzniku začíná Tears in Heaven dobývat přední příčky hitparád. V té americké singlové s názvem Billboard Hot 100 skončí až těsně pod vrcholem, na druhém místě. Dojemný singl nakonec získá i tři ceny Grammy, a to v kategoriích:

píseň roku, nahrávka roku a nejlepší mužský popový zpěv. Až do roku 2004 patří balada na Conorovu počest k neodmyslitelným okamžikům každého Claptonova vystoupení. Pak ji však zničehonic přestává hrát. „Složil jsem ji proto, aby to tak strašně nebolelo.

A konečně po třinácti letech je to tu. Nechci, aby se ta bolest, která pomaličku, nenápadně odcházela s každým dalším zazpíváním Tears In Heaven, ještě někdy vrátila.“

Foto: en.wikipedia.org, commons.wikimedia.org, www.flickr.com, vec.wikipedia.org, id.wikipedia.org
Související články
Zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Zajímavosti
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Zajímavosti
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
reklama
záhady a tajemství
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
reklama
historie
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz