Skip to content

3 rybí ošklivky: Zubatá zmije i živoucí fosílie latimérie!

Potápíte se. Najednou proti vám něco zběsile připlouvá. Rybí monstrum. Otevírá tlamu. Uleví se vám, nemá prakticky žádné zuby. Požmoulá vaši ruku, najednou ale ucítíte ostré kousnutí. Muréna má vystřelující čelist, kterou likviduje nepřátele.

Není to ale jediná příšerka, kterou můžete pod hladinou potkat. Představujeme vám hitparádu nejošklivějších rybích potvůrek.

Zmije v rybím podání

Zubatka černá. Jak už její jméno napovídá, vycení na vás řadu pěkně ostrých zoubků. Ty jsou tenké a tak dlouhé, že se jí ani nevejdou do tlamy. Při lapení kořisti však dokáže otevřít svoji čelist až do úhlu 110°, zahnuté řezáky pak znemožní i větší kořisti se vysmeknout.

Predátor je natolik nebezpečný, až si vysloužil přezdívku zmijí ryba. Zubatka si pluje v asi kilometrové hloubce, nejčastěji ji najdeme u jižního cípu Afriky, hejna jsou nedávno spatřena i kolem Bermud.

Podmořská zmije není jedovatá, otrávit potápění ale umí.

Bezzubá“ ryba vystřeluje čelist

Nenechte se zmást. Když na vás papulu otevře muréna, působí tak trochu jak bezzubá stařenka. Její tlama ale zpacifikuje každého. I když se to nezdá, murény mají spoustu zubů, jsou to však malé, drobné jehličky, o to víc skus jimi bolí.

Rybička si pro vás ale umí přichystat překvapení. Má totiž ještě „vystřelovací“ čelist. Schovaná je v hrdle. Když muréna dlouho zápasí s kořistí, prostě tuto tzv. faryngeální čelist vysune a zatne poslední kousanec.

Tato bezzubka má vystřelovací „zásobník“ s pěkně ostrou municí.

Fosilní váleček

Latimérie podivná je buclatý váleček, který má několik ploutví. Není divu, musí rozpohybovat nejen zavalité tělo o váze skoro metráku, úctyhodná je i jeho délka, která dosahuje až do dvou metrů. Lidé si ještě nedávno mysleli, že tento řád vyhynul před 70 miliony lety.

I proto je ryba chráněná, odhaduje se, že se v mořském světě pohybuje už jen 500 kousků. Jedná se o poslední dochovaný druh ryby, ze které se postupně vyvinuli obojživelníci a následně i suchozemští tvorové.

Lidé si mysleli, že latimérie je 70 miliónů let vyhynulá.
Foto: 10tons.dk, wikipedia.org, twitter.com, pinterest.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …