V Evropě snad nebyl jediný panovnický rod, který by nepostihla v jeho historii nějaká tragédie. Na svět přicházeli postižení dědicové trůnu, celé dynastie provázela vážná onemocnění, některé ochromila nečekaná abdikace vládnoucí hlavy rodu nebo její nenadálá násilná smrt. Třeba z rukou atentátníků…
Ti na své vznešené oběti číhali napříč dějinami. Římský král Filip Švábský tak už v roce 1208 doplatil na to, že hned dvakrát překazil sňatkové plány Oty VIII. z Wittelsbachu. Roztoužený ženich si na něj počíhal během říšského sněmu v Bamberku, a když mocný vladař odpočíval na lůžku, dobře mířenou ranou mu dýkou přeťal krční tepnu. Vrah se dal okamžitě na útěk, ale pronásledovatelé mu byli v patách. Dostihli ho o necelý rok později, když se ukrýval v jakési venkovské stodole. Jeho mrtvé tělo pak jen tak pohodili a nikdo je nesměl po celá léta pohřbít.
Francouzské vraždění
Pro francouzský královský rod Valois se staly smrtícími vleklé náboženské války mezi katolíky a hugenoty. Když poslední mužský zástupce dynastie, král Jindřich III., dal najevo, že za svého dědice považuje švagra a protestanta Jindřicha Navarrského, rozlítil tím nejednoho zarytého katolíka. Fanatický dominikánský mnich Jacques Clément se rozhodl si to s panovníkem vyřídit pomocí dýky. Jindřicha III. zastihl roku 1589 v jeho ležení cestou do Paříže a ubodal ho ve chvíli, kdy byl král jen v noční košili. Ani krvavá tečka za vládnutím rodu Valois ale neukončila v zemi galského kohouta náboženské rozpory, a tak si později atentátník počíhal i na Jindřicha Navarrského.
Smrt kvůli hrstce drobných
S postupujícími lety vyšla dýka jako vražedný nástroj z módy. Ruský car Alexandr II. se tak v roce 1881 stal obětí výbuchu bomby, kterou mu přímo pod nohy mrštil v Petrohradě jeden z levicových radikálů. Po výstřelu z pistole umírá řecký král Jiří I. Z bezprostřední blízkosti jej během procházky v Soluni trefil do zad tulák Alexandros Schinas. Když se pak vyšetřovatelé atentátníka ptali na důvod jeho činu, vypověděl, že mu panovník odmítl dát hrst drobných. Smutný konec jinak oblíbeného panovníka otřásl nejen Řeky, ale celou Evropou. Podobně jako další tragédie královských rodů, které najdete na stránkách nového speciálu HISTORY revue.
Titul si můžete koupit zde ZDE