Domů     10 věcí, které jste nevěděli o mocném Interpolu
10 věcí, které jste nevěděli o mocném Interpolu
2.11.2023

Ani FBI, ani Scotland Yard. Titul největší mezinárodní policejní organizace na světě patří Interpolu. Je to už 100 let, co se zrodil. Začátky nejsou jednoduché. Chvíli nad ním dokonce vlaje hákový kříž a šéfuje mu „kat českého národa“ Reinhard Heydrich.

1. S Heydrichem v čele!

Po anšlusu (připojení Rakouska 12. března 1938 k Německu) se celá organizace se sídlem ve Vídni dostane pod kontrolu Adolfa Hitlera (1889–1945) a spol. Většina členských států tehdy odmítne s novým vedením spolupracovat.

Prezidentem Interpolu (tehdy vlastně ještě Mezinárodní komise pro kriminální policii) je totiž jeden zločinec vedle druhého. Všichni umírají předčasně.

Esesáka Ottu Steinhäusla (1879–1940), který do čela organizace nastoupí v roce 1938, připraví o funkci i život v roce 1940 tuberkulóza. Jeho nástupce Reinharda Heydricha (1904–1942), který spojí organizaci s říšskou policií, zase českoslovenští parašutisté.

Arthur Nebe (1894–1945) je oběšen v březnu 1945 za účast na atentátu na Hitlera z 20. července 1944. Na popravišti končí i Ernst Kaltenbrunner (1903–1946), který je po Norimberském procesu v říjnu 1946 oběšen.

Ani FBI, ani Scotland Yard. Titul největší mezinárodní policejní organizace na světě patří Interpolu. Foto: pxfuel
Ani FBI, ani Scotland Yard. Titul největší mezinárodní policejní organizace na světě patří Interpolu. Foto: pxfuel

2. Prostředník v boji se zlem

V současnosti Interpol sdružuje 195 členských států s tím, že každý z nich má své vlastní ústředí. Po celém světě je pak mimo to rozeseto ještě sedm regionálních poboček Interpolu, jehož hlavní sídlo je ve francouzském Lyonu.

Oproti běžné představě není Interpol nadnárodní agenturou pro vymáhání práva a nemá žádné agenty se zatýkacími pravomocemi.

Jde spíše o jakéhosi administrativního prostředníka, koordinující spolupráci mezi policejními složkami svých členských států a poskytující jim pomoc mimo jiné svou rozsáhlou databází trestné činnosti.

3. Výbuchy v centrále

Dne 16. května 1986 otřesou centrálou Interpolu, tehdy sídlící na pařížském předměstí St. Cloud, dvě exploze.

Chvíli předtím útočníci z extremistické skupiny Přímá akce, odpovědné za sérii atentátů a útoků na veřejné budovy, začnou na centrálu pálit z kulometů. Kromě značných materiálních škod je zraněn jeden policista. Najít a potrestat viníky trvá 12 let. V roce 1998 jsou čtyři vůdci Přímé akce odsouzeni každý k 10 letům vězení.

4. Obří databáze zločinu

Databáze Interpolu je skutečně obří. Jen seznam ztracených a odcizených cestovních dokladů obsahuje více než 12 milionů záznamů!

Kromě toho jsou v ní profily zločinců z celého světa, sbírky otisků prstů a fotografií obličejů, seznamy hledaných osob nebo vzorky DNA. Úředníci v ústředí tato data analyzují a poté poskytují členským zemím.

Je to už 100 let, co se zrodil. Foto: pxfuel
Je to už 100 let, co se zrodil. Foto: pxfuel

5. Československo mezi zakladateli

Přelom 19. a 20. století zastihne evropskou policii totálně nepřipravenou na příval zločinců, který navíc neustále roste. „Policisté si uvědomili, že zločinci skutečně cestují mezi zeměmi.

Z jedné země do druhé… Zločin nabyl mezinárodního měřítka,“ popisuje novinář Laurent Greilsamer (*1953). A tak je v roce 1914 svolán do Monaka 1. mezinárodní kongres kriminální policie, na který pošle svého zástupce 24 zemí.

Tady se stanoví dvanáct principů a priorit, které se nakonec stanou základem Interpolu, včetně poskytování přímého kontaktu mezi policií v různých zemích, vytvoření mezinárodního standardu pro forenzní metody a sběr dat.

Setkání tedy dopadne úspěšně, realizaci velkých plánů ale zastaví první světová válka. Po ní myšlenku mezinárodního policejního orgánu oživí Dr. Johannes Schober (1874–1932), prezident vídeňské policie.

Právě do rakouské metropole svolá v roce 1923 v pořadí 2. mezinárodní kongres kriminální policie. Mezi 20 zúčastněnými zeměmi je i Československo.

Dne 7. září 1923 se všichni dohodnou na zřízení Mezinárodní komise pro kriminální policii (ICPC – International Criminal Police Commission).

Na svůj dnešní název, zkratku slov „international police“, tedy Interpol (oficiálně International Criminal Police Organization – INTERPOL), si počká až do roku 1956.

6. V plánu esperanto jako společný jazyk

Jedním z největších úskalí celosvětové policejní sítě je od začátku komunikace. Už v roce 1914, při prvních zakládacích pokusech, je jako společný univerzální jazyk vybrána francouzština.

O devět let později, kdy je Interpol opravdu založen, figuruje v původních plánech ještě jedna řeč – umělý jazyk esperanto, který v roce 1887 vytvoří polský oční lékař Ludvík Lazar Zamenhof (1859 – 1917) v naději, že světu přinese společný způsob komunikace.

Jenže jeho výtvor se nakonec do struktur Interpolu neprotlačí. Jeho vedení se rozhodne, že postačí francouzština a angličtina, ke které následně přibudou ještě španělština (1955) a arabština (1999).

7. Málem mu šéfuje Češka

V roce 2021 kandiduje na pozici prezidenta Interpolu Češka Šárka Havránková, která je v roce 2019 zvolena do nejužšího vedení organizace. Bohužel neuspěje. Ji a další adepty porazí šéf policie Spojených arabských emirátů Ahmad Násir Raísí.

Začátky nejsou jednoduché. Chvíli mu šéfuje i Reinhard Heydrich. Foto: pxfuel
Začátky nejsou jednoduché. Chvíli mu šéfuje i Reinhard Heydrich. Foto: pxfuel

8. Interpol v Praze

Československo je jedním ze zakládajících členů Interpolu.

Ve 20. letech se jeho zástupcem v této organizaci stane Josef Vaňásek (1877–1938), kultovní postava domácí kriminalistiky, která se stane vzorem pro postavu rady Vacátka ze seriálu Hříšní lidé města pražského.

Po druhé světové válce, konkrétně v roce 1952, ale Československo z Interpolu poté, co se dostane do konfliktu se zástupci USA, vystupuje. Vrátí se až po změně režimu v roce 1990. V roce 1993 je následně za plnohodnotného člena přijata Česká republika. Česká pobočka Interpolu sídlí v Praze.

9. Existují případy, od kterých dává ruce pryč

Ne všechny případy, které by Interpol měl možnost ovlivnit, se k němu nakonec dostanou.

Ve snaze být při plnění svého mandátu co nejvíce politicky neutrální, vloží organizace do článku 3 své ústavy zákaz zasahovat do aktivit politické, vojenské, náboženské nebo rasové povahy a zapojovat se do sporů o takové záležitosti.

10. V hledáčku i zloděj století

V současné době je na seznamu nejhledanějších lidí, který vede Interpol, celkem 12 Čechů.

Zcela jistě nejznámější z nich je František Procházka (*1974), jeden z pachatelů rekordní krádeže, při které 1. prosince 2007 zmizí z bezpečnostní agentury na Praze 3 dohromady 540 891 700 korun.

Seznam s ním mimo jiných sdílí Eva Zámečníková (*1981), odsouzená za přípravu nájemné vraždy manžela, nebo vrah manželky a nevlastního syna František Hudec, který je hledaný už od roku 1992.

Foto: pxfuel Tit Foto: pxfuel
Související články
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
Historie
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
Historie
Měl francouzský král Ludvík XIV. nafukovací střeva?
Kromě krásných žen patří mezi vášně francouzského krále také vybrané jídlo. To, co spořádal on, by se vám ale jenom tak sníst nepodařilo. Byla by to náročná porce i pro dospělého. Chcete pozvání k němu na hostinu? Tak vítejte, před množstvím jídla na stole u Ludvíka XIV. (1638–1715) vám bude přecházet zrak. Polévky jsou v menu hned […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz