Domů     10 věcí, které jste nevěděli o královně Alžbětě II.
10 věcí, které jste nevěděli o královně Alžbětě II.

Vždy v dokonale sladěném pastelovém kostýmku, s nezbytnou kabelkou a sršící grácií.

Fascinující ženu s celým jménem Elizabeth Alexandra Mary Windsor známe zkrátka jako královnu Alžbětu II. Kdy potkala osudovou lásku, co dělala, když jí nudil oficiální rozhovor, i jakou poťouchlost jí udělal vnuk Harry? I když bylo královně 96 let, zdálo se, že oplývá aurou jakési nesmrtelnosti. A její skon jakoby udělal tečku za jednou dlouhou érou…

Píše se 21. dubna 1926. V Mayfair, luxusní čtvrti v londýnském West Endu, se právě bojuje o život.

Podle greenwichského středního času (GMT) je přesně 2.40. Císařský řez se naštěstí podaří na výbornou – na svět přichází děvčátko Elizabeth, česky Alžběta (1926–2022), které ale nikdo neřekne jinak, než Lilibeth.

Její matka, Elizabeth Bowes-Lyon (1900–2002), se na porod uchýlí do domu svého otce, hraběte Claude Bowese-Lyonea (1855–1944). V tu chvíli by nikdo nehádal, že obě ženy stanou v čele impéria.

Té první se – aby nebyl v Alžbětách moc zmatek – proto bude říkat „královna matka“. Odmalička pořádkumilovná Lilibeth bude vyrůstat po boku své sestry Margaret (1930–2002). Na jejich vzdělání dohlíží matka spolu s vychovatelkou Marion Crawfordovou (1909–1988).

Jsou jí jen 2 roky – a už má autoritu!

Když má Winston Churchill (1874–1965) první příležitost promluvit si s Lilibeth, jsou jí pouhé 2 roky. Přesto na něj udělá dojem. „Má kouzlo přirozené autority, u dítěte jejího věku nevídané,“ podivuje se.

Brzy se ukazuje, že by oběma princeznám prospěl kontakt s vrstevnicemi. Pod hlavičkou Girl Guides se tedy rozjíždí přímo v Buckinghamském paláci ve své době unikátní škola dívek s titulem.

Hnutí Girl Guides funguje od roku 1909 a vznikne – zjednodušeně řečeno – jako protiváha proti tomu, že děvčata nesmí do skauta.

Láska na celý život… od 13 let!

Narodí se jako řecký a dánský princ na Korfu. Jeho humor je geniální, byť někdy přes čáru. Princ Philip (1921–2021) studuje ve Francii, Německu a Spojeném království. Když je mu 18, dá se k Britskému královskému námořnictvu.

S Lilibeth se prvně potkají, když je jí 8. Po dalším rozhovoru v princezniných 13 letech se do něj Lilibeth až po uši zamiluje. Nejdřív si začnou jen psát… a 20. listopadu 1947 jim zazvoní svatební zvony.

Evakuace? Král nejde, my také ne!

Blitz neboli Blesk. Zhmotněná noční můra, při které německé letectvo Luftwaffe shodí od 7. září 1940 do 1. května 1941 na 16 britských měst přes 100 tun tříštivo–trhavých pum. Lamanšský průliv Británii před útoky neochrání. Jen Londýn je bombardován 71krát.

Během druhé světové války existuje bezpečnostní plán na evakuaci královské rodiny do Kanady. Královna matka se ale k odletu princezen i královského páru vyjádří zcela jasně: „Mé děti beze mě nikam neodjedou. A já nikam neodjedu bez svého královského chotě. A král svou zemi nikdy neopustí.“

Královna Alžběta II. a prezident USA Ronald Reagan na koních u zámku Windsor, červen 1982 Foto: White House Photographic Collection
Královna Alžběta II. a prezident USA Ronald Reagan na koních u zámku Windsor, červen 1982 Foto: White House Photographic Collection

Panovnice s vášní pro zvířata

Lilibeth jsou 3 roky, a již má první jezdecké lekce ve stájích Buckinghamského paláce. K 4. narozeninám dostane shetlandského ponyho.

Obdarovatelem je její dědeček, král Jiří V. (1865–1936), o jehož koníčcích si můžete pro změnu přečíst na straně 40. Alžběta miluje dostihy. Její angličtí plnokrevníci vyhrají přibližně 2000 závodů!

Ke koním inklinuje většina členů královské rodiny. Princ Philip hrál pólo. To po něm podědí také současný král Karel III. (*1948) a oba jeho synové William (*1982) a Harry (*1984).

Královnina vnučka, jezdkyně Zara Tindallová (*1981), je dokonce držitelkou týmového olympijského stříbra ze všestrannosti, zlato má ze Světových jezdeckých her a z roku 2005 titul mistryně Evropy.

Méně známá je královnina záliba v chovatelství poštovních holubů – a hlavně v jejich závodech. Holubníky má na panství Sandringham v Norfolku. Její svěřenci jsou zcestovalí – na nejprestižnějších ze závodů musí až do Jihoafrické republiky.

Princezna Alžběta ve věku sedmi let, portrét od Philipa de László z roku 1933. Foto: CC volné dílo
Princezna Alžběta ve věku sedmi let, portrét od Philipa de László z roku 1933. Foto: CC volné dílo

Na trůn asi neusedne…

Když se Lilibeth narodí, je třetí osobou v následnictví na trůn. Pravděpodobnost, že se jí na hlavě zatřpytí královská koruna, tak není zrovna dechberoucí.

Ale… Její strýc Eduard VIII. (1894 – 1972), po kterém se čeká, že usedne na trůn a bude mít vlastní pokračovatelskou linii, abdikuje kvůli dvakrát rozvedené Američance Wallis Simpsonové (1896–1986).

U moci se tak najednou ocitá jeho bratr a Alžbětin otec, Jiří VI. (1895–1952), který na tuto roli – na rozdíl od bratra – nebyl vůbec připravován. Alžběta je rázem následovnicí trůnu.

Pokud by náhodou Královna matka ještě otěhotněla a měla syna, následovníkem by se stal on. To se však nestane…

A zase ten Harry!

Z vnoučat co do lumpáren vévodí Harry. Babičce jednou s odkazem na její milované psy změní vzkaz na záznamníku: „Ahoj, tady Liz. Teď nejsem na trůnu. Pro horkou linku na Philipa zmáčkněte 1, na Charlese 2 a na corgíky 3.“

Geniální smysl pro humor

Richard Griffin je dnes již bývalý člen královniny ochranky. Jednou ji doprovází na procházce kolem zámku Balmoral v oblasti skotského Aberdeenshire. Narazí na dva americké turisty, kteří královnu nepoznají a vyzvídají, zda ji náhodou někdy nepotkala.

„Já ne, ale tady Dick jí vídá pravidelně,“ přikyvuje královna. Turisté tak královnu poprosí o fotografii s Griffinem. Dvojice se nakonec ještě pro fotku vymění.

„Chtěla bych být mouchou v té místnosti a slyšet, až jim američtí kamarádi vyzradí, jak je to doopravdy,“ směje se královna.

Nahlédněte do tajné kabelkové řeči

Ke královně patří neodmyslitelně její kostýmky – a kabelka. Ta je důležitější, než se zdá. Nejde jen o úložný prostor, ale také prostředek komunikace mezi panovnicí a jejím personálem. Společně mají tajnou kabelkovou „řeč“.

Pokud je královně rozhovor nepříjemný, či ji vyloženě nudí, položí kabelku na zem – aby ji přišel někdo vysvobodit. Podobně dá Alžběta II. najevo, že je třeba vyklidit pozice. Jakmile je kabelka na stole, do 5 minut se odchází.

Kdo si poseděl nejdéle na trůně?

Kdo si za celé dějiny posedí na trůně nejdéle? Podle dobových pramenů by to mohl být egyptský faraon Pepi II. z 3. tisíciletí před naším letopočtem, který stane v čele říše už v 6 letech. U moci pak vydrží 94 let.

Z těch opravdu doložených panovníků by pak Alžbětě II. patřilo se 70 lety a 214 dny 2. místo. Na prvním sedí francouzský Král Slunce Ludvík XIV. (1638–1715), jehož vláda trvá 72 let a 110 dní. A kdo je 3.? Thajský král Ráma IX. (1927–2016). Vládne 70 let a 126 dní.

Foto: CC, úvodní: West Midlands Police
Související články
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Historie
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
reklama
záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
reklama
historie
Emiliano Zapata: Hrdina revoluce a symbol boje za spravedlnost
Na začátku 20. století vládne Mexiku diktátor Porfirio Díaz. Ve společnosti roste korupce a stále více se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými. Nespokojenost vybublá až k revoluci, ke které se přidá i bývalý voják Emiliano Zapata, který sám pochází z chudých poměrů a má bohaté zkušenosti s vykořisťováním ze strany mocných. Jeho válečné znalosti […]
Alexandr VI.: Papež, který toužil po vlastní dceři
Alexandr VI., člen mocné rodiny Borgiů, je jedním z nejkontroverznějších papežů historie. Jeho život byl plný rozporů – byl schopným diplomatem, ale také mužem bez morálních zásad. Povinný kněžský celibát pro něj nic neznamenal, a tak se stal otcem nejméně sedmi nemanželských dětí. Jeho dcera Lucrezia Borgia byla známá svými skandálními vztahy, včetně incestního poměru […]
Špionáž za 2. světové války: Kousek požehnaný od premiéra a školácké chyby Němců
V letech 1939-1945 mají špionážní služby pořádně napilno. Těm britským se často daří dostat Němcům na kobylku. A ti nejednou zkazí, co mohou… Heinrich Kreipe (1895–1976) nově velí německé 22. pěší divizi na ostrově Kréta. Při návratu z kanceláře v Archanes do svého sídla v Knossu večer 26. dubna 1944 zastaví jeho vůz povelem „Halt!“ hlídka. Vyžádá si […]
Osudový výstřel na prezidenta Williama McKinleyho: Jak anarchista změnil dějiny USA
Leon Czolgosz, dělník z Detroitu inspirovaný myšlenkami anarchistky Emmy Goldmanové, se rozhodl změnit svůj osud. Jeho čin, atentát na prezidenta Williama McKinleyho, měl dalekosáhlé důsledky, které navždy změnily směr americké historie. Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz