Domů     10 nejkrásnějších stanic metra na světě
10 nejkrásnějších stanic metra na světě
11.12.2020

Metro už je dnes ve větších městech běžným dopravním prostředkem. Některé stanice nejsou jen pouhé šedé tunely, ale krásná umělecká díla. Které z nich vám svým vzhledem doslova vyrazí dech?

Khalid bin al-Valíd (Burjuman Center)

Kde: Dubaj, Spojené arabské emiráty

Otevření: 9. září 2009

O co jde: Metro v Dubaji patří k nejmladším na světě, rozrůstat se začalo teprve nedávno. Zatím jsou v provozu pouze dvě linky s 53 stanicemi v délce 76 km, celkově se plánuje výstavba čtyř linek o délce 318 km.

Stanice Khalid bin al-Valíd patřila k nejdříve otevřeným, v roce 2012 se přejmenovala na Burjuman Center podle místního nákupního centra. V blízkosti stanice se nachází řada významných konzulátů (Kanady, Egypta, Indie nebo Spojeného království).

Pasažéři si mohou vybrat mezi dvěma třídami, v metru je také vyhrazený vagon pro ženy a děti. Pokud do něj nastoupí muž, hrozí mu pokuta.
Pasažéři si mohou vybrat mezi dvěma třídami, v metru je také vyhrazený vagon pro ženy a děti. Pokud do něj nastoupí muž, hrozí mu pokuta.

Dekorace: Na výstavbě se podíleli i čeští skláři a designéři. Dekorativní osvětlení navrhla česká firma Lasvit. Stanici zdobí osm lustrů od designérky Jitky Kamencové-Skuhravé a má název Voda.

Tvoří je ohýbané strukturované sklo, spojené se stylizovaným proudem vody. Ten je rozfázován do dutých, ručně foukaných skleněných kapek. Střídají se zde odstíny modré barvy, aby podtrhly motiv vody, a proměňují tak sklo v téměř živý organismus. Masivní lustry připomínají skleněné medúzy, jejichž žahadla na konci svítí.

Szent Gellért tér

Kde: Budapešť, Maďarsko

Otevření: 28. března 2014

O co jde: Budapešťské metro patří k nejstarším v kontinentální Evropě, do provozu se dostalo už v roce 1896. V současné době jezdí čtyři linky, ta nejstarší se nazývá Földalatti Vasút. Celkově měří 39 km a má 52 stanic.

Jednou z nejkrásnější je stanice s názvem Szent Gellért tér, která se nachází pod stejnojmenným náměstím na pravém břehu Dunaje. Stanice je dlouhá 87 metrů.

První plány linky M4 pocházejí ze 70. let, stavět se začalo ale až v roce 2006. Výstavbu sedmikilometrové trasy provázela řada korupčních skandálů, linka stála v přepočtu 40 miliard korun.
První plány linky M4 pocházejí ze 70. let, stavět se začalo ale až v roce 2006. Výstavbu sedmikilometrové trasy provázela řada korupčních skandálů, linka stála v přepočtu 40 miliard korun.

Dekorace: Zmodernizovaná zastávka vypadá jako kaleidoskop a připomíná slavné lázně, které se nacházejí hned u východu. Tato zastávka je na lince M4, přičemž její vzhled byl inspirován metrem v Kodani a v Mnichově.

Světlo sem proniká skrze gigantické skleněné průhledy. Bílé geometrické lavice navrhl německý designér Konstantin Grcic.

Solna Centrum

Kde: Stockholm, Švédsko

Otevření: 31. srpna 1975

O co jde: Stockholmské metro tvoří tři linky, na kterých je v provozu sedm tras. První z nich byla otevřena už v roce 1950. Dnes je provozu celkem 100 zastávek.

Svými stanicemi se řadí mezi ty nejkrásnější na světě a je nazýváno nejdelší uměleckou galerií na světě. Stanice metra Solna se nachází přibližně 5 km od centra hlavního města Stockholmu v blízkosti stadionu Friends Arena.

Na výzdobě stockholmského metra pracovalo více než 150 architektů, malířů, sochařů a inscenačních umělců.
Na výzdobě stockholmského metra pracovalo více než 150 architektů, malířů, sochařů a inscenačních umělců.

Dekorace: Na první pohled vypadá Solna centrum jako podzemní jeskyně, v 70. letech ji vytvořili Anders Aberg a Karl-Olov Bjor. Stěny a strop jsou nabarveny na tmavě červenou barvu, která tak vypadá jako zářící láva nebo peklo.

T-Centralen

Kde: Stockholm, Švédsko

Otevření: 24. listopadu 1957

O co jde: Stanice se nachází v centru města, kde se protínají všechny tři linky podzemního systému. Patří tak k nejrušnějším zastávkám a je propojená podchodem pro chodce se stockholmským hlavním nádražím.

Ve stanici se nacházejí dvě oddělená nástupiště, které spojují dlouhé eskalátory v mezipatře. Horní úroveň se nachází 8,5 metru pod zemí, zatímco spodní patro je 14 metrů pod zemí.

V jeden den v roce 2018 se ocitlo ve stanici metra celkem 350 000 cestujících.
V jeden den v roce 2018 se ocitlo ve stanici metra celkem 350 000 cestujících.

Dekorace: Drsné zdi pokrývají obrazy finského umělce Per Olofa Ulvedta, který vykreslil návrhy v krásném odstínu modré, aby nabídl cestujícím pocit klidu v dnešní hektické době.

Kamenný strop pomalovaný bílou a modrou barvou a připomíná římské vavřínové věnce.

Komsomolskaja

Kde: Moskva, Rusko

Otevření: 15. května 1935

O co jde: Moskevské metro tvoří síť dvanácti většinou podzemních linek metra. Je základní páteří celé dopravy ve městě, po Tokiu druhé nejvytíženější na světě. Celý systém měří 333,4 km a má 200 stanic.

Většina z nich je obložena dekorativními kameny, jako je mramor či žula, prostupy zase často zbaví mozaiky či reliéfy. Jedna z nejkrásnějších se nachází na lince Sokolničeskaja a jmenuje se Komsomolskaja.

Architektura metra kombinuje stalinský empír, který je inspirovaný barokní zdobností a honosností z období vlády Petra Velikého a jeho dcery Alžběty Petrovny.
Architektura metra kombinuje stalinský empír, který je inspirovaný barokní zdobností a honosností z období vlády Petra Velikého a jeho dcery Alžběty Petrovny.

Dekorace: Autorem stanice je Alexej Šušev, projekt vypracoval D. N. Čečulin a je to jedna z nejhonosněji vyzdobených stanic ruského metra. Podlaha je vykládána několika druhy žuly, obklad stěn tvoří růžový karský mramor.

Atypické jsou i obvodové balkony, spojené s přechody pro pasažéry. Nástupiště dělí od centrální haly 68 sloupů z bílého mramoru. Strop tvoří žlutobílý štuková výzdoba s osmi monumentálními mozaikami, zobrazující klíčové události a osobnosti ruských dějin. Celou scénu osvětlují obrovské bronzové lustry.

Westfriedhof

Kde: Mnichov, Německo

Otevření: 23. října 1998

O co jde: Metro v Mnichově tvoří základ městské hromadné dopravy.

Poprvé se rozjelo v roce 1971, a to i díky přípravám na XX. letní olympijské hry v roce 1972. Délka jeho linek přesahuje 100 km, přičemž za rok je schopno přepravit 384 milionů cestujících.

V roce 2003 musely být stěny zajištěny ocelovou sítí, protože se jednotlivé kusy ze zdí začaly uvolňovat.
V roce 2003 musely být stěny zajištěny ocelovou sítí, protože se jednotlivé kusy ze zdí začaly uvolňovat.

Dekorace: Stanice se dostala do učebnic architektury díky strohým betonovým zdem a jednoduchému osvětlení. Estetický vzhled má na svědomí výtvarník a architekt Alexander von Branca. Prošla několika rekonstrukcemi.

Nejvíce se ale proslavilo v roce 2001, kdy sem bylo instalováno 11 lamp designéra Ingo Maurera. Ty mají v průměru 3,8 metru a svítí v modré, červené a žluté barvě.

Staroměstská

Kde: Praha, Česká republika

Otevření: 12. srpna 1978

O co jde: První návrh pražského metra představil už v roce 1898 pražský obchodník Ladislav Rott, svého zrodu se dočkalo až o několik desetiletí později.

Slavnostního otevření prvního úseku se dočkalo 9. května 1974, jednalo se o úsek mezi Florencí a Kačerovem. Pražské metro je součástí městské hromadné dopravy, jedná se o tzv. „těžké“ metro sovětského typu.

Dohromady tvoří jeho síť 65,2 km s celkem 61 stanicemi. Trasa A, kde leží i stanice Staroměstská, se v mnoha žebříčcích objevuje na předních místech.

Výstavba stála 265 milionů Kčs
Výstavba stála 265 milionů Kčs

Dekorace: Stanice Staroměstská je trojlodní ražená stanice se zkráceným středním tunelem a osmi páry prostupů na nástupiště. Nachází se 28 metrů pod povrchem.

Jeho povrch tvoří bílý kámen, v prostoru nástupiště převažují červené a zlaté hliníkové eloxované výlisky. Vestibulu dominuje mozaika, která připomíná události Vítězného února 1948 na Staroměstském náměstí. Jejím autorem je akademický malíř Martin Sladký.

City Hall

Kde: New York, Spojené státy americké

Otevření: 27. října 1904

O co jde: Stavba konečné stanice na Dolním Manhattanu započala už v březnu 1900 poblíž radnice podle návrhu renomované architektonické firmy Heins & LaFarge. Hotovou stanici slavnostně otvíral starosta Robert van Wyck.

Zastávka ovšem nikdy neměla důležitou roli, a proto byla posledního prosince 1945 zavřena. I přesto je dnes možné se do stanice podívat a obdivovat její krásy, a to s průvodcem newyorského muzea dopravy. Prohlídky se konají 16x ročně.

Jednalo se o jedinou stanici, která neměla až do roku 1923 instalované turnikety.
Jednalo se o jedinou stanici, která neměla až do roku 1923 instalované turnikety.

Dekorace: Stanice vyniká hlavně vysokými kachlovými stropy od designéra Rafaela Guastavina. Na nástupiště proniká světlo díky broušeným skleněným dlaždicím.

Kvůli zakřivenému nástupišti mohly ve stanici zastavit pouze vozy, které se otevíraly na konci, a ne uprostřed, jak je obvyklé.

Toledo

Kde: Neapol, Itálie

Otevření: 17. září 2012

O co jde: Neapolské metro se skládá ze dvou linek a 26 stanic. Stanice Toledo je jedna z posledních otevřených stanic. Navrhl ji v roce 2004 španělský architekt Oscar Tusquets Blanca.

V roce 2009 byly dokončeny hlavní stavební práce, spuštění se stanice dočkala až v roce 2012. Leží 50 metrů pod povrchem.

Podle nejrůznějších žebříčků je tato stanice nejhezčí na světě.
Podle nejrůznějších žebříčků je tato stanice nejhezčí na světě.

Dekorace: Celá stanice připomíná díky modré barvě podmořský svět. Při stoupání na povrch do centra Quartieri Spagnoli mají lidé pocit, jako by plavali na mořské hladině.

Může za to i 38 metrů dlouhý vír, který září podle intenzity denního světla. Celý vestibul je navíc obložen mozaikou Bisazza, která trochu připomíná sněžení.

Art et Metiers

Kde: Paříž, Francie

Otevření: 19. října 1904

O co jde: Podzemní dráha v Paříži patří mezi ty nejrozsáhlejší, má 16 linek o celkové délce 220 km. Metro bylo otevřeno na počest Světové výstavy v roce 1900, kterou Paříž v té době pořádala. Denně přepraví kolem 4,5 milionu cestujících.

Stanice se nachází pod muzeem, věnovaným francouzskému technologickému pokroku a průmyslovému designu (Conservatoire national des arts et métiers).
Stanice se nachází pod muzeem, věnovaným francouzskému technologickému pokroku a průmyslovému designu (Conservatoire national des arts et métiers).

Dekorace: Za zmínku stojí především stanice Art et Metiers.

Dnešní podobu navrhl belgický umělec Francois Schuiten, který ji v roce 1994 ozdobil kulatými okny obalenými měděnými pláty – vytvořil tak jakousi iluzi ponorky, která se objevuje ve Verneově románu Dvacet tisíc mil pod mořem.

Renovace proběhla u příležitosti 200. výročí založení školy. V přestupní chodbě se dodnes nachází unikátní eskalátor s dřevěnými schody.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Související články
Lifestyle
Divoké americké rodeo: Adrenalin na maximum
Osm vteřin hrůzy, celoživotní sláva. Profesionální rodeo není jen sport – je to souboj člověka s tisícikilogramovou zbraní z masa, kostí a čistého adrenalinu. Zatímco statisíce fanoušků hltají každý pohyb v aréně, jezdci riskují životy v jednom z nejnebezpečnějších představení na planetě. Vítejte ve světě, kde pád neznamená konec, ale teprve začátek bitvy o přežití. […]
Lifestyle
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
Lifestyle
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…   Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si […]
Lifestyle
Kim Čong-il a Mao Ce-tung: Extrémní chutě a nechutné návyky
Zatímco severokorejský vůdce Kim Čong-il utrácel miliony za gurmánské pochoutky, čínský předseda Mao Ce-tung se odmítal mýt. Jaké byly jejich nejbizarnější stravovací návyky? Kim Čong-il: Gurmánský vůdce vyhladovělé země Severokorejský despota Kim Čong-il (1941–2011) se naopak příliš zpátky nedržel. Zatímco země se kvůli jeho programu militarizace potýkala s obrovskými ekonomickými problémy a probíhal tam hladomor, […]
reklama
věda a technika
Čich: Nejmocnější spouštěč emocí
Varuje před zkaženým jídlem či nebezpečným kouřem, vyvolává silné emoce a ovlivňuje sexuální přitažlivost. Řeč je o čichu – nejméně doceněném, ale nejprimitivnějším lidském smyslu, který dokáže ovládat naše chování, aniž bychom si to uvědomovali. Na rozdíl od ostatních smyslů nejdříve vyvolává emoce, vzpomínky či náladu. Pak teprve přichází myšlenkové zpracování. Podle výzkumů je s […]
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
Semena stromů obletěla Měsíc, bakterie ve vesmíru zmutovaly do agresivnějších forem a myši ztratily svaly – vesmírné prostředí má zásadní vliv na živé organismy. Co tyto experimenty prozrazují o dlouhodobém pobytu lidí v kosmu? Měsíční stromy Během mise Apollo 14 obletěla semena pěti druhů stromů (včetně sekvojí) Měsíc. Po návratu na Zemi vyrostly v normální […]
Kladivo a pírko na Měsíci: Jak Apollo 15 potvrdilo Galileiho teorii
V roce 1971 provedli astronauti Apolla 15 jednoduchý, ale revoluční experiment. Na povrchu Měsíce pustili současně geologické kladivo a sokolí pírko. Výsledek? Oba předměty dopadly ve stejný okamžik, čímž potvrdily Galileiho teorii z 16. století. Proč byl tento pokus tak důležitý a co nám říká o gravitaci? Lidé se snaží zkoumat zákonitosti fungování vesmíru už […]
Voda ve vesmíru: Jak si astronauti myjí vlasy?
Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se voda chová zcela jinak než na Zemi. Místo toho, aby tekla, vytváří dokonalé koule, které volně poletují prostorem. Jaké další fascinující vlastnosti má voda v mikrogravitaci a jak se s ní astronauti každodenně potýkají? Vodní koule ve vesmíru Voda se ve vesmíru, respektive v prostředí mikrogravitace, které panuje na […]
reklama
historie
Návštěva ve středověké Číně: V kuchyni preferovali harmonii chutí
Když máte něco dobrého na talíři, nacpeš se k prasknutí? Tak s tím ve středověké Číně nepochodíš. Přežírání Číňané odmítají, ovšem dobré jídlo si vychutnat umějí. Označují ho za skutečné umění, které přirovnávají k poezii nebo malování a zábavu hodnou té nejvyšší šlechty. Kdo má ve středověké Číně vysoké postavení, patří k němu i konzumace vybraných lahůdek. Básník a […]
Vzpomínky na život jako z pohádky. Osud trojice dětí Františka Ferdinanda d´Este
Zvedne hlavu směrem k majestátní věži. Okamžitě jí proběhnou hlavou vzpomínky, jak si tu hrála se svými bratry. Ta doba už je ale dávno pryč, teď v jejím bývalém domově vládnou úplně jiné pořádky. Časy Rakouska-Uherska už zkrátka patří do minulosti. Ten den obrátí vzhůru nohama prakticky celé dějiny následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este (1863–1914) zamíří […]
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“ […]
Titanic: Příběh zkázy, který stále fascinuje svět
14. dubna 1912 se navždy zapsal do historie jako den, kdy nejluxusnější parník své doby, Titanic, narazil do ledovce a navždy zmizel v temných hlubinách Atlantiku. Jeho tragický osud dodnes vyvolává otázky: Mohlo se katastrofě předejít? A co všechno se ještě můžeme dozvědět z trosek, které pomalu mizí v mořských hlubinách? Lokalita: přibližně 600 kilometrů jižně […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz