Domů     Neuvěřitelné: Japonští vědci zmrazili želvušky na dlouhých 33 let!
Neuvěřitelné: Japonští vědci zmrazili želvušky na dlouhých 33 let!
7.3.2016

Občas se říká, že člověk a kůň vydrží vše. Což o to, oba druhy dokážou být velmi odolné, ale v pomyslném žebříčku výdrže v říši živočichů by čelní místa neobsadily. To takové želvušky…

Název želvušky zní docela roztomile, avšak živočich, který je nosí, je pořádně tvrdý. Evoluce mu dala schopnosti, které mu mohou všichni supermani, Jamesové Bondové i další tajní agenti jen se skřípěním zubů závidět.

Zbavit se takové želvušky je docela náročné. Voda na bodu varu? Želvuška se v ní spokojeně koupe. Kapalné hélium, které má teplotu kolem  —270 °C. Malému tvorečkovi možná bude trochu zima, ale oklepe se. Radiace z jaderné pumy?

Svět je v troskách, ale želvuška si z toho nic nedělá. Prostředí bez kyslíku? Želvuška si v něm v klidu usne. Zkrátka, želvuška není velká svými rozměry, vždyť měří jen jeden milimetr, ale svou odolností.

Přitom je docela pomalá a neohrabaná, proto jim angličtina dala název „water bear“ tedy vodní medvěd. Vizuálně želvušky vskutku vzdáleně připomínají miniaturní medvědy, jeden z druhů je pojmenován medvíďátko obecné.

Klasický chlupatý brtník by však asi z podobného srovnání nadšený nebyl, vždyť medvědi dokážou běžet rychlostí až 60 km/h a na svou zavalitost je docela mrštný.

Pro každého astronauta je noční můrou představa, že mu v otevřeném vesmíru selže skafandr. Sice není pravda, že by ve vakuu, kde není žádný tlak, lidské tělo prasklo, ale bez kyslíku do půl minuty přichází bezvědomí a záhy i smrt.

Otevřený vesmír opravdu není vhodné místo k životu. Chlad, vakuum, všudypřítomná a smrtonosná radiace žádnému organismu dobře nedělá. Avšak želvuška si umí poradit i s takovými podmínkami.

Již před deseti lety je vědci z Evropské kosmické agentury vyslali na oběžnou dráhu. Pouzdra, ve kterých malí živočichové nalezli svůj dočasný domov, byla vystavena drsným kosmickým podmínkám. Po návratu výsledky experimentu analyzovali švédští a němečtí vědci.

Výsledek? Želvušky nejen, že přežily, ale záhy po návratu na Zemi se začaly zvesela rozmnožovat. Pobyt ve vesmíru se stal osudným jen deseti procentům ze zkoumaného vzorku.

Nejnovější experiment, který se týká želvušek, mají na svědomí japonští badatelé z Národního institutu polárního výzkumu. I když pojem nejnovější není asi úplně správný termín, protože tento pokus byl zahájen již před třiatřiceti lety.

V té době ještě existoval Sovětský svaz, Německo bylo rozdělené a v Bílém domě úřadoval dnes již zesnulý Ronald Reagan. Právě tehdy Japonci zmrazili kus mechu se želvuškami a na oněch třiatřicet let jej uložili doslova k ledu.

Teplota při uskladnění klesla na —20 °C. Dosavadní rekordní doba, kterou želvušky strávily ve zmrazeném stavu, byla devět let. Nyní byl rekord překonán. Dvě želvušky se po rozmrazení probudily a pokusily se vrátit k normálnímu životu.

Jedné se to nepovedlo, po třech týdnech uhynula, avšak druhá návrat do reality zvládla. Ba dokonce začala klást vajíčka, ze kterých se později vylíhly malé zdravé želvušky.

Čím jsou tyto pro člověka jen stěží pochopitelné vlastnosti želvušek dány? Samozřejmě, že i ona je pozemský tvor, který potřebuje jíst, pít a dýchat kyslík. Avšak ve chvílích, kdy jsou podmínky nepříznivé, želvuška vyplaví do svého těla speciální látku.

Jedná se o druh cukru, který se dokáže proměnit v materiál podobný sklovině či jantaru. Tento cukr poté obalí buňky a chrání je stejně jako brnění ochraňovalo před zraněním středověké rytíře.

Želvuška se poté dostane do stavu podobnému hibernaci, který biologové nazývají kryptobióza. Želvušky při ní sníží svůj metabolismus na pouhých 0,01 % normálního stavu a obsah vody na 1 % běžné situace.

A právě v něm mohou celkem v klidu po dlouhou dobu odolávat mrazu, žáru, tlaku, radiaci i vakuu. Navíc, některé experimenty naznačily, že jejich tělo během kryptobiózy nestárne, protože po probuzení žijí standardní délku života.

Jakmile se poté poblíž spícího těla želvušky objeví voda, cukr v jejím těle začne tát a organismus se zvolna probouzí. Poté se opět může vrátit zpět do života a dokonce se i rozmnožovat. Želvušky po dobu své existence prožily již pět velkých vymírání druhů.

Nijak je to nepoznamenalo, ba naopak, jsou živým důkazem přísloví Co tě nezabije, to tě posílí. Pětkrát zvládnutá apokalypsa jim dala takové schopnosti, o kterých jiní živočichové nemají ani zdání…

Foto: Time, wikipedia,. Google
Související články
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
reklama
zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
reklama
zajímavosti
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Nejdražší vejce světa: Fabergého klenot má hodnotu 432 miliónů korun
Car potřebuje skvostný a neotřelý dárek pro svoji ženu k 20letému výročí zásnub, které připadá na Velikonoce. Jeho dvorní klenotník mu přání splní. Vyrobí přenádherné vejce, které je zároveň šperkem. Carská velikonoční tradice je na světě.   Ruský car Alexandr III. (1845–1894) v roce 1885 pověřuje petrohradského zlatníka německého původu Petera Carla Fabergého (1846–1920), aby vytvořil dárek […]
Dovolte, abych se představil. Jmenuji se krokodýl
Snad každé dítě pozná krokodýla. Obrovského plaza s typickou stavbou těla si totiž není možné splést. Napadlo by vás, že jeho nejbližšími žijícími příbuznými jsou ptáci? Nebo že občas potřebují pomoc od zubaře? Pojďme se proto společně podívat na zoubek jednomu velikánovi, který i přes svou všeobecnou známost umí lecčím překvapit. Krokodýlům se občas přezdívá „živoucí […]
Těžký život albínů: V Africe čelí teroru
Narodit se v Africe s albinismem je něco jako trest. Zejména v málo rozvinutých zemích, kde lidé na venkově věří šamanům, kouzlům a pověrám, žijí albíni v neustálém strachu o svůj život. Mnoho Afričanů totiž věří, že části těl albínů mají magické účinky. Albíni jsou lidé s nepřirozeně bledou kůží, s popelavou barvou vlasů i […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml