Domů     Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
30.4.2024

Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna.

Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.

Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu

Podle našeho kalendáře je právě 12. září 490 př. n. l. a do Athén vbíhá legendární posel Feidippidés. „Zvítězili jsme,“ předá zprávu o triumfu nad Peršany v bitvě u Marathónu a vzápětí umírá vyčerpáním.

Jeho památku si během o délce 42,195 připomínáme každoročním Maratonem.

A právě v této době se začíná 400 kilometrů západně od Teheránu rozrůstat stavební komplex Tacht-e Sulejmán, bašta zoroastrismu a později také Sásánovců, poslední předislámská dynastie v Persii vládnoucí v letech v letech 224 až 651. Zdejší místo je nevídanou syntézou různých vlivů vznikající během celých tisíciletí.

V době největší slávy tu nechybí Chrám ohně, rozlehlé sály paláců a na opulentním nádvoří je dokonce vyvýšené umělé jezero. Světlo se odráží od naleštěných kachlů zdobených hrdinskými výjevy.

Našli byste tu lotosové květy odkazující na buddhismus, ale i prvky z taoismu či konfuciánství. Čínská mytologie se tu hravě potká s výjevy z předislámského Íránu a nakonec i islámského světa.

Petra láká zástupy turistů. Foto: Pixabay
Petra láká zástupy turistů. Foto: Pixabay

Petra: Když se stezky odkloní

U vjezdu do alexandrijského přístavu na malém egyptském ostrůvku Faros je roku 280 př. n. l. dokončena stavba slavného majáku – ve své době zřejmě nejvyšší stavby světa.

A právě tou dobou se začíná stavět v krytém místě, kde se setkávají tři údolí, fascinující Petra. Téhož roku, kdy se v Turecku začíná stavět Nemrut, je Petra na vrcholu sil.

Nic na tom nezmění ani fakt, že do skal vytesávané obydlí sloužila původně jako pohřebiště. Žije tu mezi 30 000 až 40 000 lidmi a bují tu čilý obchod. Petra totiž leží na křižovatce obchodních cest.

O významnosti tohoto místa svědčí i to, že se o Petře dočtete dokonce i v Bibli. Říká se jí Selá, což označuje v hebrejštině skálu či kámen. Historie ale Petře nepřeje.

Nejdříve ji na kolena srazí vítězná muslimská invaze, kvůli které dojde k odklonu obchodních cest z Petry a poté ji postihne série silných zemětřesení. To se již píše přibližně rok 661 našeho letopočtu. V Petře brzy kromě beduínů nebude ani noha…

Palenque zatím ukazuje jen minimum svých tajemství... Foto: Pixabay
Palenque zatím ukazuje jen minimum svých tajemství… Foto: Pixabay

Palenque: Co říkají tajemné nápisy?

Nedaleko šplouchá řeka Usumacinta a my se zrovna nalézáme v mexickém státě Chiapas.

Pokud si sem koupíte letenku, čekají vás nádherná jezera obklopená porostlými skalními úbočími i čarokrásné kaňony… a také historické Palenque, které je sice menší archeologickou lokalitou, než slavnější Tikal nebo Chichén Itzá, ale za návštěvu rozhodně stojí – už kvůli tomu, že si tu genia loci díky menším davům lépe vychutnáte.

Palác tvoří tři propojené budovy s množstvím teras. Nestaví se tu všechno najednou, ale město vzrůstá po staletí. Přibude akvadukt s trojmetrovou klenbou i Chrám nápisů, který od roku 675 slouží jako mauzoleum. Komu? Vládci Kʼinich Janaabʼ Pakalovi (603–683).

Bohužel, sarkofág je bezpečně uchován v jinak přístupném Chrámu nápisů a turisté k němu nemají přístup.

Palenque je samé tajemství. Zdálo by se, že rozluštit nápisy na sarkofágu dnes nebude velký problém. Ale je! Významy si totiž natolik odporují, až lze záhrobní poselství označit za nerozluštěné. A to není vše.

Palenque se vám proti hlavním mezoamerickým archeologickým nalezištím může zdát malé. A zatím je… ovšem ne navždy! Archeologové odhadují, že mají zmapovaných jen kolem 10 procent lokality. Zbytek si zatím pro sebe pevně drží okolní džungle…

Trůny a hlavy soch na západní terase Foto: Klaus-Peter Simon / CC BY-SA 3.0
Trůny a hlavy soch na západní terase Foto: Klaus-Peter Simon / CC BY-SA 3.0

Nemrut: Kdo sesadil bohy z trůnu?

Najdete ji na jihovýchodě turecké Anatolie. Hora Nemrut se tyčí do výšky 2134 metrů a na její umělý vrcholek je zároveň pohřební mohylou. Vystavět ji nechá v roce 62 př. n. l. vládce království Kommagene, Antiochos I. (86 – 31 př. n. l.).

Slavnější jsou ale sochy bohů a samozřejmě i budovatele tohoto unikátu, které sedí stráženy zvířaty na vysokých trůnech.

Mezi lvy a orly tak trůní řečtí, arménští a perští bohové a jim rovný král Antiochos I. A nejde o žádné sošky – k mohyle, která má výšku 49 metrů a průměr 52, se hodí jen majestátní doplňky. V tomto případě osmimetrové. Ovšem… To by musely na svých trůnech setrvat.

Nemrut dnes představuje jeden z nejoblíbenějších turistických cílů Turecka. A to přes to, že posvátné hlavy ledabyle dlí před trůny. Svůj díl na tom mají hned dva faktory. V roce 72 pokoří Řím zdejší Kommagenskou říši. A druhý faktor? Zemětřesení.

S Nemrutem jich zatřáslo během jeho dlouhé historie již několik, a každé se alespoň trochu podepsalo na zdejší památce. A mimochodem, přes všechny otřesy stále něco chybí – vlastní hrobka, kvůli které celé toto unikátní místo vzniklo. Nalézá se pravděpodobně kdesi v hloubi vrcholku.

Nan Madol, slavné a tajemné ruiny. Foto: CT Snow / CC BY 2.0
Nan Madol, slavné a tajemné ruiny. Foto: CT Snow / CC BY 2.0

Nan Madol: Šup s vámi do pece!

Zatímco v našich končinách se pomalu ukládá Velkomoravská říše k rozkladu, v Mikronésii začíná unikátní stavební projekt, který leckomu asociuje moderní Dubaj: Jde o 92 umělých ostrůvků poblíž ostrova Pohnpei.

Přibližně v letech 1150 až 1600 zde bude dokonce náboženské a politické centrum. Vládnoucí Saudeleurové se ale netěší přízni ostrovanů. Na ostrůvku Pahn Kadira si hrají s poddanými mikronéskou pohádku o perníkové chaloupce.

Vybraného jedince nechají vykrmit, obětují jej a nakonec upečou v podzemní peci a v úzkém rodinném kruhu snědí. Když v 17. století přepadnou místní lid nájezdníci z ostrova Kosrae, nestačí se divit. Nanmadolští je oslavují jako osvoboditele!

Nan Madol se rozkládá na více než 18 km². A nejde jen o ostrůvky jako takové. Na korálových útesech dodnes stojí torza kamenných staveb, centrum ostrovní říše vymezuje zeď. Staví se tu z šestihranných čedičových kamenů. A co ještě je na ostrůvcích k vidění?

Například hrobky, stavby pro balzamovače mrtvol i obydlí kněžích. Najdeme tu také věznice. „Lidská kořist“ z jiných kmenů v nich čeká, než budou obětování některému z bohů.

Kilwa Kisiwani: Doktor pro tisíc lidí? Netřeba…

Jeden z nejvýznamnějších přístavů Afriky, a od 13. století nejdůležitější město východního pobřeží. Obchoduje se tu s drahými kovy, perlami i parfémy. Řeč je o Kilwě Kisiwani, ostrově ležícím za 1,5 kilometru širokým průlivem.

V roce 1331 se sem podívá i protřelý cestovatel a významný středověký kartograf Abú Abdallah ibn Battút (1304–1369). „Město Kilwa patří k nejhezčím a nejlépe vystavěným městům, i když je celé ze dřeva,“ poznamená si světoběžník do deníku.

V době největšího rozmachu tu žije na 100 000 lidí. Pokud sem zamíříte v současnosti, bude tu vylidněno. Žije zde už jen méně, než 1000 lidí, na ostrově je jedna škola a pozor – žádná ordinace lékaře…

Foto v úvodu: Petra, Pixabay
Související články
Záhady a tajemství
Od zločinu k slávě: Příběh tanečníka a herce Jana Révaie
Jan Révai začínal jako talentovaný tanečník, ale život ho zavál do vězení za loupežné přepadení benzínové stanice. Během pobytu za mřížemi se zdokonalil ve svém umění a po propuštění se vydal cestou úspěšného muzikálového herce a tanečníka. Jeho příběh je o druhých šancích, odvaze překonávat chyby a proměně z rebela ve vzor. I přes svou […]
Záhady a tajemství
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Záhady a tajemství
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Záhady a tajemství
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
reklama
věda a technika
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
Přírodní antibiotika z našich zahrádek
Stále více lidí se zajímá o nejrůznější alternativy v léčení. Nechtějí se spoléhat jen na uměle vyrobené léky, které sice slibují úlevu a pomoc při celé řadě zdravotních obtíží, ale představují i chemickou zátěž pro náš organismus. Zcela jistě existují i situace, kdy lze zdravotní problémy řešit přírodní cestou. V takových případech není hned nutné […]
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se […]
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
reklama
svět zločinu
Tim Lambesis: Prosím, zabijte moji ženu!
Kromě skutečných fajnšmekrů se běžní milovníci tvrdé hudby někdy tak úplně nevyznají v jejích druzích. Zasvěceným je však jasné, že žánr zvaný metalcore spojuje prvky punku a metalu. A také moc dobře vědí, o kom je řeč, když se vysloví jméno kapely As I Lay Dying a jejího frontmana, zpěváka Tima Lambesise (*1980). Kapela se […]
Shelley Malil: Žárlivec s kuchyňským nožem
Jak velká je pravděpodobnost, že se hollywoodská hvězda stane z chudého chlapce z rybářské osady kdesi v jižní Indii? Malý Shelley Malil (*1964) se nemůže vynadívat na obrazovku jediné televize, kterou ve vesnici mají, a zapřísahá se, že se stane slavným hercem. Podaří se mu to, ale jednou se proslaví ještě něčím jiným. Mezi lékaři […]
Brutální mordy ve vesničce Klučov: Trojnásobného vraha chytili po letech díky DNA
Nevypadá  jako protřelý kriminálník. Připomíná spíš zmateného pijana po dlouhém flámu. Rozhodně nejde o žádného verbálního sprintera. Vyjadřuje se pomalu, zdlouhavě. Často se dívá kamsi do prázdna. Přesto čelí obvinění z brutální trojnásobné vraždy. Jaro roku 1990 je v plném proudu. Plnými doušky si ho užívají i obyvatelé malé obce Klučov na Kolínsku. Ve stavení […]
Heparinový vrah poslal na onen svět sedm pacientů!
Pacient v bezvědomí tiše oddechuje. Nevnímá, že k němu právě přišel zdravotník a do kapačky mu cosi píchl. Je to heparin, snižující srážlivost krve. Brzy nato je na oddělení poplach. Muž silně krvácí. To už ale vrah leží doma s nohama na gauči.  Jen málokdo v České republice nezná jméno Petr Zelenka. Pokud si někdo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Průlomová studie: Mezi autoimunitními poruchami a defekty zubní skloviny existuje souvislost
21stoleti.cz
Průlomová studie: Mezi autoimunitními poruchami a defekty zubní skloviny existuje souvislost
Mezinárodní výzkumný tým, jehož součástí byli vědci z Českého centra pro fenogenomiku a laboratoře transgenních modelů nemocí Ústavu molekulární genetiky AV ČR v centru BIOCEV, odhalil nové poznatky o
Odstavený vlak lákal ke spánku
skutecnepribehy.cz
Odstavený vlak lákal ke spánku
Vlak měl zpoždění, a tak jsem si zkrátila čekání v odstaveném vagonu. Usnula jsem a probral mě vlak, když se dal do pohybu. Vracela jsem se pozdě večer od kamarádky, čekala mě ještě cesta vlakem. Na setmělém nádraží jsem se dozvěděla, že má nemalé zpoždění. Byla mi zima a únavou jsem pomalu ani neudržela hlavu. Měla jsem náročný den,
7 tipů, jak probudit metabolimus
nejsemsama.cz
7 tipů, jak probudit metabolimus
Zrychlit metabolismus při hubnutí je snazší, než si myslíte. To je cesta, jak začít hubnout a zhubnout! Jak tedy zrychlit metabolismus, aby více spaloval? Po třicítce u žen klesá rychlost metabolismu o pět procent. To znamená pomalejší spalování a zvyšování váhy. Ale nemusí tomu tak být. Existují způsoby, jak metabolismus nastartovat a znovu dostat do vyšších obrátek. Existuje hned sedm tipů, které
Hostina z lesa
iluxus.cz
Hostina z lesa
Restaurant Deer v Michalské ulici, jen pár kroků od Staroměstského náměstí, se těší velké oblibě. Příjemný interiér, profesionální servis a dechberoucí pokrmy, které připravuje šéfkuchař Lubomír Dolej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pád Antiochie: Křižáci si město podmanili díky lsti
historyplus.cz
Pád Antiochie: Křižáci si město podmanili díky lsti
Nepřestali doufat, že dokážou Antiochii vyhladovět. Bohemund z Tarentu však s názorem ostatních křižáckých velitelů nesouhlasí. Věří, že mohou město dobýt mnohem dříve a pohodlněji – lstí. Normanský dobrodruh neztrácí čas a mezi obránci získává spojence, který křižákům pomůže dostat se za hradby! Do Byzantské říše vtrhli ve druhé polovině 11. století z východu seldžučtí
Ať se to jen blýská!
panidomu.cz
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě
Evropští šamani současnosti: Kde se s nimi můžete potkat?
epochalnisvet.cz
Evropští šamani současnosti: Kde se s nimi můžete potkat?
Šaman jako prostředník mezi světem nadpřirozena a lidmi nás spojuje s nejstaršími obdobími prehistorie. Z hlediska geografie byl šamanismus původním náboženstvím sibiřských národů. Brzy se však dostává i do našich končin, třeba do Uher, kde se i v pozdním středověku nacházeli šamani-táltosové. Existují a působí na našem kontinentu dodnes? Muž oslovovaný jako táltos právě odložil malý bubínek,
Bábovka se zakysanou smetanou
tisicereceptu.cz
Bábovka se zakysanou smetanou
Vláčná bábovka se hodí jako zákusek po nedělním obědě nebo jako sváteční snídaně. Potřebujete 4 vejce 1 hrnek cukru krupice 2 hrnky polohrubé mouky 1 prášek do pečiva 1 kelímek (200 g) zakys
Naberte inspiraci na jižní Moravě
epochanacestach.cz
Naberte inspiraci na jižní Moravě
Kraj, který proslavilo skvělé víno, honosné hrady a romantické zámky. Malebnou krajinou se vine nespočet cyklostezek a turistických cest. Pokud už znáte Pernštejn i Vranov nad Dyjí a zahrady lednického zámku jste prošli křížem krážem, přijeďte letos za novinkami a neobjevenými skvosty. Jižní Morava si jich má nepřeberně, nudu nepoznáte! Že víno ochutnáte jen o
Lovci duchů v ČR: S kým se jim podařilo navázat kontakt?
enigmaplus.cz
Lovci duchů v ČR: S kým se jim podařilo navázat kontakt?
Takzvaní lovci duchů se rozhodně nevyskytují pouze v hororových filmech. Své vyšetřovatele nadpřirozených jevů má i Česká republika a mnoho z nich je na svých lovech pravidelně úspěšných. Co nebo koho
Touží Denisa Nesvačilová po miminku?
nasehvezdy.cz
Touží Denisa Nesvačilová po miminku?
Stále nemůže najít toho pravého. Hvězda seriálu ZOO Denisa Nesvačilová (32) byla naposledy vášnivě zamilovaná do scenáristy Petra Kolečka (40), ale ten jí bohužel zlomil srdce. Herečka se však svého s