Coca-Cola, dnes ikonický nápoj, začínala jako léčivé tonikum v lékárně Johna Pembertona. Jak se z kokainového elixíru stal nejoblíbenější nápoj světa? Ponořte se do příběhu, který změnil historii nápojů.
Co ukrýval tajný recept na Coca-Colu? Pár listů koky i stimulující ořech kola
Kromě Severní Koreje a Kuby pije Coca-Colu celá zeměkoule. Oblíbený nápoj dal světu americký lékárník John Pemberton v roce 1886. Původně se prodával v lékárně, měl léčit žaludeční potíže a bojovat s únavou, depresemi a bolestmi hlavy.
První nápoj obsahoval kokain, alkohol a další tajné složky. Jaké? A zná dnes svět přísně střežený recept?
Ke Coca-Cole přivedla Pembertona závislost na morfinu
Vynálezce Coca-Coly, John Stith Pemberton (1831–1888), byl lékárník. Coby válečný veterán armády Konfederovaných států amerických prý hledal lék na tlumení bolestí. V dubnu roku 1865 byl raněn šavlí.
Nekonečná bolest jej jako odborníka vedla k experimentování s různými léky proti bolesti. Výsledkem podle všeho byla závislost na drogách, konkrétně morfinu.

To Pembertona motivovalo k další práci. Hledal nápoj, který by pomáhal s bolestí i s problémy se žaludkem. Neustálé vylepšování receptu vyústilo do výroby nápoje, který dnes zná celý svět.
Vezmi lístky koky, trochu ořechu kola a damiánu
Jeden „plagiát“ ale přece jen zaboduje a vlna jeho úspěchu nás fascinuje dodnes.
Na morfinu závislý lékárník ze státu Georgia ve Spojených státech, John Stith Pemberton (1831–1888), do svého Pemberton’s French Wine Coca kromě lístků koky přidává i povzbuzující kola ořechy (kolovník zašpičatělý) a afrodiziakální damiánu (pastala rozprostřená).
Tohle tonikum údajně vhodné zejména pro „dámy a všechny, jimž sedavé zaměstnání způsobuje nervové vyčerpání,” poprvé okouzluje Spojené státy v roce 1866.
Psychoaktivní nápoj
Stimulující nápoj kromě toho, že skvěle chutná, je také velmi účinný. Přiznejme to – obsahuje drogy. Pomáhá od bolestí i trápení se žaludkem, přináší dobrou náladu.
I když je bez alkoholu, obsahuje extrakt z listů koky, výtažek z kolových ořechů a lehce omamnou damiánu. I proto „černou perlu“ čeká další změna receptury.
Už na začátku 20. století je lidstvu stále více jasné, co je extrakt z listů koky zač a co vlastně kokain umí. Takže když v roce 1922 přichází oficiální zákaz kokainu, Coca-Cola je už pár let neškodnou limonádou.
Extrakt z koky zůstává, ale neobsahuje psychoaktivní látky. To autoři receptury dolaďují zvýšením množství kofeinu. Dokonce se i snaží zbavit se koky v receptu úplně.
Na to milovníci „koly“ říkají jasné ne – mění se totiž chuť a název trochu pozbývá na autentičnosti.

Příběh Coca-Coly je příběhem inovace a adaptace. Pembertonův pokus vytvořit lék proti bolesti a únavě se proměnil v nápoj, který definoval moderní kulturu.
I přes změny v receptuře a přísné zákony si Coca-Cola udržela svou jedinečnou chuť a popularitu, která přesáhla hranice Spojených států.
Coca-Cola začala jako lékárnický experiment, který měl léčit tělo i mysl. John Pemberton sice svého globálního úspěchu nedosáhl, ale jeho nápoj se stal symbolem inovace a chuti, která spojuje svět. Příběh „černé perly“ ukazuje, jak může jednoduchá myšlenka změnit svět.