Skip to content

Zirkon: Levnější diamant, nebo nejstarší poklad na Zemi?

Kdo nemá na prsten s diamantem, koupí si jen s obyčejným zirkonem. Dvakrát špatně! Za prvé, zirkon rozhodně není obyčejný, a za druhé, onen „levný“ třpytivý kamínek na šperku většinou vůbec zirkonem není!

Pojďme se těmto podivným paradoxům podívat a zoubek.

Víte, co je na Zemi ze všeho nejstarší? Pokud opomene pár kamenů zbloudilých z vesmíru, nejžhavějším kandidátem je právě zirkon!

U několika vzorků, které jsou nalezeny v roce 1980 v pohoří Jack Hills v Austrálii, je vypočteno stáří 4,375 miliardy let! Vytvořily se tedy na vesmírné poměry jen chviličku (asi 165 milionů let) po vzniku naší planety.

Minerál, který svým chemickým složením není nic jiného než křemičitan zirkoničitý (ZrSiO4), najdeme kromě Austrálie třeba na Srí Lance, v Thajsku, v Kambodži nebo v Jižní Africe. I když jako nerost je vcelku rozšířený, pěkně vyvinuté krystaly využitelné na šperky jsou opravdu vzácné.

Nejčastější barvou přírodního zirkonu je červeno-hnědá se zlatavými odlesky. Foto: Martin_Heigan / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

Kouzelný chameleon

O zirkonu se mluví již v Bibli, údajně je jedním z 12 kamenů, které tvoří základy Jeruzaléma. Ve středověku věří, že vyženě zlé duchy a zajistí bohatství, úctu a moudrost. V mnoha historických období, například ve Viktoriánské Anglii, je zirkon symbolem moci.

A jeho jméno? To pochází z perského zargun, což znamená „zlatě zbarvený“. Právě takový je totiž jeho nejtypičtější odstín – zlato rudý. Může být ale i čistě červený, oranžový, hnědý, žlutý, zelený, fialový, namodralý nebo i jen čirý!

Kde se bere tak pestrá paleta? Většinou ho obarví určité příměsi, ovlivní tvar krystalické mřížky nebo třeba radioaktivita (pak je zelený). A někdy ho stačí jen pořádně zahřát. Když typický hnědý či hnědočervený zirkon dosáhne teploty 800 to 1000 °C, stane se z něj namodralý či zcela bezbarvý kámen.

Skoro jako diamant…

I pokud se všechny barvy vytratí, zirkon bere dech další úžasnou vlastností. Jako čirý láme světlo takovým způsobem, že se blýská do všech stran. A právě tím je hodně podobný diamantu!

Stydět se nemusí ani svou tvrdostí, na Mohsově stupnici dosahuje hodnoty 7,5 (diamant je 10). Dobře se tedy brousí, a zhruba od 20. let minulého století se stane oblíbeným materiálem šperkařů.

Opravdu je tedy tou levnější, a zároveň stejně oslnivou náhražkou diamantu? Ano i ne – když si koupíte třeba „prsten se zirkonem“, v 99 % ho skutečný zirkon nezdobí! Většinou se to jen tak říká.

Modrý zirkon se vyskytuje velmi vzácně, proto je i cennější než diamant. Foto: Martin_Heigan / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

Co je tedy ta levná náhražka?

Diamant je samozřejmě velmi drahý, pravý zirkon však levnou záležitostí také není. Snahy o nahrazení diamantu tedy už dávno vedou jinou cestou. Vyrábějí se různé umělé napodobeniny a nejlépe se to podaří v roce 1976 ve fyzikálním institutu v Moskvě.

Světlo světa spatří kubická zirkonie!

Se zirkonem přeci jen něco společného má – ve struktuře obou se nachází chemický prvek zirkonium. Kubická zirkonie je v podstatě uměle upravený oxid zirkoničitý a vlastně ani tak nevyrábí, jako spíš pěstuje.

Uloží se do kelímků, v nichž dochází k prudkému zahřátí a zároveň zchlazení, díky čemuž zkrystalizuje. Z velkého kusu se poté vybrousí menší a menší zlomky.

Nový materiál hned získá vysokou oblibu a stane se nejčastější náhražkou diamantu. Zirkonie se stejně krásně třpytí, na Mohsově stupnici tvrdosti má hodnotu 8,5 (!) a její cena je oproti přírodním kamenům zanedbatelná.

A že nejde o diamant, ani o prastarý zirkon, nakonec nikomu nevadí…

Je to diamant, pravý zirkon, nebo kubická zirkonie? Laik je většinou v koncích. Foto: Jeffrey Beall / Creative Commons / CC BY-SA 2.0.
Foto: úvodní foto: géry60 / Creative Commons / CC BY-ND 2.0. 1, 2, 3: Creative Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Příroda
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Havárie UFO u Shag Harbour opět ožívá: Oceánologové pátrali po vraku objektu
epochalnisvet.cz

Havárie UFO u Shag Harbour opět...

Před 54 lety pozorovali svědkové v blízkosti kanadské...
Boj o poklad generála Jamašity
enigmaplus.cz

Boj o poklad generála Jamašity

Tomojuki Jamašita byl generál a vysoký vojenský...
Chřest s holandskou omáčkou a výtečným steakem
tisicereceptu.cz

Chřest s holandskou omáčkou a...

Opravdový luxus pro sváteční příležitosti!...
Když pes potřebuje „záchranku“
panidomu.cz

Když pes potřebuje „záchranku“

Že se psem není všechno v pořádku, vnímavý...
Důkaz reinkarnace? Anglická dvojčata byla dokonalým ztělesněním mrtvých sester
enigmaplus.cz

Důkaz reinkarnace? Anglická...

Reinkarnace, tedy přechod duše zemřelého do jiného...
Může jim to vydržet?
nasehvezdy.cz

Může jim to vydržet?

Nejdřív svou lásku...
Čistá a ekologická domácnost, co má styl
iluxus.cz

Čistá a ekologická...

Eko drogerie je fenomén, nad kterým prostě nemůžete zavírat...
Dala si dítě jako podmínku vztahu?
nasehvezdy.cz

Dala si dítě jako podmínku...

Herečka MALVÍNA PACHLOVÁ...
Francouzská elegance s výraznými doplňky
rezidenceonline.cz

Francouzská elegance s...

Bílé srdce neoklasicistního bytu bije v tepu...
Švýcarsko: Země lanovek a železnic
epochanacestach.cz

Švýcarsko: Země lanovek a...

Švýcarsko je stát...
Moje láska byla výhra
skutecnepribehy.cz

Moje láska byla výhra

Všechno začalo malou...
Muž, či žena?
21stoleti.cz

Muž, či žena?

Archeologický tým objevil ve Statenicích u Prahy...