Skip to content
reklama
reklama

Zirkon: Levnější diamant, nebo nejstarší poklad na Zemi?

blank

Kdo nemá na prsten s diamantem, koupí si jen s obyčejným zirkonem. Dvakrát špatně! Za prvé, zirkon rozhodně není obyčejný, a za druhé, onen „levný“ třpytivý kamínek na šperku většinou vůbec zirkonem není!

Pojďme se těmto podivným paradoxům podívat a zoubek.

Víte, co je na Zemi ze všeho nejstarší? Pokud opomene pár kamenů zbloudilých z vesmíru, nejžhavějším kandidátem je právě zirkon!

U několika vzorků, které jsou nalezeny v roce 1980 v pohoří Jack Hills v Austrálii, je vypočteno stáří 4,375 miliardy let! Vytvořily se tedy na vesmírné poměry jen chviličku (asi 165 milionů let) po vzniku naší planety.

Minerál, který svým chemickým složením není nic jiného než křemičitan zirkoničitý (ZrSiO4), najdeme kromě Austrálie třeba na Srí Lance, v Thajsku, v Kambodži nebo v Jižní Africe. I když jako nerost je vcelku rozšířený, pěkně vyvinuté krystaly využitelné na šperky jsou opravdu vzácné.

blank
Nejčastější barvou přírodního zirkonu je červeno-hnědá se zlatavými odlesky. Foto: Martin_Heigan / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

Kouzelný chameleon

O zirkonu se mluví již v Bibli, údajně je jedním z 12 kamenů, které tvoří základy Jeruzaléma. Ve středověku věří, že vyženě zlé duchy a zajistí bohatství, úctu a moudrost. V mnoha historických období, například ve Viktoriánské Anglii, je zirkon symbolem moci.

A jeho jméno? To pochází z perského zargun, což znamená „zlatě zbarvený“. Právě takový je totiž jeho nejtypičtější odstín – zlato rudý. Může být ale i čistě červený, oranžový, hnědý, žlutý, zelený, fialový, namodralý nebo i jen čirý!

Kde se bere tak pestrá paleta? Většinou ho obarví určité příměsi, ovlivní tvar krystalické mřížky nebo třeba radioaktivita (pak je zelený). A někdy ho stačí jen pořádně zahřát. Když typický hnědý či hnědočervený zirkon dosáhne teploty 800 to 1000 °C, stane se z něj namodralý či zcela bezbarvý kámen.

Skoro jako diamant…

I pokud se všechny barvy vytratí, zirkon bere dech další úžasnou vlastností. Jako čirý láme světlo takovým způsobem, že se blýská do všech stran. A právě tím je hodně podobný diamantu!

Stydět se nemusí ani svou tvrdostí, na Mohsově stupnici dosahuje hodnoty 7,5 (diamant je 10). Dobře se tedy brousí, a zhruba od 20. let minulého století se stane oblíbeným materiálem šperkařů.

Opravdu je tedy tou levnější, a zároveň stejně oslnivou náhražkou diamantu? Ano i ne – když si koupíte třeba „prsten se zirkonem“, v 99 % ho skutečný zirkon nezdobí! Většinou se to jen tak říká.

blank
Modrý zirkon se vyskytuje velmi vzácně, proto je i cennější než diamant. Foto: Martin_Heigan / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

Co je tedy ta levná náhražka?

Diamant je samozřejmě velmi drahý, pravý zirkon však levnou záležitostí také není. Snahy o nahrazení diamantu tedy už dávno vedou jinou cestou. Vyrábějí se různé umělé napodobeniny a nejlépe se to podaří v roce 1976 ve fyzikálním institutu v Moskvě.

Světlo světa spatří kubická zirkonie!

Se zirkonem přeci jen něco společného má – ve struktuře obou se nachází chemický prvek zirkonium. Kubická zirkonie je v podstatě uměle upravený oxid zirkoničitý a vlastně ani tak nevyrábí, jako spíš pěstuje.

Uloží se do kelímků, v nichž dochází k prudkému zahřátí a zároveň zchlazení, díky čemuž zkrystalizuje. Z velkého kusu se poté vybrousí menší a menší zlomky.

Nový materiál hned získá vysokou oblibu a stane se nejčastější náhražkou diamantu. Zirkonie se stejně krásně třpytí, na Mohsově stupnici tvrdosti má hodnotu 8,5 (!) a její cena je oproti přírodním kamenům zanedbatelná.

A že nejde o diamant, ani o prastarý zirkon, nakonec nikomu nevadí…

blank
Je to diamant, pravý zirkon, nebo kubická zirkonie? Laik je většinou v koncích. Foto: Jeffrey Beall / Creative Commons / CC BY-SA 2.0.
Foto: úvodní foto: géry60 / Creative Commons / CC BY-ND 2.0. 1, 2, 3: Creative Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Na správnou diagnózu čekají lidé se sklerodermií roky
epochalnisvet.cz

Na správnou diagnózu čekají...

Poporodní deprese, lupus,...
Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly
epochanacestach.cz

Noc vědců v Národním zemědělském...

Už pošesté se Národní...
Kdo se jim pokouší zničit manželství?
nasehvezdy.cz

Kdo se jim pokouší zničit...

Stabilnější pár byste v...
Záhadný batutut: Co je zač tento malý bigfoot z Vietnamu?
enigmaplus.cz

Záhadný batutut: Co je zač...

Hluboké vietnamské džungle prý mohou obývat...
Speciální edice malých psacích per Montblanc Heritage  „Rouge et Noir“ Baby
iluxus.cz

Speciální edice malých...

Kolekce Montblanc Heritage je poctou...
Rychlá kedlubnová pomazánka
tisicereceptu.cz

Rychlá kedlubnová pomazánka

Pokud se vám někdy podaří odolat tomu,...
Dvounohá robotka Cassie láme rekordy v běhu
21stoleti.cz

Dvounohá robotka Cassie láme...

Podle vědců je lidské tělo jako...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Ze zlatokopky jsem se stala zamilovanou ženou
skutecnepribehy.cz

Ze zlatokopky jsem se stala...

Stýkala jsem se se starším...
UFO nad Washingtonem: 70 let stará záhada zůstává bez vysvětlení
enigmaplus.cz

UFO nad Washingtonem: 70 let...

V červenci 1952 ve Washingtonu dochází k sérii...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...