Skip to content

Záhadný Cosimo Ruggieri: Opravdu ovládal tajemné síly?

Královna Kateřina Medicejská opouští Louvre. Za vše prý může věštec a mág Cosimo Ruggieri, který jí prorokoval, že zemře poblíž Saint Germain. Protože Louvre patří do diecéze St. Germain l’auxerrois, chce být královna co nejdál odsud.

Proč má Ruggieri na mocnou ženu takový vliv?

Snad žádná panovnice šestnáctého století nebyla tak proslulá svou láskou k okultním vědám jako francouzská královna Kateřina Medicejská (†1589). Kromě slavného Nostradama (†1566) u ní našel útočiště i její krajan Cosimo Ruggieri (†1615). Tento muž si vysloužil poněkud neblahou pověst, zahrával si prý s černou magií, zároveň však byl královniným věrným služebníkem a jeho předpovědi dodnes udivují svou přesností. Oč usiloval do tajných věd zasvěcený Ital?

File source: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:KatharinavonMedici.jpg
Na dvoře Kateřiny Medicejské našli útočiště věhlasní astrologové.

Oddaný ochránce koruny nebo nebezpečný protivník?

Královna Kateřina si zoufá. Po mnoha letech zůstává její manželství stále bezdětné. Přitom jí její astrolog Ruggieri předpověděl, že se stane matkou celkem deseti dětí. Obelhal ji snad? Vždyť jeho předpověď, že se stane královnou, se navzdory jejímu sňatku s druhorozeným synem francouzského krále skutečně naplnila.

Naštěstí se její učený krajan nemýlí ani tentokrát. Po téměř jedenácti letech od svatby Kateřina Medicejská porodí svého prvního syna Františka. Po něm následuje jeho devět sourozenců. Pokud měla Kateřina nějaké pochybnosti o Ruggieriho schopnostech, nyní mu plně důvěřuje.

Tato důvěra však zakolísá, když je v roce 1574 odhaleno spiknutí proti jejímu synu králi Karlu IX. († 1574). Zdá se, že v něm má prsty právě Ruggieri, protože král měl být údajně odstraněn pomocí voskových figurek se zapíchanými špendlíky.

Ty používá právě královnin astrolog, který se holedbá, že jejich prostřednictví dokáže uškodit i přinést prospěch! Ital je uvězněn, avšak pak dochází k něčemu skutečně podivnému. Přestože Karel IX. zemře v strašlivých mukách, Kateřina po několika letech Ruggieriho omilostní.

Byl ve skutečnosti astrolog jejím špiónem, jak se domnívají někteří historikové?

voodoo-dolls-1
Ruggieri se chlubil, že pomocí voskových figurek dokáže uškodit i přinést prospěch. To mu však vyneslo hned dvě obvinění ze spiknutí.

Osudu nelze uniknout

„Zemřete poblíž Saint Germain,“ dozví se prý královna od svého dvorního astrologa. Strach ji vyhání z Louvru i z nedokončeného sídla v Tuilerejích. Jenže Ruggieriho věštba se přesto naplní. Poslední pomazání jí totiž přichází dát kněz Julien de Saint Germain. Jde o pouhou náhodu? Stala se tato předpověď i pro další představitele vládnoucího rodu důkazem, že Ruggieri skutečně ovládá tajemné síly? V roce 1598 čelí Ruggieri podruhé vážnému obvinění. Tentokrát měl prý pomocí voskové panenky usilovat o odstranění krále Jindřicha IV. Navarského († 1610). Dokáže se astrolog obhájit i bez pomoci své nejoddanější posluchačky? Ruggieri tvrdí, že jenom díky jeho přímluvě ušetřila Kateřina Medicejská v roce 1572 Jindřichův život. V té době byl totiž budoucí panovník Francie ještě hugenotem (představitelem protestantského křesťanství) a právě hugenoty nechala královna matka povraždit během takzvané Bartolomějské noci.

Proč by měl nyní astrolog usilovat o zničení života, který předtím zachránil? Král Ruggieriho obhajobě uvěří a věhlasný mág opět unikne popravě. Čím si dokázal získat důvěru vládců Francie? Obratnou manipulací nebo čáry?

Bartolomějská noc
Během Bartolomějské noci zahynuly na královnin příkazy stovky protestantů. Ušetřila Kateřina Medicejská Jindřicha Navarrského díky přímluvě svého astrologa?

Slavný konec

Naposledy se tajemný Ital zapíše do podvědomí Francouzů, když umírá. K jeho lůžku se prý dostaví několik zpovědníků, kterým mág řekne následující slova: „Běžte všichni pryč! Všichni jste šílení. Neexistují žádní démoni kromě našich nepřátel, kteří nás mučí v tomto světě, neexistují žádní bohové kromě králů a princů, kteří nám mohou dát pocty a majetek.

“ Těžko mít církvi za zlé, že po takovém rouhání, odmítla Ruggieriho pohřbít v posvěcené půdě. Nejsou však astrologova slova jenom smyšlená, aby potvrdila jeho pověst čarodějníka?

mág
Opravdu se Ruggieri před svou smrtí odmítl vyzpovídat, čímž potvrdil svou pověst čarodějníka, kterému není nic svaté?
Foto: www.guide-astro.fr, sarkabayerova.blog.idnes.cz, meowchie.snydle.com, www.lovendal.ro, www.legrandtour.fr, 1nildown2oneup.net
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Chci se nebát kráčet po ulici
skutecnepribehy.cz

Chci se nebát kráčet po ulici

Prvotní zamilovanost člověku...
8 tipů na dekorace do malého bytu
iluxus.cz

8 tipů na dekorace do...

I malý byt může působit prostorně a moderně....
V australských Modrých horách straší vězni, zavražděná žena i týraní chlapci
enigmaplus.cz

V australských Modrých horách...

Oblast australských Modrých hor je...
Krásná, záhadná, smutná
nasehvezdy.cz

Krásná, záhadná, smutná

Mnohé její hity...
Vymění manžela za jiného,  protože na ni kašle?
nasehvezdy.cz

Vymění manžela za jiného, ...

Zdá se, že herečce LUCII...
Nadčasové bydlení v oblacích
rezidenceonline.cz

Nadčasové bydlení v oblacích

Hra barev a materiálů evokujících přírodu, navíc...
Hořice: Přehlídka současného výtvarného umění v exteriéru města
epochanacestach.cz

Hořice: Přehlídka současného...

Hořice v Podkrkonoší...
Rybáře u Nového Skotska děsí had s tlamou plnou tesáků
enigmaplus.cz

Rybáře u Nového Skotska děsí...

Malebný ostrůvek Cape Sable Island u nejjižnějšího...
Treska v koriandrové krustě
tisicereceptu.cz

Treska v koriandrové krustě

Balíček s rybou v alobalu si otevřete každý...
Australské ekosystémy v ohrožení
21stoleti.cz

Australské ekosystémy v...

Ekosystém se pomalu ale jistě hroutí na celé planetě,...
Petra Černocká: Staré kousky v bytě mají své kouzlo
panidomu.cz

Petra Černocká: Staré kousky v...

I se šesti křížky stále krásná žena....
Nový objev přepisuje učebnice: V době bronzové vlády i ženy!
epochalnisvet.cz

Nový objev přepisuje učebnice:...

Nečekaný objev vyvrací dosud favorizovanou...