Skip to content

Záhada prvního výstřelu: Kdo zahájil útok na Pearl Harbor?

Japonský útok na americkou námořní základnu v Pearl Harboru ze 7. prosince roku 1941 znamenal pro USA naprostý šok. Zahájily ho japonské miniponorky?

Dne 7. prosince roku1941 se v ranních hodinách k americkému přístavu Pearl Harbor na Havajských ostrovech snese skupina japonských letounů. Bez milosti začnou shazovat bomby a torpéda směrem ke zdejším lodím a následně pálí na přeživší námořníky z kulometů.

Cílem Japonců je zlomit Američany, vyřadit jejich tichomořské vojenské síly a započít územní expanzi do Asie. Brutální útok má však zcela opačný efekt. Američané se díky němu přidají na stranu Spojenců a zapojí se do druhé světové války (1939–1945).

Je něco kolem osmé hodiny ranní, 7. prosince roku 1941, a útok na americkou námořní základnu je v plném proudu.
Je něco kolem osmé hodiny ranní, 7. prosince roku 1941, a útok na americkou námořní základnu je v plném proudu.

Okolo půl sedmé ráno zaznamená americký torpédoborec Ward ve vodách poblíž Pearl Harboru přítomnost jakéhosi záhadného plavidla, kterému na hladinu vykukuje periskop. „Okamžitě zahajte palbu,“ rozkáže kapitán. Z torpédoborce je vyslána zpráva na velitelství v Pearl Harboru. Tam ji ale nikdo nebere vážně. Skutečně se zdá nemyslitelné, aby se nepřátelská ponorka dostala tak blízko námořní základně, aniž by ji někdo dávno předtím zpozoroval.

Posádka Wardu si však trvá na svém. „Spatřil jsem, jak se ta ponorka ponořila přímo před naším torpédoborcem. Něco takového jsem ještě nikdy neviděl. Byla tak malá. Nevěděl jsem, co tam dělá, nebo komu patří.

Každopádně jsme ji museli poslat ke dnu,“ vysvětluje střelmistr Willett S. Lehner. O hodinu a půl později se v Pearl Harboru rozpoutá peklo…

Posádka Wardu podle všeho informovala velitelství v Pearl Harboru správně. Kdyby jim tenkrát uvěřili a vyhlásili poplach, mohli vyslat letadla do vzduchu, možná i odvrátit blížící se katastrofu
Posádka Wardu podle všeho informovala velitelství v Pearl Harboru správně. Kdyby jim tenkrát uvěřili a vyhlásili poplach, mohli vyslat letadla do vzduchu, možná i odvrátit blížící se katastrofu.

Záhada prvního výstřelu. Tak se přezdívá mystériu, nad kterým si už dlouhou dobu lámou hlavu historici z celého světa. Podle některých pramenů totiž útok na Pearl Harbor neproběhl jenom ze vzduchu, nýbrž byl ve skutečnosti zahájen japonskými miniponorkami.

Údajně jich bylo celkem pět a první z nich potopil americký torpédoborec Ward. Může být něco takového pravda? Výzkumníci zjišťují, že jednu z těchto miniponorek vyvrhlo moře hned druhý den po samotném náletu.

Jeden z přeživších je zadržen, druhý stihne spáchat seppuku (japonská rituální sebevražda–pozn. red.). Jak to však bylo s miniponorkou, kterou údajně potopil Ward?

Podle některých pramenů totiž útok na Pearl Harbor neproběhl jenom ze vzduchu, nýbrž byl ve skutečnosti zahájen japonskými miniponorkami.
Podle některých pramenů totiž útok na Pearl Harbor neproběhl jenom ze vzduchu, nýbrž byl ve skutečnosti zahájen japonskými miniponorkami.

Tomu se dlouhou dobu snaží přijít na kloub současný badatel Terry Kerby z havajského Střediska podmořského výzkumu. V létě roku 2002 se mu do rukou dostane nová technologie – speciální sonarový systém, pomocí kterého může celé dny skenovat mořské dno poblíž Pearl Harboru.

Podaří se mu přepsat dějiny? „Hledali jsme objekt, který má délku 24 metrů a výšku 1,80 metru. Ač je to k nevíře, takových objektů je pod mořskou hladinou v blízkosti Pearl Harboru velké množství. Včetně různých skalních formací,“ říká Kerby. Nakonec si však může poblahopřát. Opravdu nalezne japonskou miniponorku, která má ve věži velkou díru, přesně od ráže palubního děla Wardu.

Dnes hrůzné události připomíná v Pearl Harboru mimo jiné památník USS Arizona Memorial, který každoročně navštěvuje více než milion lidí.
Dnes hrůzné události připomíná v Pearl Harboru mimo jiné památník USS Arizona Memorial, který každoročně navštěvuje více než milion lidí.

Foto: amc.com, jonathanrosenbaum.net, youtube.com, fernbyfilms.com, en.wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

VIDEO: Zvláštní postava v opuštěném pečovatelském domě
enigmaplus.cz

VIDEO: Zvláštní postava v...

Urban exploration či urbex je označení pro...
Obludárium Jurského světa: Který byl největší či nejdravější?
epochalnisvet.cz

Obludárium Jurského světa: Který...

Dinosauři sice žili před desítkami miliony...
Astronomové detekovali dosud nejvzdálenější kvazar s mohutnými rádiovými výtrysky
21stoleti.cz

Astronomové detekovali dosud...

Evropským astronomům se podařilo objevit dosud...
Chrám sv. Víta: Gotická střecha české země
epochanacestach.cz

Chrám sv. Víta: Gotická...

Mnohé z evropských...
Čarodějnické procesy v Torsåkeru: O osudu věřících rozhodovaly děti
enigmaplus.cz

Čarodějnické procesy v...

Čarodějnické soudy z let 1674–1675 jsou největším...
Život (nejen) v hodinové věži
rezidenceonline.cz

Život (nejen) v hodinové věži

Rezidence Penthouse, v současné době považovaná...
Soukromé lety na vzestupu
iluxus.cz

Soukromé lety na vzestupu

Počty letů soukromými letadly české...
4 kroky k jarní očistě těla
nasehvezdy.cz

4 kroky k jarní očistě těla

Blížící se příchod jara si neumíme představit...
Báječný zdravý domácí kečup
nasehvezdy.cz

Báječný zdravý domácí kečup

Domácí kečup budete mít připravený raz dva. Stačí...
Budoucnost měsíčních kolonistů? Chov ryb
21stoleti.cz

Budoucnost měsíčních...

Dobývání Měsíce v současné době představuje vesmírné...
Pražský dům U černé matky Boží: Souvisí s temnou madonou tajemné pověsti?
epochanacestach.cz

Pražský dům U černé matky...

Strohé geometrické linky...
Přepište učebnice: Nález 30 000 let starých jeskynních maleb
enigmaplus.cz

Přepište učebnice: Nález 30...

Jeskyně ve španělské Kantábrii zdobí pravěké malby,...