Japonský útok na americkou námořní základnu v Pearl Harboru ze 7. prosince roku 1941 znamenal pro USA naprostý šok. Zahájily ho japonské miniponorky?
Dne 7. prosince roku1941 se v ranních hodinách k americkému přístavu Pearl Harbor na Havajských ostrovech snese skupina japonských letounů. Bez milosti začnou shazovat bomby a torpéda směrem ke zdejším lodím a následně pálí na přeživší námořníky z kulometů.
Cílem Japonců je zlomit Američany, vyřadit jejich tichomořské vojenské síly a započít územní expanzi do Asie. Brutální útok má však zcela opačný efekt. Američané se díky němu přidají na stranu Spojenců a zapojí se do druhé světové války (1939–1945).
Okolo půl sedmé ráno zaznamená americký torpédoborec Ward ve vodách poblíž Pearl Harboru přítomnost jakéhosi záhadného plavidla, kterému na hladinu vykukuje periskop. „Okamžitě zahajte palbu,“ rozkáže kapitán.
Z torpédoborce je vyslána zpráva na velitelství v Pearl Harboru. Tam ji ale nikdo nebere vážně. Skutečně se zdá nemyslitelné, aby se nepřátelská ponorka dostala tak blízko námořní základně, aniž by ji někdo dávno předtím zpozoroval.
Posádka Wardu si však trvá na svém. „Spatřil jsem, jak se ta ponorka ponořila přímo před naším torpédoborcem. Něco takového jsem ještě nikdy neviděl. Byla tak malá. Nevěděl jsem, co tam dělá, nebo komu patří.
Každopádně jsme ji museli poslat ke dnu,“ vysvětluje střelmistr Willett S. Lehner. O hodinu a půl později se v Pearl Harboru rozpoutá peklo…
Záhada prvního výstřelu. Tak se přezdívá mystériu, nad kterým si už dlouhou dobu lámou hlavu historici z celého světa. Podle některých pramenů totiž útok na Pearl Harbor neproběhl jenom ze vzduchu, nýbrž byl ve skutečnosti zahájen japonskými miniponorkami.
Údajně jich bylo celkem pět a první z nich potopil americký torpédoborec Ward. Může být něco takového pravda? Výzkumníci zjišťují, že jednu z těchto miniponorek vyvrhlo moře hned druhý den po samotném náletu.
Jeden z přeživších je zadržen, druhý stihne spáchat seppuku (japonská rituální sebevražda–pozn. red.). Jak to však bylo s miniponorkou, kterou údajně potopil Ward?
Tomu se dlouhou dobu snaží přijít na kloub současný badatel Terry Kerby z havajského Střediska podmořského výzkumu.
V létě roku 2002 se mu do rukou dostane nová technologie – speciální sonarový systém, pomocí kterého může celé dny skenovat mořské dno poblíž Pearl Harboru. Podaří se mu přepsat dějiny? „Hledali jsme objekt, který má délku 24 metrů a výšku 1,80 metru.
Ač je to k nevíře, takových objektů je pod mořskou hladinou v blízkosti Pearl Harboru velké množství. Včetně různých skalních formací,“ říká Kerby. Nakonec si však může poblahopřát.
Opravdu nalezne japonskou miniponorku, která má ve věži velkou díru, přesně od ráže palubního děla Wardu.