Skip to content
reklama

Záhada dětství Záviše z Falkenštejna: Historikové o něm nevědí skoro nic

Proslul jako ambiciózní Vítkovec, který dokázal okouzlit Kunhutu Uherskou, královskou vdovu po Přemyslu Otakarovi II., vetřít se do přízně jejího syna Václava II., a jeho prostřednictvím de facto ovládnout české země.

Co ale prožíval předtím?

O mladých letech šlechtice Záviše z Falkenštejna (asi 1250–1290) skutečně existuje málo informací. Pocházel z rodu Vítkovců, jako buď prvorozený, nebo druhorozený syn Budivoje z Krumlova a jeho ženy Perchty z Falkenštejna.

Do Záviše se zamilovala královna-vdova Kunhuta Uherská. FOTO: Karl von Sava/Creative Commons/Public domain

Neshodnou se ani na hradě

Historikové se ale nemohou přesně shodnout ani na tom, od kterého z hradů Falkenštejn dostal své jméno. Jako nejpravděpodobnější uvádějí hrad Falkenstein na řece Ranna v Horním Rakousku, jiní si ale myslí, že jde o stejnojmenný hrad na jižní Moravě nebo dokonce o bavorský Falkenstein.

blank
Závišova pečeť. V jeho erbu se vyjímá pětilistá růže. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Svědčí příbuznému

První zpráva o Závišovi existuje až z roku 1269, kdy vystupoval jako svědek na dvoře svého příbuzného Kalhocha z Falkenštejna. Závišův erb tvořila zelená pětilistá růže, symbol otcova rodu z Krumlova, a sokol z erbu jeho matky jako památka na hrad Falkenštejn, který vlastnili její příbuzní.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Adolf Liebscher/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články