Vědci jsou přesvědčeni, že konečně našli vysvětlení pro tajemné události odehrávající se v oblasti takzvaného bermudského trojúhelníku.
Za záhadná mizení letadel, lodí i lidí v prostoru na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku prý nemohou mimozemšťané nebo brána do jiného časoprostoru, ale podmořské výbuchy metanu.
Co objevili vědci
V Barentsově moři na okraji Severního ledového oceánu totiž objevili obrovský podmořský kráter široký 800 metrů, jehož hloubka dosahuje 45 metrů. Kráter je naplněn metanem, což souvisí i s podmořskými nalezišti ropy, které využívá hlavně Norsko.
Vysoká koncentrace metanu vede k občasným nečekaným výbuchům ohrožujícím kolem proplouvající lodě. Už dříve se spekulovalo o tom, že za záhadným mizením v bermudském trojúhelníku stojí úniky plynu.
Kdy se loď nepotopí
Simulace zatím potvrzují hypotézy odborníků. Loď plující nad bublinou s průměrem mnoha desítek metrů se propadne do hlubin. Plynem zředěná voda ji přestane nadnášet.
Vědci pokus zopakovali i v reálných podmínkách – zkoušeli vypouštět velké metanové bubliny do bazénu s vodou. Zjistili, že se loď nemá šanci udržet na hladině, pokud je relativně blízko místu, kde bublina vyplave na povrch.
Pokud ale plula přímo nad centrem bubliny, propadla se sice do hlubiny, ale pak opět vystoupala k hladině a nepotopila se.
Mrtvá posádka a loď propadlá do hlubin
Podle australských vědců by se tímto faktem daly vysvětlit i všechny záhadné případy, kdy byla v bermudském trojúhelníku nalezena nepoškozená loď s mrtvou posádkou. Na jejich tělech přitom nebylo ani škrábnutí.
Právě takovou smrtí by totiž mohl zemřít člověk dostatečně dlouho obklopený vysokou koncentrací plynného metanu. Metanová bublina může způsobit i havárie letadel – stroj prolétávající velkou koncentrací metanu dočasně ztratí vztlak a propadne se.
Navíc může dojít při dostatečné hustotě metanu v okolí motoru k náhlé a nečekané explozi.
Kdo najde bermudský kráter?
Aby se ale hypotézu podařilo potvrdit v praxi, muselo by se detailně prozkoumat mořské dno v oblasti Bermudského trojúhelníku. Problémem této části oceánu je ale mimořádná hloubka kolem 6000 metrů, která hledání podmořských metanových kráterů nesmírně ztěžuje. Na nezvratný důkaz této teorie si tedy ještě musíme počkat.