Skip to content

Zachránila chlapce tajemná egyptská mumie?

S mumiemi jsou obvykle spojovány zlé kletby. Nemusí to tak ale být vždy, což dokládá případ z roku 1881.

V tom roce je v kopcích nad chrámem Hatšepsut nalezena francouzským egyptologem Gastonem Maspero (1846–1916) mumie egyptského faraona z 16. století před naším letopočtem Ahmose I. Přestože už v té době panují určité pochybnosti o kletbách, které jsou s mumiemi spojené, Maspero neváhá, mumii opatrně vyjme z cedrové rakve a rozbaluje.

Zarazí ho věnec kolem krku vladaře. Jde o nějaké pozitivní znamení?

Mumie, o které se dlouho věřilo, že patřila Ahmosi I.

Zázračné vyléčení

Hypotézu o požehnané mumii rozdmíchala hlavně událost, o které píše egyptský archeolog Zahi Hawass (*1947). V jeho textech se píše o příběhu smrtelně nemocného chlapce, kterého kvůli jeho velké lásce k egyptské historii vzali do muzea právě k mumii Ahmose I. V okamžiku, kdy se chlapec podíval do očí mumie, začal s sebou zmítat a upadl do bezvědomí.

Později v nemocnici čekala celou rodinu úžasná zpráva: Chlapec je vyléčen. Čeká snad u této mumie místo kletby požehnání?

Zahi Hawass

Komu patří?

Vše se dál zamotává v 80. letech minulého století, kdy dochází ke zpochybnění informace, že jde o mumii Ahmose I. „Fakt, že tato mumie nebyla uložena s rukama na hrudi, jako to bylo obvyklé při pohřbu mužských členů královských rodin, vedou k závěru, že nejde o Ahmose I., ale o nějakou neznámou mumii,“ tvrdí americký egyptolog Dennis C. Forbes (*1940). Mohl snad onomu chlapci pomoci duch nějakého dávného egyptského léčitele?

Foto: http://yuledark.co.za, http://www.seder-olam.info, http://oursociety.ru
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …