Skip to content

Vtipná historie: Kterak se Nikola Tesla seznámil s německou důkladností

V roce 1883 navštívil německý císař Vilém I. Štrasburk. Když císař vystoupil z vlaku, nové osvětlení nádraží selhalo a všechny obklopila tma. K opravě vedení byl přizván známý vynálezce srbského původu Nikola Tesla.

Ve vestibulu měla být umístěna žárovka a po zvolení správného místa Tesla nařídil montérovi, aby připojil dráty. Montér po chvíli práce došel k závěru, že vše musí konzultovat s inženýrem.

Letecký pohled na Štrasburk

Inženýr měl několik připomínek, zejména tu, že lampa by měla být umístěna pět centimetrů od místa, které Tesla označil. Po chvíli však inženýr začal mít starosti a řekl Teslovi, že by vše měli oznámit jistému inspektoru Averdeckovi.

Nádraží ve Štrasburku v současnosti.

Zavolali tedy tuto důležitou osobu, která záležitost přezkoumala a rozhodla, že lampa by měla být umístěna o pět centimetrů zpět, což bylo místo, Tesla označil předtím.

Postava Nikoly Tesly se dočkala i filmových zpracování. Ve filmu Dokonalý trik režiséra Christophera Nolana jej ztvárnil David Bowie.

To ale nebylo všechno; Averdeck Nikolovi oznámil, že o této věci informoval vrchního inspektora Hieronimuse a že by všichni měli počkat na jeho rozhodnutí. Ten po svém příchodu dvě hodiny nad problémem dumal a poté se rozhodl posunout lampu o pět centimetrů dopředu.

Nikola Tesla na sklonku svého života.

Teslovy naděje, že toto rozhodnutí bude konečné, se rozplynuly, když se vrchní inspektor k němu obrátil a řekl: „Regierunsrath Funke je příliš puntičkářský, že si netroufám dát příkaz k umístění této lampy bez jeho výslovného schválení.

“ I pan Funke přemýšlel dvě hodiny, pak ukázal rukou na místo na stropě. Netřeba asi dodávat, že se jednalo o přesně to místo, které Tesla označil už ze začátku.

Foto: University of Strasbourg, Tokkoro, Wikipedie, renegadetribune, businessinsider
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …