Skip to content

VPS server, dedikovaný server? Který si vybrat, když chceme svoje finance do webů uplatnit co nejlépe?

Tento článek je reklamním sdělením

Každý, kdo si někdy tvořil své webové stránky, byl posteven před otázku, přes co si svůj web má vytvořit. Jiné požadavky má blogger, který bude rád dělat web přes webhosting, na kterém si po získání nějaké té návštěvnosti zakoupí vlastní doménu. Jiné požadavky bude mít majitel webového magazínu a jiné majitel e-shopu. Víte ale, jaké rozdíly jsou mezi VPS servery a dedikovanými servery? Který se vám vyplatí více, levnější VPS server nebo právě dedikovaný?

Pokud chcete vlastnit – provozovat vlastní webové stránky, máte na výběr mezi třemi druhy hostingů. A to jednoduchý a veřejností užívaný webhosting, který je bohužel napevno daný a vy se nestaráte téměř o nic, potom jsou to složitější, ale propravovanější hostingy.

VPS server?

Virtual private server, takto zní přesná definice VPS. V tomto případě dostanete svůj prázdný server, který poběží ve virtualizovaném prostředí. Můžete na něm provozovat libovolný operační systém, libovolný software i libovolnou aplikaci. Máte k němu plný přístup a dělat si v něm víceméně to, co chcete. Bohužel si musíte docela dobře rozumět s tím, jak se co dělá. Některé jeho prostředky mohou být sdílené s jinými zákazníky. Můžeme to brát tak, že jde o levnější, ale dobrou alternativu k dedikovaným serverům.

Dedikovaný server?

Pro všechny, kteří mají opravdu vysoké požadavky, je zde možnost dedikovaných serverů. Dostanete tak fyzický server, který Vám bude plně k dispozici. Oproti VPS serverům bude k dispozici opravdu jen Vám, nebude nikde sdílený. Můžete si zde vymyslet i velmi specifickou konfiguraci. Avšak tento dedikovaný server je o něco více dražší než VPS server, který pro středně náročného zákazníka bohatě postačí.

Místem, kde si můžete virtuální servery koupit, je například Mydreams.cz. VPS servery jsou zde k sehnání na úplné hardwarové virtualizaci KVM s garantovanými parametry.  KVM virtualizace je vhodná pro náročnější zákazníky. Jedná se o úplnou hardwarovou virtualizaci, nerozeznatelnou od dedikovaného serveru. Levnější VPS servery jsou na kontejnerové vizualizaci OpenVZ. Kontejnerová virtualizace OpenVZ je vhodná zejména pro zákazníky, kteří požadují rychlé nasazení virtuálního serveru a vyhovuje jim nižší množství systémových prostředků s možností rozšíření. Typicky jde o startupy, studentské a neziskové projekty ve kterých hraje cena významnou roli.

Virtuální server je levnější alternativou k dedikovaným serverům, při zachování všech výhod prostředí dedikovaného serveru.

Foto: archiv
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
Sdílej!
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články