Domů     Vodních zdrojů na planetě ubývá, lidská populace se ale neustále rozrůstá! Co s tím?
Vodních zdrojů na planetě ubývá, lidská populace se ale neustále rozrůstá! Co s tím?
29.12.2017

Člověk bez vody vydrží asi pět dní. Zatímco vodních zdrojů na planetě ubývá, lidská populace, zejména ve třetím světě, se neustále rozrůstá. Již dnes je v některých oblastech světa voda vzácností.

Války o přírodní zdroje nejsou ničím novým, takže po válkách o ropu se brzy můžeme dočkat konfliktů, ve kterých půjde o vodu.

Mnozí vědci tvrdí, že lidstvo koncem 21. století nečeká nic moc příjemného. Klimatické změny, které naši planetu zasáhnou kolem roku 2100 povedou k tomu, že polovina zemského povrchu bude postižena katastrofálním suchem.

Důsledkem pak bude hlad, masová migrace a zejména války o vodní zdroje. Alespoň to tvrdí studie britského klimatologického ústavu Hadley Centre for Climate Prediction and Research.

Nejvíce postižen bude třetí svět, což povede k izolaci Evropy a severní Ameriky, které se o své zdroje nebudou chtít příliš dělit. Ovšem podle některých expertů dosáhne migrace takové úrovně, že západ nebude vůbec schopen ji zabránit.

Vyprahlá krajina již není doménou jen pouští či polopouští.
Vyprahlá krajina již není doménou jen pouští či polopouští.

Válka o vodní zdroje není v lidské historii neznámým pojmem. Už v roce 2525 před naším letopočtem se do takového konfliktu dostaly dva sumerské městské státy Umma a Lagash mezi řekami Eufrat a Tigris.

Panovník Lagashe jménem Eannatum chtěl ovládnout nejen ummské úrodné oblasti, ale především její vodní zdroje. Což se mu také podařilo.

Ačkoliv se od té doby v lidských dějinách neuskutečnila další regulérní válka, jejíž předmětem sporu by byla voda, několik ojedinělých vojenských akcí přece jen proběhlo. Zejména ve výbušné oblasti Blízkého východu.

Například v 60. letech minulého století zaútočil Izrael na syrské zařízení, které mělo odvádět vodu z řeky Jordán.

Rizikovou oblastí je i Egypt, který je, co se týče vody, zcela závislý na řece Nilu. Pro Egypťany je představa, že by třeba Súdán začal na Nilu stavět přehradu noční můrou.

Už v roce 1956 byla proto v Káhiře podepsaná smlouva, že 60 % vody, která ročně proteče Nilem, patří Egyptu. Průšvih je v tom, že egyptská populace se rozrostla, takže dnes už ne každý má přístup k čisté vodě.

Nedostatek vody v některých oblastech může spustit masivní migrační vlnu.
Nedostatek vody v některých oblastech může spustit masivní migrační vlnu.

Podle odhadů OSN denně ve světě zemře až 35 000 lidí kvůli tomu, že se do jejich organismu dostala voda s choroboplodnými zárodky. Nebezpečí, které z daného stavu vyplývá, jsou si vědomi především mezinárodní organizace.

Programu OSN pro rozvoj bombarduje vlády světa nejrůznějšími doporučeními, zatím se však tyto rady jen těžko uplatňují v praxi. Vždyť každý rok okolo 1,8 milionu dětí umírá na průjmová onemocnění, kterým by dokázal zabránit pouhý přístup k čisté vodě.

V nejchudších zemích světa navíc trpí téměř polovina obyvatel nemocemi způsobenými nekvalitní vodou.

OSN navrhuje, aby každá vláda zajistila občanům nejméně 20 litrů čisté vody na osobu a den a vyčlenila určitou část financí na zajištění dodávek vody a její čištění.

“Národní vlády musí přijít s realizovatelnými plány a strategiemi, jak čelit současné krizi nedostatku vody a její čistoty,” prohlásil jeden ze členů expertního týmu OSN a šéf výzkumu v čelné britské charitativní organizaci Oxfam Kevin Watkins.

“Současně potřebujeme globální akční plán, který nahradí roztříštěné snahy o mobilizaci zdrojů a vyburcuje politickou akci, jež postaví otázku vody a její čistoty popředí,” dodal Watkins.

Problémem je i čistota a nezávadnost vody.
Problémem je i čistota a nezávadnost vody.

Mark Twain kdysi tvrdil: “Whisky je určena k tomu, aby se pila, a voda k tomu, aby se o ní bojovalo.” Twain byl mistrem ironie, ale zdá se, že v tomto svém tvrzení nemusel být daleko od pravdy.

Například při nedávném konfliktu mezi Izraelem a libanonským radikálním šíitským hnutí Hizballáh se jedním ze strategických cílů izraelského letectva staly právě zavlažovací kanály.

Organizace Tamilských tygrů, která bojovala za nezávislost na srílanské vládě, zas s oblibou používala jako způsob boje vypouštění vodních nádrží.

Mezi další lokality ohrožené nedostatkem vody patří některé čínské oblasti, Indie, okolí Aralského jezera, Střední východ a samozřejmě subsaharská Afrika. Na naší planetě žije v současnosti více než 7 miliard lidí, kteří využívají 60 % pitné vody.

Podle odhadů OSN to za deset let bude už 70 % a o pár let později již 90 %. Zároveň však tři pětiny lidí přístup k pitné vodě stále mít nebudou.

Největším „žroutem“ vody je v současnosti zemědělství. To ročně využívá 70 % pitné vody, v Africe dokonce 90 %. Do průmyslu se nalije ročně 23 % vody a 8 % spotřebují domácnosti.

Zároveň průmysl a zemědělství značné množství vodních zdrojů znehodnocují tím, že do nich vypouští znečisťující a toxické látky.

Betonové sklady zabraly tisíce hektarů půdy v ČR, i ony tak přispívají k vysušování zdejší krajiny.
Betonové sklady zabraly tisíce hektarů půdy v ČR, i ony tak přispívají k vysušování zdejší krajiny.

V Evropě je na tom nejhůře Česká republika, která dramaticky vysychá. Za posledních 80 let se zde vysušilo milion hektarů mokřadů, tisíce rybníků, místa se zaorala a osela. Zemědělská půda je ve většině postižena erozí a není schopna vodu udržet.

Megalomanská stavba kanálu mezi Dunajem, Odrou a Labem, o které se občas hovoří, by situaci ještě zhoršila.

Pokud se lidstvo chce v budoucnu vyhnout konfliktům o vodu, bude s ní muset nakládat hospodárněji. Kromě toho musí vyspělé státy zajistit přístup k vodě každému jedinci. Jinak se v análech historie můžeme dočkat rozepsání kapitoly s názvem „Válka o vodu“.

Foto: liberalsbackwardsthink, Hugh's News, Quartz, Pinterest
Související články
Zajímavosti
Fascinující fakta ze světa zvířat: Mláďata v číslech
2589 gramů vážilo největší pštrosí vejce na světě, které bylo sneseno samicí pštrosa dvouprstého (Struthio camelus) na farmě v Borlänge ve Švédsku v roce 2008. Přinášíme vám spousty zajímavostí ze světa zvířat a jejich mláďat! 1/100 000 váhy matky, přibližně 1 gram, váží při narození mládě klokana rudého (Macropus rufus), a jedná se tak o […]
Zajímavosti
Drama nad horou Fudži: Co způsobilo nejhorší leteckou havárii jednoho letadla?
V roce 1985 zahynulo 520 z 524 cestujících letadla Boeing 747 společnosti Japan Airlines 123, které letělo z Tokia do Ósaky. Co bylo příčinou neštěstí? Podle přeživších mohly být ztráty na životech menší, kdyby Japonci neodmítli pomoc amerického vrtulníku… Proč ji nepřijali? Japonský budhistický svátek Obon vychází ze zvyku ctít duchy svých předků. Vyvinul se […]
Zajímavosti
Tady může vypuknout peklo. Představujeme 10 nejnebezpečnějších sopek planety
Už po tisíce let jsou sopky tím, co lidstvo děsí a fascinuje zároveň. Jejich běsnění dokáže být neuvěřitelně nádherné, ale také obrovsky nebezpečné a doslova smrtící. Ostatně to se v minulosti ukázalo už mnohokrát a v některých případech sopečné výbuchy ovlivňovaly životy lidí po celém světě. A experti se shodují: Dříve nebo později nás něco takového nutně […]
Zajímavosti
Obávaný Mount Everest. Kdo zvítězil v souboji o zdolání střechy světa?
Majestátný Mt. Everest se v himálajských velehorách tyčí nad všemi okolními vrcholy. I když je jasné a slunečné počasí, působí dominantně a velkolepě. A co teprve když se počasí změní… Teplota na vrcholu dosahuje průměrné hodnoty 37 stupňů Celsia pod nulou a může klesnout až na minus 60 stupňů. Vichry přes 150 km/hod. tu nejsou […]
reklama
zajímavosti
Umělá inteligence vyhrála výtvarnou soutěž. Skončila éra lidské kreativity?
Když porotci výtvarné soutěže Colorado State Fair rozhodovali o prvním místě, netušili, jaký rozruch vítězný obraz vyvolá. Nenamaloval ho totiž člověk, ale umělá inteligence Midjourney. Renesanční malba se sci-fi prvky – tak vypadá obraz, který v nedávné době obletěl svět. Théâtre D’opéra Spatial neboli Vesmírná opera je jedním z nejkontroverznějších výtvorů v dějinách umění. „Jsem […]
4x podivná smrt: Šála zabiják, vdechnuté víčko i otravný komár
Někteří se proslaví svým životem a dílem, které po sobě zanechají. Jiní se proslaví alespoň svou neobvyklou, a někdy až neuvěřitelnou smrtí. A někdo obojím. Někteří totiž, jakoby jim jedna sláva nestačila, obsadí přední místa v žebříčcích obou kategorií slávy. Pojďte se s Epochou podívat na slavné, kteří zemřeli bizarní smrtí, nebo je zabily věci, […]
Nejodlehlejší místo k životu? Vítejte na Tristan da Cunha
Toužíte po samotě a klidu? Na ostrově Tristan da Cunha na jihu Atlantského oceánu je obojího dostatek. Bez starostí tu můžete odložit i svůj mobil – k ničemu vám totiž nebude, místní mají k dispozici pouze satelitní telefon. Od nejbližšího obydleného místa, ostrova Svatá Helena, je tento ostrov, patřící Velké Británii, vzdálen 2173 kilometrů. Vítejte […]
Kdo je chytřejší: Kočky, nebo psi?
V průběhu poměrně nedávných výzkumů se porovnávala relativní inteligence zvířat s ohledem na jejich skutečnou velikost mozku a počet neuronů v něm. Vědecký tým se v první fázi výzkumu zaměřil zejména na masožravá zvířata, jakými jsou kupříkladu kočky, psi či lvi. Psí inteligence Dva zřejmě nejrozšířenější a nejoblíbenější domácí mazlíčci, pes a kočka, jsou rozhodně […]
reklama
zajímavosti
Jak se zahřívají tučňáci? Tohle je jejich přirozené topení v Antarktidě
Tučňák císařský. Pozoruhodné zvíře, které je původním druhem Antarktidy a současně také nejvyšším a nejtěžším ze všech tučňáků. Umí toho spoustu, ovšem německého fotografa Stefana Christmanna, který se specializuje na divokou přírodu, nedávno zaujala hlavně jeho schopnost se zahřát. Císařští tučňáci se na mrazivé prostředí a vodu adaptují už pěknou řádku století. Jejich tělo si […]
Postrach jménem lavina. Jak vzniká a jak se jí vyhnout?
Bílá pokrývka každoročně láká spoustu lidí k zimním sportům. Na zasněžených svazích může ale číhat i smrtelné nebezpečí – laviny. Ve světě si ročně vyžádají desítky obětí a na rozdíl od mnoha jiných přírodních hrozeb se vyskytují i v Česku. Jak lavina vzniká, jak se jí v horách vyhnout a co dělat, když vás zasáhne? Údolí Biały Jar na […]
Věděli jste, že…? Zajímavosti, které vás ohromí
Konečně pátek! Pojďte si jej zpříjemnit výběrem zajímavostí z vědy, který jsme pro vás připravili. Týkají se běžného života nás všech. Proč je nejlepší spát za úplné tmy? Světelné podmínky při spánku jsou velice důležité pro jeho kvalitu. Čím větší tmu si totiž zajistíte, tím více hormonu s názvem melatonin vaše tělo vyplaví. A není […]
Ledňáček, létající drahokam
Ledňáček říční, který je jen o něco málo větší než vrabec, dostal svůj český název zřejmě pod vlivem jeho německého pojmenování „Eisvogel“, tedy v překladu do českého jazyka doslova „ledový pták“. Jeho pojmenování velice pravděpodobně souvisí rovněž i se skutečností, že ledňáčci kladou vejce ještě za velice chladného počasí. Létající drahokam Vzhledem ke svému výraznému […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz